پمپئو برای مذاکره درباره ایران به اروپا برمی‌گردد

يورو نيوز خبر داد؛

پمپئو براي مذاکره درباره ايران به اروپا برمي‌گردد

وزير امور خارجه آمريکا براي مذاکره درباره ايران به آلمان، سوئيس و انگليس سفر مي کند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از يورو نيوز، «مايک پمپئو» وزير خارجه ايالات متحده آمريکا که اوايل ماه مه سفر اروپايي خود را نيمه کاره رها کرده بود تا به عراق سفر کند، بار ديگر به اروپا باز مي گردد.

وزير خارجه آمريکا سفر اروپايي خود را از پنجشنبه ۳۰ مه آغاز مي کند و در نخستين مرحله از سفرش به برلين سفر مي کند تا با «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان و «هايکو ماس» وزير خارجه اين کشور، ديدار کند.

پمپئو سپس به سوئيس مي رود تا با ايگنازيو کاسيس همتاي سوئيسي اش ديدار کند. پمپئو سپس در تاريخ ۳ مه به لاهه سفر مي کند تا به همراه مارک روت نخست وزير هلند در نهمين نشست جهاني کارآفريني شرکت کند.

سفر اروپايي مايک پمپئو در لندن پايان خواهد يافت، جايي که او به دونالد ترامپ رئيس جمهوري ايالات متحده آمريکا ملحق خواهد شد که قرار است از ۳ تا ۵ ژوئن در بريتانيا ديدار کند.

وزير خارجه آمريکا در سفر اوايل ماه مه خود به اروپا، به طور غير منتظره سفر خود را نيمه کاره رها کرد و در همان تاريخ به عراق سفر کرد.

در پي لغو سفر پمپئو به برلين در اوايل ماه مه، انتقادها به رفتار آمريکا در آلمان افزايش يافت که اين رفتار را نشانه وضعيت روابط دو جانبه از زمان روي کار آمدن دونالد ترامپ ارزيابي مي کردند.

يکي از موضوعات مهم مذاکرات پمپئودر سفر به آلمان، بحث درباره ايران خواهد بود. آلمان همچنان به معاهده هسته‌اي ميان ايران و قدرتهاي جهاني پايبند است.

وزير خارجه آمريکا همچنين در سفر خود به سوئيس در مورد تشديد اختلافات واشنگتن و تهران با مقامات سوئيسي صحبت خواهد کرد. سفارت سوئيس در ايران وظيفه حفاظت از منافع آمريکا در ايران را نيز بر عهده دارد و اخيراً دونالد ترامپ اعلام کرد شماره تلفني را به مقامات سوئيسي داده است تا در صورتي که تهران خواستار تماس با آمريکا شود بتواند از اين راه با کاخ سفيد براي مذاکرات آتي تماس بگيرد.