رونمایی از گایدلاین غربالگری کم شنوایی و ناشنوایی در کودکان

در کنگره شنوايي شناسي ايران صورت گرفت؛

رونمايي از گايدلاين غربالگري کم شنوايي و ناشنوايي در کودکان

گايدلاين هاي غربالگري کودکان ناشنوا، کم شنوا و اختلالات شنوايي، در کنگره شنوايي شناسي ايران رونمايي شد.

به گزارش خبرگزاري مهر، محمد تقي جغتايي مشاور وزير بهداشت در امور توانبخشي، در حاشيه برگزاري هجدهمين کنگره شنوايي شناسي ايران، اظهار کرد: يکي از مهم‌ترين اتفاقاتي که امروز در اين کنگره صورت گرفت، رونمايي از گايدلاين هاي غربالگري کودکان ناشنوا، کم شنوا و اختلالات شنوايي بود.

وي با بيان اينکه يکي از سياست‌هاي وزارت بهداشت ادغام خدمات توانبخشي در نظام شبکه (سلامت) بوده، افزود: مفهوم اين خدمات توانبخشي، اين است که هر چه زودتر کساني که اختلال شنوايي دارند تشخيص داده شده و به مراکز ارائه خدمات شنوايي معرفي شوند.

مشاور وزير بهداشت در امور توانبخشي، گفت: سياست وزارت بهداشت اين است که کساني که در هنگام تولد اختلال شنوايي دارند با استفاده از غربالگري شنوايي به سرعت شناسايي و اين افراد نيز به مراکز خدمات بهداشت، سازمان بهزيستي ارجاع داده شوند.

جغتايي خاطر نشان کرد: در حوزه شنوايي بايد به اين مسئله توجه داشته باشيم که جمعيت کشور در حال مسن شدن بوده و اميد به زندگي در کشور به ۷۵ سال رسيده و مفهوم آن اين است که جمعيت سالمند کشور در حال افزايش است.

وي تصريح کرد: از مسائلي که با افزايش سن، جامعه با آن درگير مي‌شود نيز مشکلات شنوايي بوده که از اين جهت بايد توان بخشي شنوايان و کم شنوايان مورد توجه قرار گيرد.

مشاور وزير بهداشت، يکي ديگر از سياست‌هاي اين وزارت خانه را، آغاز غربالگري شنوايي براي نوزادان و سالمندان دانست و خاطر نشان کرد: يکي از برنامه‌هاي ملي غربالگري سالمندان نيز خدمات غربالگري شنوايي بوده که به همين دليل خدمات لازم به سالمندان در اين حوزه، در صورت نياز به سمعک، کاشت حلزون و توانبخشي شنوايي توسط سازمان بهزيستي ارائه خواهد شد.

جغتايي افزود: يکي از مزيت‌هاي هجدهمين کنگره شنوايي شناسي ايران، اين است که علاوه بر ارائه مقالات علمي به رونمايي از کتاب راهنماي باليني مداخله زودهنگام کم شنوايي و ناشنوايي در کودکان است.

وي گفت: برگزاري چنين کنگره‌هايي سبب ارتقا سطح علمي و عملي جامعه شنوايي شناسان کشور مي‌شود.