آموزش غیرحضوری در بسته آموزشی الکترونیکی قرآن بصائر ۱

آموزش غيرحضوري در بسته آموزشي الکترونيکي قرآن بصائر ۱

بسته آموزشي الکترونيکي قرآن بصائر ۱ از سوي سازمان دارالقرآن الکريم بصورت غير حضوري در اختيار عموم جامعه قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، سازمان دارالقرآن الکريم در راستاي اهداف و ماموريت‌هاي خود مبني بر بسط و توسعه فرهنگ قرآني در سطح کشور، نسبت به بهره‌گيري مطلوب و مناسب از بستر و فضاي مجازي، در دهه اخير اهتمام نموده است. در همين راستا و به منظور تحت پوشش قرار دادن حد اکثري عموم علاقه مندان و مخاطبان قرآني و ايجاد عدالت آموزشي در سراسر کشور - با بهره‌گيري از ظرفيت علمي اساتيد برجسته و ممتاز کشور- از طريق توليد محتواهاي فاخر آموزشي الکترونيک (بر بستر اينترنت، رايانه، گوشي‌هاي همراه و فايل‌هاي صوتي و مکتوب) در دستور کار اين سازمان قرار گرفت.

توليد اين محصولات، اين امکان را براي آن دسته از مخاطباني که فرصت حضور در کلاس آموزش را ندارند؛ فراهم مي‌سازد تا - متناسب با علاقه و سلائق خود – از آموزش هاي قرآني بهره‌مند گردند.

بر همين اساس بسته قرآني آموزش الکترونيک قرآن کريم بصائر ۱ از سوي سازمان دارالقرآن الکريم با روش غيرحضوري و خودآموز تهيه شد.

اين محصول به آموزش روخواني قرآن کريم، آموزش روانخواني و صحيح خواني قرآن کريم، آموزش ترجمه و مفاهيم قرآن کريم (سطح مقدماتي)،پرسمان قرآن مي پردازد.

استاد محمد خواجوي، استاد بهروز ياريگل، استاد عليرضا لطفي، استاد دکتر مجيد معارف از جمله مدرسين اين بسته آموزش الکترونيک قرآن کريم هستند.

اين بسته براي جامعه عموم مردم تهيه شده و با هدف ايجاد توانايي و مهارت لازم در روخواني قرآن کريم، ايجاد توانايي و مهارت لازم در روان‌خواني و صحيح‌خواني قرآن کريم، ايجاد توانايي در انجام ترجمه نسبي قرآن کريم و فهم اوليه آيات و عبارت آن، آشنايي با برخي از مسائل و موضوعات علوم و معارف قرآني در قالب پرسش و پاسخ به رفع مشکلات قرآني مخاطبان اثر گذار خواهد بود.

در درس روخواني قرآن کريم، آَشنايي با حرکات کوتاه و کشيده و علامات سکون، تشديد، مد، تنوين و وقف و قواعد مربوط به حروف ناخوانا، اشباع «هاء ضمير»، تنوين نزد حرف ساکن همراه با تمارين کاربردي از متن آيات و عبارات قرآن کريم از سرفصل هاي اين بسته مي باشد.

روانخواني و صحيح خواني قرآن کريم با سرفصل هايي همچين مرور قواعد روخواني با ارائه تمارين متعدد و جديد، صداهاي کوتاه به لهجه عربي، نحوه صحيح تلفظ حروف «و، ح، ث، ذ، ص، ض، ط، ظ، ع و غ» با ارائه تمارين متعدد از عبارات و آيات قرآن کريم مي باشد.در ترجمه و مفاهيم قرآن کريم، آشنايي با برخي از قواعد اوليه زبان عربي شامل: اسم مذکر و مونث، ضمائر، جمع، افعال ماضي، مضارع، نفي، نهي، فعل امر، معلوم و مجهول و… با ارائه روش وشيوه ترجمه قرآن و آَشنايي با کلمات و واژگان پر کاربرد قرآن کريم نيز استفاده شده است.

درس پرسمان قرآني نيز در خصوص اطلاعات مربوط قرآن‌شناسي، آشنايي با محتواي قرآن، هدف از نزول قرآن، آثار و فوايد ايمان و عمل به قرآن، وحياني بودن قرآن، اعجاز قرآن، تاريخ و قرائات قرآن خواهد بود.

استفاده از اساتيد ممتاز و تواناي کشوري در تدريس دروس، بهره‌گيري از منابع آموزشي متقن و علمي در تدريس دروس، بهره‌گيري از قاريان و مجريان توانا و مجرب در توليد اثر، استفاده از انيميشن و گرافيک‌هاي جذاب و به روز به منظور جذاب سازي فرآيند آموزش دروس و کارآمدي هر چه بيشتر آن، تعاملي و دو سويه بودن برخي از آزمون‌هاي پاياني، قابليت پخش و اجراي محصول همزمان در گوشي‌هاي همراه و رايانه، امکان برگزاري دوره‌هاي آموزش مجازي و صدور گواهي‌نامه پاياني براي قبول شدگان از جمله ويژگي هاي کلي اين محصول است.

به موازات عرضه اين محصول، اين سازمان در نظر دارد در سه حيطه آموزش‌هاي «عمومي»، «تخصصي»، و «تربيت کادر متخصص» نسبت به توليد محتواهاي آموزش غيرحضوري بيشتر اهتمام ورزد که پس از آماده‌سازي در قالب مجموعه بصائر شماره ۴،۳،۲ و… به جامعه عرضه خواهد شد.