اجازه نمی دهیم داروی مشابه تولید داخل وارد شود

وزير بهداشت در برنامه نگاه يک؛

اجازه نمي دهيم داروي مشابه توليد داخل وارد شود

وزير بهداشت، گفت: هر دارويي که در داخل کشور توليد مي شود، اجازه واردات مشابه آن را نمي دهيم.

به گزارش خبرگزاري مهر، سعيد نمکي، شب گذشته با حضور در برنامه نگاه يک، به تشريح وضعيت حوزه سلامت، به ويژه دارو پرداخت و گفت: ۹۷ درصد از داروهاي مورد مصرف کشور در داخل توليد مي‌شود اما اين به معني عدم وابستگي به واردات براي تأمين مواد اوليه نيست.

وزير بهداشت، اظهارداشت: براي ۹۷ درصد از داروهاي توليد داخل ۵۵۰ ميليون دلار و براي ۳ درصد داروي وارداتي ۱.۳ ميليارد دلار هزينه مي‌کنيم.

وي گفت: در روزهاي اولي که براي سرپرستي وزارت بهداشت انتخاب شدم در سازمان غذا و دارو تغييراتي ايجاد کردم و در ابلاغ رئيس اين سازمان نيز تاکيد کرده ام که هر دارويي که در داخل کشور توليد مي‌شود اجازه واردات نخواهد داشت.

نمکي افزود: بنده در طول عمرم به جز يک قرص خارجي که براي مادرم تهيه مي‌کنم و نمونه داخلي آن موجود نيست هيچ قرص خارجي تهيه نکرده ام چون اعتقاد دارم که صنعت داروسازي ايران يکي از پيشرفته‌ترين صنايع منطقه است.

وي ادامه داد: اشکال کار در حوزه دارو، فساد غيرمتعارفي است که در برخي از بخش‌هاي اين حوزه شکل گرفته است چون داروهاي وارداتي حاشيه سود بيشتري دارد و هزينه‌هاي بازاريابي و تحقيق و توسعه آن توسط شرکت خارجي توليد کننده، دريافت مي‌شود.

نمکي افزود: وقتي واردات بي رويه در هر حوزه‌اي وجود داشته باشد، توليد داخلي لگد مال مي‌شود و بنده اجازه لگدمال شدن توليد داخل در مقابل واردات داروهاي خارجي که مشابه داخلي دارند را نخواهم داد.

وزير بهداشت، تاکيد کرد: جان و سلامت مردم براي ما مهم است و امکان ندارد که به خاطر صرفه جويي، اجازه وارد شدن آسيب به سلامت مردم را بدهيم.

وي افزود: اگر داروي توليد داخل مشکلي داشته باشد با قاطعيت با توليد کننده برخورد و آن را جريمه مي‌کنيم.