زنجیره ارزش چاپگرهای زیستی با اتکا به توان داخلی گسترش می‌یابد

زنجيره ارزش چاپگرهاي زيستي با اتکا به توان داخلي گسترش مي‌يابد

رئيس مرکز راهبردي فناوري‌هاي همگرا معاونت علمي و فناوري از شکل‌گيري، تقويت و گسترش زنجيره ارزش کسب‌وکارهاي چاپگرهاي زيستي خبر داد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، علي محمد سلطاني رييس مرکز راهبردي فناوري‌هاي همگرا معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري درباره فعاليت هاي اين مرکز در حوزه توسعه فناوري چاپگرهاي زيستي بيان کرد: استفاده از تجربه فعاليت هاي انجام شده در اين حوزه، شناسايي گروه‌هاي مجرب، شکل‌دهي شبکه بين رشته‌اي از متخصصان، توسعه بافت‌هاي استخوان، غضروف و پوست برنامه هايي است که اين مرکز براي ارتقاي اين فناوري به طور مشخص در برنامه هاي سال خود قرار داده است.

به گفته وي، مرکز راهبردي فناوري‌هاي همگرا شکل‌گيري، تقويت و گسترش زنجيره ارزش کسب‌وکارهاي چاپگرهاي زيستي را يکي از نقاط همگرايي محوري خود انتخاب کرده است و آمادگي کامل براي تعامل و همکاري با ديگر فعالان زنجيره ارزش اين نوع چاپگرها را دارد.

وي ادامه داد: البته براي گسترش اين فناوري مسابقه توسعه و توليد اين نوع از بافت‌ها بر پايه فناوري چاپگرهاي زيستي شهريور سال جاري برگزار مي شود. همچنين در راستاي تقويت و گسترش زنجيره ارزش چاپگرهاي زيستي اين مرکز در مرداد ماه سال جاري چالش‌هاي طراحي، توسعه و توليد جوهرهاي زيستي را برگزار مي کند.

سلطاني درباره اهميت جوهرهاي زيستي نيز گفت: جوهرهاي زيستي به عنوان مواد مصرفي در فرايند چاپ بافت استفاده مي‌شوند. وجود تنوع در زمينه اين نوع جوهرها امکان توسعه و توليد بافت‌هاي زيستي را براي متخصصان و فعالان اين حوزه فراهم کرده است. در حال حاضر از جوهرهاي وارداتي در کشور استفاده مي شود و دسترسي به جوهرهايي با ويژگي‌ها و مشخصات خاص محدود است. پس اين اقدام مي تواند گامي براي رفع نيازهاي اين حوزه با اتکا به نيروي خلاق داخل و رهايي از وابستگي ها باشد.