رونمایی معاون سازمان بنادر از توطئه جدید آمریکا و امارات

يک مقام مسئول اعلام کرد:

رونمايي معاون سازمان بنادر از توطئه جديد آمريکا و امارات

معاون دريايي سازمان بنادر، از اقدام هيات نمايندگي ايراني در سازمان جهاني دريانوردي، جهت جلوگيري از تصويب قطعنامه عليه ايران خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، جليل اسلامي در مراسم گراميداشت روز دريانورد که صبح امروز يکشنبه ۲۷ مردادماه در سالن همايش هاي صدا و سيما با حضور مقامات دريايي کشوري و لشگري برگزار شد، گفت: صنعت دريايي ما با اعمال تحريم هاي ظالمانه در نوک پيکان تحريم ها بود و دولت و ملت ايران با تکيه بر نيروي انساني و ظرفيت هاي داخلي، قادر به پشت سر گذاشتن ناملايمات خواهند بود.

وي با بيان اينکه سازمان بنادر و دريانوردي در تعامل نزديک با شرکت هاي کشتيراني، انجمن ها و تشکل ها، موسسات بيمه اي و دستگاه هاي دولتي تلاش کرده تا اقداماتي نظير اجراي بيمه هاي P&I داخلي، انجام بازرسي کشتي ها توسط بازرسان ايراني، افزايش نظارت بر آبراهه ها و بنادر و استفاده از شرکت هاي دانش بنيان و حضور در مجامع جهاني، ساخت کشتي هاي جديد و تعميرات دوره اي ناوگان از تأثير تحريم ها بکاهد.

معاون دريايي سازمان بنادر و دريانوردي تصريح کرد: اين سازمان در ۳۰ کنوانسيون و پروتکل جهاني دريايي عضو است و تلاش مي کند استانداردهاي بين المللي را رعايت کند. همچنين نقشه هاي آبراهه هاي خليج فارس، تنگه هرمز و درياي عمان را تهيه و به روز رساني کرديم و به شرکت هاي کشتيراني جهاني ارائه کرديم تا ايمني تردد دريايي منطقه تأمين شود؛ ضمن اينکه نيروهاي مسلح نيز در تأمين امنيت اين آبراهه ها نقش فعال دارند.

اسلامي تأکيد کرد: در اجلاس اخير سازمان جهاني دريانوردي (IMO) که در هفته آخر تيرماه سال جاري در لندن برگزار شد، هيات نمايندگي ايران با رايزني هاي فشرده، مانع تصويب قطعنامه اي شد که از سوي آمريکا و امارات در رابطه با دريانوردي عمان، تنگه هرمز و خليج فارس پيشنهاد شده بود.

عضو هيات عامل سازمان بنادر و دريانوردي گفت: مي بايست براساس قوانين سازمان جهاني دريانوردي تا پايان دي ماه امسال، سوخت کشتي ها را با هدف حفظ محيط زيست از گوگرد ۳.۵ درصد به ۰.۵ درصد کاهش دهيم و از آنجايي که سالانه ۱.۵ ميليون تن سوخت در ناوگان دريايي ما مصرف مي شود، قرار است از محل توليدداخلي اين وظيفه را انجام دهيم.