تشکیل ۵ پرونده ارز دارو در مراجع قضائی

رئيس سازمان غذا و دارو خبر داد؛

تشکيل ۵ پرونده ارز دارو در مراجع قضائي

رئيس سازمان غذا و دارو، گفت: بيش از ۲۰۰۰ قلم داروي وارداتي تحت پوشش «تي تک» است و بيمه‌هاي سلامت و تامين اجتماعي به صورت کامل با اين سامانه مشغول کارند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از صدا و سيما، محمدرضا شانه ساز، با حضور در برنامه گفتگوي ويژه خبري سه شنبه شب شبکه دو سيما با بيان اينکه همه اقلام دارويي وارداتي تحت پوشش سامانه «تي تک» هستند، گفت: بيش از ۲ هزار قلم داروي وارداتي و بخشي از داروهاي توليد داخل، تحت پوشش اين سامانه هستند.

رئيس سازمان غذا و دارو افزود: برنامه ما اين است که همه داروهاي توليد داخل، تحت پوشش اين سامانه قرار گيرند.

وي با اشاره به اينکه سوء استفاده کنندگان از ارز دولتي اختصاص يافته به دارو، شناسايي و به مراجع قضائي معرفي شدند، گفت: اکنون حداقل ۵ پرونده در اين باره در دست اقدام داريم و پرونده‌هاي ديگري هم وجود دارد که مراجع امنيتي و قضائي پيگير آن هستند.

شانه ساز با بيان اينکه سازمان غذا و دارو وظيفه تامين دارو و تجهيزات پزشکي را با بهترين کيفيت و مناسب‌ترين قيمت بر عهده دارد، افزود: همکاري دستگاه‌هاي امنيتي، نظارتي، حوزه گمرک، سازمان غذا و دارو و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز موجب کشف تخلفات شده است.

وي با تاکيد اينکه برخي داروها توسط شرکت لوازم خانگي وارد شده است، ادامه داد: اين داروها مجوز واردات از سازمان غذا و دارو را نداشته، زيرا مخصوص بدنسازي بوده است. البته واردکنندگان اين داروها شناسايي شدند و موفق نشدند آن را از گمرک خارج کنند و پرونده به مرجع قضايي ارسال شده است.

رئيس سازمان غذا و دارو گفت: بيمه‌هاي سلامت و تامين اجتماعي به صورت کامل با سامانه «تي تک» مشغول کارند و بقيه بيمه‌ها هم درخواست دادند که در حال بررسي است.

شانه ساز افزود: اشتغال همزمان فردي در بخش دولتي و خصوصي، خلاف است و اگر چنين فردي هم وجود داشته باشد حتما به صورت مخفيانه است و دستگاه‌هاي نظارتي با آن برخورد مي‌کنند.

وي ادامه داد: اين موضوع در سازمان غذا و دارو شايع نيست، اما ممکن است کساني مخفيانه اين کار را انجام دهند.

شانه ساز گفت: تلاش مي‌کنيم نواقص را در سامانه «تي تک» برطرف کنيم.

سخنگوي ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم با حضور در اين برنامه گفت: سامانه «تي تک» اين امکان را در اختيار دستگاه‌هاي نظارتي قرار داد تا با داده کاوي متوجه تخلفات شوند.

حميدرضا دهقاني نيا با اشاره به برخي از کارکردهاي سامانه تي تک افزود: اين سامانه به سامانه جامع تجارت متصل است و تبادل اطلاعات مي‌کند. 

وي گفت: سامانه تي تک به صورت کامل، حدود يکسال و نيم تا دو سال پيش تحويل سازمان شد و در اين سازمان ميزباني مي‌شود و توسط مدير فناوري سازمان در حال فعاليت است. 

دهقاني نيا افزود: کنترل اين سامانه در بخش خصوصي نيست و به صرف داشتن قرارداد توسعه و پشتيباني، نبايد تلقي کرد کل سيستم سامانه در اختيار بخش خصوصي است.

سخنگوي ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: استعلام ۵ هزار و ۱۰۰ ميليارد تومان داروي معتبر خاص در ۲۰ ماه گذشته توسط همين سامانه انجام شده و ۸ و نيم ميليارد تومان داروي تاريخ گذشته توسط مردم از اين سامانه استعلام شده است. 

وي افزود: در بيمه‌ها در باره يک داروي خاص، ۲۷۰ ميليارد تومان واردات داشتيم در حالي که بيمه‌ها به صورت سرپايي نه بستري، ۳۵۰ ميليارد تومان بابت همين يک قلم دارو پرداختند و با استعلام از اين سامانه متوجه رسيدهاي جعلي شدند. 

دهقاني نيا گفت: مردم مي‌توانند اقلام داروهاي وارداتي را پيش از مصرف از طريق سامانه " تي تک" اصالت سنجي کنند به اين صورت که کد ۱۶ رقمي موجود بر روي جعبه دارو را به شماره ۲۰۰۰۸۸۲۲ پيامک کنند. بلافاصله سامانه "تي تک" به آن‌ها پاسخ مي‌دهد و مردم مي‌توانند محتواي پاسخ را با اطلاعات برچسب روي دارو مقايسه و مغايرت‌ها را گزارش کنند. 

سخنگوي ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: آخرين وضع کشفيات قاچاق در خصوص فرآورده‌هاي دارويي و مکمل‌ها در ۱۲ ماه ۹۶، ورودي ۲ هزار و ۸۳ ميليارد ريال و خروجي ۱۲۷۲ ميليون ريال و در ۱۲ ماه ۹۷، ورودي ۱۳۶۹ ميليارد ريال و خروجي ۱۵۷۸ ميليون ريال بوده است.