راهپیمایی اربعین تمرینی برای لبیک به حضرت ولیعصر(عج) است

راهپيمايي اربعين تمريني براي لبيک به حضرت وليعصر(عج) است

عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: مرام و هدف امام حسين (ع) تحقق جامعه بر اساس سيره نبوي و سيره علوي است و راهپيمايي اربعين تمريني براي لبيک به امام زمان و زمينه ساز يک تمدن نوين جهاني است.
حجت الاسلام جواد مجتهد شبستري پيرامون راهپيمايي اربعين حسيني در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: انقلاب اسلامي ايران داعيه‌دار حرکت به سمت حکومت جهاني حضرت مهدي (عج) است، در نتيجه بايد در اين راستا حرکت کند و اهداف قيام حضرت را براي جامعه تبيين کند و تحقق ببخشد. راهپيمايي اربعين و حرکتي که مردم انجام مي دهند در حقيقت لبيک به سيدالشهدا (ع) و لبيک به فرزندشان حضرت بقيه الله اعظم (عج) و حرکت به سوي آرمان‌هاي آن وجود شريف است. يعني حرکت به سمت زيارت امام حسين (ع) در حقيقت نماد حرکت به سمت اهداف امام حسين (ع) است.

عضو مجلس خبرگان رهبري افزود: يکي از اهداف امام حسين (ع) تحقق جامعه و پي‌ريزي جامعه بر اساس سيره پيامبر اکرم (ص) و اميرالمومنين (ع) است. همان طور که در يکي از بيانات شان فرمودند: «إِنّي لَمْ أَخرُجْ أَشِراً و لا بَطِراً و لا مُفْسِداً و لا ظالِماً، إِنَّما خَرجْتُ لِطَلَبِ إلاصلاحِ في أُمَّةِ جَدّي، أُُريدُ أنْ آَمُرَ بالمَعروفِ و أنهي عَنِ المنکَرِ وَ اَسيرُ بِسيرَةِ جَدّي و أبي علي بن ابيطالب». هدف من از قيام، تحقق سيره نبوي و سيره علوي و امر به معروف و نهي از منکر و اصلاح است.
وي ادامه داد: چه زماني اين آرمان سيدالشهدا (ع) تحقق پيدا مي‌کند؟ قطعاً اين آرمان سيدالشهدا (ع) که آرمان همه انبيا و اوليا در طول تاريخ بوده است، در زمان حکومت جهان حضرت وليعصر (عج) محقق خواهد شد. راهپيمايي اربعين لبيک به اين نداي ياري سيدالشهدا (ع) است. يعني آن شعار جامع راهپيمايي و هدف عمده راهپيمايان را اگر از آنان سوال کنيد مي گويند لبيک يا حسين است. شعار ما در اين راهپيمايي و هدف که در اين شعار تجلي پيدا مي کند، لبيک به سيد الشهدا (ع) است. يعني لبيک به مرام و هدف سيدالشهدا (ع). مرام و هدف امام حسين (ع) هم تحقق جامعه بر اساس سيره نبوي و سيره علوي است.
جواد مجتهد شبستري سپس گفت: جامعه اي که بر اساس سيره نبوي و سيره علوي پي ريزي شده چه موقع محقق خواهد شد؟ طبق آن چه که به ما وعده داده شده است در زمان حکومت جهاني حضرت وليعصر (عج). پس اين راهپيمايي زمينه ساز يک تمدن نوين جهاني است. اين است که در فرمايشات مقام معظم رهبري هم آمده بود که تمدن ساز است و زمينه ساز براي آن تمدني است بر پايه اهداف امام حسين (ع) و آرمان هاي تشکيل حکومت جهاني حضرت مهدي (عج) بنا شده است.
وي عنوان کرد: امروزه به خصوص بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران در اين ۴۰ سال و معرفي ايران و انقلاب، نام و هدف و مرام امام حسين (ع) بيشتر به جهان معرفي شده است. در اين چند سال هم که راهپيمايي اربعين شکل گرفته اگر چه خيلي از رسانه خيلي تمايل به انعکاس اين حرکت عظيم جهاني ندارند، ولي مع ذلک اين يک حرکت عظيمي است که چشم دنيا را به خودش جلب مي‌کند و يک پرسش و سوالي ايجاد مي‌کند که اين براي چه است و هدف آن چيست؟ طبعاً آشنايي مکتب امام حسين (ع) را به دنبال خواهد داشت.
جواد مجتهد شبستري خاطرنشان کرد: در هنگام ظهور از آن جايي که شخصيت و مرام و مکتب و راه امام حسين (ع) تا حد زيادي براي جهانيان از هر قوم و مذهب معروف و شناخته شده است، حضرت مهدي (عج) نيز خودشان را از اين راه به عالم معرفي مي‌کنند که جهانيان بدانند و بشناسند که حضرت از فرزندان سيدالشهدا (ع) هستند. به دنبال انتقام خون حضرت سيدالشهدا (ع) هستند و ادامه دهنده راه و پيگيري اهداف آن امام شهيد خواهند بود.
وي افزود: زيارت اربعين در روايات مورد توصيه است و به عنوان يکي از نشانه هاي مومن شمرده شده است. طبق حديثي که از امام حسن عسکري (ع) به ما رسيده است يکي از علائم مومن زيارت اربعين است. اولين زائر امام حسين (ع) که دقيقاً نمي دانيم اربعين اول بوده يا اربعين هاي بعدي جناب جابر بن عبدالله انصاري بوده است. ايشان در اين زيارت با جناب عطيه عوفي همراه بوده اند و نقلي که معتبر است اربعين اول است. ممکن است در اربعين بعدي حضرت زينب (س) و کاروان شان هم رسيده باشند که البته اين مسأله ميان محققين مورد اختلاف است. اما اصل زيارت اربعين مورد تأکيد و سفارش است.
جواد مجتهد شبستري اظهار داشت: پياده روي در اين مسير در زمان هاي گذشته هم بوده است. برخي علما يا در اربعين و يا در غير اربعين براي زيارت امام حسين (ع) مسير نجف به کربلا را پياده طي مي کردند. اين در احوالات برخي بزرگان ذکر شده و مختص به يک فصل خاصي هم نبوده است. به عنوان مثال در زيارت نيمه شعبان يا زيارت هاي خاص ديگري که وارد شده پياده‌روي بوده است. اما چند سالي است که اين برنامه به صورت رسمي و گسترده تر آغاز شده است که به دليل فروپاشي رژيم صدام اين امکان فراهم شد. موج جديدي را در تمام جهان و نه فقط در ميان مسلمانان و شيعيان بلکه در ميان ملل ايجاد مي کند و يک قدرت نمايي است. حرکتي است که قدرت اسلام را به خصوص قدرت تشيع را مانند يک رفراندوم يا ميتينگ به رخ مي‌کشد و تمريني براي لبيک به نداي حضرت وليعصر (عج) است.
وي در ادامه عنوان کرد: از همه کساني که در راستاي تشويق اين حرکت قدم برمي‌دارند تشکر مي کنم. بحمدالله با لغو رواديد و ارزان شدن اين سفر براي زائرين يک گام مثبتي در اين راستا برداشته شد و بحمدالله دولت عراق هم موافقت کرد. از همه کساني که در اين راه زحمت مي کشند و خدمت‌رساني دارند چه ايرانيان و چه عراقيان که خدمت‌رساني به زائران انجام مي دهند تشکر مي کنم و از خداوند متعال مي خواهيم که از همه آن ها قبول کند.
جواد مجتهد شبستري تأکيد کرد: حفظ وحدت در ميان مردم عراق و ايران مهم است. ممکن است دست هايي به دنبال ايجاد فتنه و اختلاف باشند. در ديداري که اخيراً برخي موکب داران با مقام معظم رهبري داشتند خيلي صحنه خوبي برقرار شد و آقا هم فرمايشات بسيار خوبي داشتند و زمينه خوبي براي وحدت هر چه بيشتر بود. اميدوارم اين راهپيمايي و اين حرکت و اين رفت و برگشت، وحدت بين مردم عراق و ايران را مستحکم‌تر کند. چون دست هاي پيدا و ناپيدايي وجود دارند که به دنبال ايجاد اختلاف بين دو ملت برادر عراق و ايران هستند. گاهي در ناحيه عراق حرف‌هايي مي‌زنند و گاهي در ناحيه ايران حرف هايي مي زنند که به دنبال تشتت و اختلاف هستند. زائرين عزيز بايد به اين نکته توجه داشته باشند.
وي در پايان گفت: وحدت بين دو ملت است که دشمن را ضعيف مي کند و ما را به آرمان هايمان نزديک‌تر مي‌کند. نسبت به موکب داران هم آرزوي موفقيت دارم و از خداي متعال مسئلت دارم که در اين کار بسيار ارزشمندي که انجام مي‌دهند انشاالله موفق باشند و با اخلاص و با قصد قربت به خدمات شان ادامه دهند.