تعرفه پزشکی در ایران یک دهم افغانستان و عراق/ دولت یارانه بدهد

رئيس انجمن جراحان ارتوپدي ايران؛

تعرفه پزشکي در ايران يک دهم افغانستان و عراق/ دولت يارانه بدهد

رئيس انجمن جراحان ارتوپدي ايران، با عنوان اين مطلب که تعرفه پزشکي در ايران يک دهم افغانستان و عراق است، گفت: دولت بايد براي جامعه پزشکي يارانه اختصاص دهد.

به گزارش خبرگزاري مهر، محمد رازي، با اشاره به اينکه تعرفه پزشکي در ايران يک دهم افغانستان و عراق است، گفت: ۷۰ درصد درآمد پزشکان در بخش دولتي براي اداره بيمارستان‌ها هزينه مي‌شود.

اين متخصص ارتوپدي، اظهار داشت: مدتي است که در فضاي مجازي و رسانه ملي به موضوع ماليات پزشکان و مساله کارتخوان دامن زده شده و به نظرم طرح چنين مسائل کوچک و پيش پا افتاده سرپوش گذاشتن بر روي مسائل بزرگتر است.

وي افزود: در تقسيم بندي هاي کشوري حوزه پزشکي جزء امور خدماتي تعريف شده بنابراين بايد مثل ساير کالاهاي اساسي و خدماتي، توسط دولت به جامعه پزشکي يارانه پرداخت شود و به نظرم دولت بدهي چهل ساله به پزشکان دارد.

رئيس انجمن جراحان ارتوپدي ايران، ادامه داد: دولت ابتدا بايد به جامعه پزشکي يارانه پرداخت کند و پس از آن از پزشکان طلب ماليات داشته باشد.

رازي در ادامه به تعرفه خدمات پزشکي اشاره کرد و بيان داشت: تعرفه پزشکي در ايران يک دهم تعرفه پزشکي کشورهاي اطراف همچون افغانستان و عراق است لذا بر اين اساس هم دريافت ماليات از جامعه پزشکي  روا نيست و با منطق و عقل سازگاري ندارد.

وي اظهارداشت: مجلس، دولت و مجمع تشخيص مصلحت نظام بايد طلب نه دهم مابه‌التفاوت تعرفه پزشکي را به جامعه پزشکي پرداخت کنند و بعد از آن به روش‌هاي مختلف همچون تصاعدي و پلکاني و...، طلب ماليات کنند.

رئيس انجمن جراحان ارتوپدي ايران، گفت: وضعيت پزشکان در بخش دولتي نامناسب‌تر است و تعرفه پزشکان در بخش دولتي يک پنجم بخش خصوصي است و بخش خصوصي هم که يک دهم تعرفه کشورهاي اطراف را دارد.

رازي تاکيد کرد: با اين وضعيت بايد خجالت بکشيم که براي پزشکان که در امر مهم پيشگيري و درمان مردم زحمت مي‌کشند تعرفه‌هاي نامناسب تعريف کرده‌اند و اين مسئله به معناي اهميت ندادن و بي توجهي به سلامت جامعه است.

وي گفت: البته همين تعرفه بخش دولتي که يک پنجم تعرفه بخش خصوصي است تنها ۳۰ درصد آن به پزشکان تعلق مي‌گيرد و ۷۰ درصد بقيه به عنوان درآمد بيمارستان خرج مي‌شود و در واقع پزشکان برده بخش دولتي هستند و ۷۰ درصد درآمد خود را آن هم با اين تعرفه پايين بايد براي چرخاندن چرخ بيمارستان اختصاص ‌دهند و اين ظلم بزرگي در قرن ۲۱ به پزشکان به شمار مي‌رود.

اين متخصص ارتوپدي گفت: جالب اينکه از همين ۳۰ درصد درآمد پزشکان در بخش دولتي، ماليات هم کسر مي‌شود. 

وي درباره کارت‌خوان جديدي که براي پزشکان اختصاص داده شده است، افزود: بسياري از پزشکان از جمله بنده به محض اينکه کارت‌ خوان که پوز نام داشت وارد کشور شد در مطب نصب و مورد استفاده قرار داديم و اين مسئله هم براي حفظ رفاه حال بيماران بود و هم اينکه مطب جاي نقل و انتقال وجه نيست و امنيت پزشکان را به مخاطره مي‌اندازد.

رازي تصريح کرد: کارت‌خوان‌هاي جديدي که در رسانه ملي تبليغ شده و قرار است خريد آن به پزشکان تحميل شود،  معلوم نيست از کجا آمده و به چه منظور قرار است مورد استفاده قرار گيرد و چرا بايد پزشکان اولين قشري باشند که از اين کارخوان‌ها بايد استفاده کنند.