آمریکا ایده تاسیس پایگاه نظامی دائم در لهستان را رد نکرد

آمريکا ايده تاسيس پايگاه نظامي دائم در لهستان را رد نکرد

کفيل وزارت دفاع آمريکا مي‎گويد پيشنهاد رئيس‌جمهوري لهستان مبني بر اينکه آمريکا در اين کشور پايگاه نظامي دائم تاسيس کند؛ همچنان روي ميز است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از اسپوتنيک، پاتريک شاناهان کفيل وزارت دفاع آمريکا مي‎گويد واشنگتن هنوز ايده تاسيس پايگاه نظامي دائم در خاک لهستان را که به پيشنهاد ورشو قرار است نام «قلعه ترامپ» را بر آن بگذارند؛ رد نکرده است.

وي همچنين از تعهد به تداوم ساخت پايگاه موشکي و اتمام آن طبق جدول زماني مشخص خبر داد.

گفتني است «آندرزج دودا» رئيس‌جمهوري لهستان به واشنگتن سفر کرده و انتظار مي‎رود امروز چهارشنبه در همراهي با ترامپ بيانيه‎اي معنادار مبني بر تقويت توانايي بازدارندگي در اروپا ايراد کند.

فايننشال تايمز نيز پيشتر گفته بود احتمالاً دودا در سفر به واشنگتن با ترامپ درباره افزايش هزار نفري نظاميان اين کشور به توافق خواهد رسيد.

گفتني است در حال حاضر شمار نظاميان آمريکايي مستقر در لهستان ۴ هزار و ۵۰۰ نفر است و انتظار مي‌رود توافق جديد علاوه بر افزايش نيرو شامل تقويت تجهيزات و سايت‌هاي آموزشي نيز باشد.

دودا در سپتامبر ۲۰۱۸ نيز به واشنگتن رفته بود تا رضايت ترامپ را براي ايجاد پايگاه نظامي دائم در لهستان جلب کند. وي حتي پيشنهاد پرداخت ۲ ميليارد دلار براي ساخت اين پايگاه را مطرح کرده بود.

بهانه تقويت حضور نظامي آمريکا در اروپاي شرقي، ترس از اقدامات به زعم آنها تهاجمي روسيه عنوان مي‌شود.