پوشش‌های مقاوم‌ساز ایرانی شدند

توسط يک شرکت دانش‌بنيان؛

پوشش‌هاي مقاوم‌ساز ايراني شدند

يک شرکت دانش‌بنيان موفق به بومي سازي پوشش‌هاي پلي‌اوره شد که در مقاوم‌سازي و جلوگيري از خوردگي سازه‌هاي مهندسي و ساختماني کاربردهاي ويژه و گسترده‌اي دارد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، خوردگي و زنگ‌زدگي آفت مرگبار سازه‌هاي فلزي است. هزينه‌اي که براي جايگزيني سازه‌هاي پوسيده و بازسازي آن‌هاي مي‌شود سر به فلک مي‌کشد. ماجرا وقتي غم‌انگيزتر است که اين آفت به جان سازه‌هاي عظيم نفتي، خطوط لوله انتقال آب و يا نفت بيافتد.

اما فناوري به کمک حل اين مشکل آمده و پوشش‌هاي نانويي، راه را بر پوسيدگي، خميدگي و ضربه بسته‌اند. پوشش پلي اوره يکي از محصولاتي است که مي‌تواند سازه‌هاي فولادي را در برابر خوردگي‌، آتش، الکتريسيته و حتي زلزله عايق کند.

اين پوشش در سازه‌هاي بتني هم کاربردش را به خوبي نمايان کرده است واين نوع سازه‌ها را در برابر ضربه‌، خوردگي شيميايي‌، آتش وديگر آسيب‌ها مقاوم مي‌کند. آب بندي وعايق در برابر نشت و نفوذ، از ديگر کاربردهاي پوشش پلي اوره به شمار مي‌رود.

پلي‌اوره جايگاه و کاربردهاي گسترده خود را در صنايع پيشرفته دنيا يافته و به عنوان يک محصول وارداتي، در کشورمان استفاده مي‌شود. اما فعالان فناور يک شرکت دانش‌بنيان  اين محصول را با دانش فني بومي، ايران‌ساخت کرده‌اند.

سيدمحسن سجادي مديرعامل اين شرکت دانش‌بنيان از کاربردهاي وسيع پوشش پلي اوره در صنايع نفت، پتروشيمي و آب مي‌گويد و ادامه مي‌دهد: با استفاده از اين پوشش مخزن‌هايي که نفت و فرآورده‌هاي شيميايي را نگهداري مي‌کنند، لوله‌هايي که اين مواد يا ديگر سيالات را منتقل مي‌کنند و همچنين سازه‌ها پالايشگاه‌ها در برابر آسيب‌ها حفظ مي‌شود.

وي با بيان اين‌که استفاده از پوشش پلي اوره هزينه‌هاي هنگفت براي تعويض سازه‌هاي فرسوده را به ميزان قابل توجهي کاهش مي‌دهد، عنوان کرد: در تمامي کشورهاي پيشرفته دنيا، هزينه سرمايه‌گذاري اوليه را قدري افزايش مي‌دهند اما براي مدت طولاني‌تري از زيرساخت‌ها استفاده مي‌کنند. به طور مثال خطوط عظيم انتقال نفت يا آب شرب، جزو پروژه‌هاي کلان به شمار مي‌رود که عمر مفيدي حداکثر ۵۰ساله دارند. اما اگر اين پوشش روي خطوط لوله سوار شود، عمر مفيدشان قطعا به بالاي ۱۰۰ سال خواهد رسيد.

اين فعال فناور افزود: ماده اوليه اين پوشش ها در داخل کشور ترکيب و فرآوري شده وبه روي سازه مورد نظر پاشيده مي‌شود. حتي در مناطق زلزله‌خيز مي‌تواند مقاومت ديواره‌ها را تا ميزان ۱۰ برابر افزايش دهد.

مديرعامل شرکت دانش‌بنيان خاطر نشان کرد:در صنايع دفاعي و نظامي نيز مي‌توان اين محصول را تحت شرايط فرآوري خاصي به عنوان پوشش ضدگلوله، با کارآمدي بسيار بالا استفاده کرد.

سجادي با اشاره به کاربردهاي اين محصول دانش‌بنيان در صنايع و پروژه‌هاي کشور گفت: در يکي از خطوط انتقال آب شرب جنوب کشور، به طول ۷۰ کيلومتر و قطر ۹۰۰ ميلي متر، نياز به جايگزيني به دليل فرسودگي وجود دارد. اين کار بالغ بر ۲۰۰ميليارد تومان هزينه در پي دارد، اما با همين شرايط و صرف هزينه‌اي کم‌تر از ۳۰ ميليارد تومان مي‌توان با استفاده از اين پوشش، همين سازه را تا ۵۰ سال ديگر مورد استفاده قرار داد.