امارات و بازی جابجایی نیروها در یمن/نقشه ابوظبی برای اشغال جنوب

امارات و بازي جابجايي نيروها در يمن/نقشه ابوظبي براي اشغال جنوب

بازي رسانه اي امارات در خصوص خارج کردن نيروهاي خود از يمن در حالي صورت مي گيرد که اين کشور در حال حاضر به دنبال تقويت حضور خود در جنوب و اشغال کردن اين مناطق است.
به تازگي انتشار خبري در خصوص حرکت کشتي جنگي امارات به سمت جزيره سقطري مجددا نگاه ها را به سمت اوضاع اين کشور و نقش امارات در تحولات اخير آن معطوف کرده است. چند روز پيش بود که يک پايگاه يمني از حرکت کشتي جنگي امارات از عدن به سمت جزيره سقطري خبر داد. اين پايگاه گزارش داد که يک کشتي جنگي اماراتي براي تسلط بر جزيره سقطري به سمت اين جزيره عازم شد.

در همان زمان منابع آگاه اعلام کردند که کشتي اماراتي که به سمت سقطري حرکت کرده، علاوه بر مهمات و نظاميان، داراي تجهيزات نظامي سنگين و متوسط است.
اين در حاليست که از مدت ها پيش درگيري هاي شديدي ميان اماراتي ها و سعودي ها بر سَر تسلط بر جزيره سقطري درگرفته است. اين جزيره يک موقعيت استراتژيک براي هر دو کشور دارد و ابوظبي و رياض تلاش مي کنند تا در رقابت با يکديگر کنترل آن را به دست بگيرند.
جزيره سقطري مجمع‌الجزايري است که در غرب اقيانوس هند، در دهانه تنگه عدن و بين دو قاره آسيا و آفريقا قرار دارد و بين ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر را در خود جاي داده است. مجمع‌الجزاير سقطري، در برگيرنده جزيره‌هاي مرجاني «سقطرا، عبدالکوري، سمهه، درسه» و چندين جزيره کوچک‌تر است که روي هم رفته ۳.۶۲۵ کيلومتر مربع وسعت دارند.
امارات که پيش از اين مدعي شده بود بخشي از نيروهاي خود را از مناطقي از يمن خارج کرده اينکه از طريق حمايت از جدايي طلبان در جنوب يمن و اعزام نيرو و تجهيزات نظامي براي آنها به دنبال تقويت حضور خود در اين منطقه است.
به نظر مي رسد امارات در ابتدا با يک مانور تبليغاتي و اقدام رسانه اي تلاش کرد تا نگاه ها را از اقدامات خود در يمن به ويژه جنوب اين کشور منحرف کرده و نظر تحليل گران را به سمت عربستان سعودي و حملات ائتلاف متجاوز در مناطق مختلف يمن جلب کند.
بعد از آن، امارات در سکوت خبري و بدون آنکه توجه رسانه ها را به خود جلب کند در جريان مناقشه اخير بر سر عدن و تحولات و درگيري هاي جنوب يمن در رقابت با عربستان، اقدام به افزايش حمايت خود از جدايي طلبان جنوب کرد.
نقش تجاوزکارانه امارات در يمن نه تنها طي دوره اخير به زعم مقامات اين کشور کاهش نيافته بلکه با يک شانتاژ رسانه اي و تقسيم نقشها با رياض، به سمت جنوب متمايل شده و در صدد اشغال بخش هايي از اين منطقه از جمله جزيره سقطري است.
اماراتي ها در حالي ادعا مي کنند که نيروهاي خود را از بخشهايي از يمن خارج کرده اند که بر اساس اطلاعات منتشر شده اين نيروها در جنوب يمن فعال بوده و به هيچ عنوان اين مناطق را ترک نکرده اند. در واقع مي توان گفت که امارات، بازي جا به جايي نيروها را در يمن به راه انداخته و از طريق اقدامات رسانه اي آن را به خارج کردن نيروها از يمن تعبير مي کند.
امارات در دوره جديد تلاش مي کند تا اقدامات نظامي و نيروهاي خود را از انظار رسانه ها دور کرده و در سايه، اشغالگري خود را عليه مناطق مختلف تقويت بخشد. اماراتي ها به اين حد نيز اکتفا نکرده و با راه انداختن يک موج رسانه اي گسترده، از اقدامات بشر دوستانه خود در جنوب يمن خبر مي دهند به طوريکه رسانه هاي وابسته به امارات مدعي شده اند که هلال احمر اين کشور بسته هاي کمک غذايي و حاوي کمک هاي بشر دوستانه را در ميان يمني هاي جنوب اين کشور به صورت گسترده توزيع مي کنند.
اين در حاليست که مسئول اوضاع وخيم انساني کنوني در يمن، همين کشورهايي هستند که اکنون دست به توزيع مواد غذايي در ميان يمني ها مي زنند. اماراتي ها با انجام حملات هوايي عليه مواضع نيروهاي وابسته به دولت مستعفي يمن که تحت حمايت عربستان هستند در عدن و ابين باعث شدند تا يک روند جديد در جنگ يمن به وجود آيد و عدن را به يک منطقه اشغالي جديد از سوي نيروهاي تحت حمايت خود تبديل کنند.
شهر عدن از زمانيکه نيروهاي تحت حمايت امارات بر آن مسلط شده اند شاهد غارت گسترده اموال مردم توسط نيروهاي مسلح و کشتار آنها در مناطق مختلف اين شهر است. در واقع اماراتي ها باعث شده اند اوضاع اين شهر بسيار وخيم شده و آشوب و درگيري بر آن سايه افکند. اقدامات شبه نظاميان وابسته به امارات در اين شهر به قدري فجيع است که کشتار مردم در عدن از جمله کودکان باعث شده بود افکار عمومي واکنش شديدي نسبت به اين مسأله از خود نشان دهد.
آنها هر غير نظامي را که مخالف امارات و اشغالگري اين کشور عليه يمن باشد را بازداشت کرده و به بازداشت گاه هاي سري خود مي برند به طوريکه دست کم طي ۲۰ روز بيش از ۴۰۰ يمني از سوي اين افراد تحت حمايت امارات بازداشت شده اند. شکنجه زندانيان به دست شبه نظاميان نيز در اين شهر کاملا رواج داشته و امري عادي تلقي مي شود.
در واقع امارات نه تنها مستقيما اقدام به خارج کردن نظاميان وابسته به خود نکرده بلکه با تقويت مزدوران و نيروهاي تحت امر خود جنگي نيابتي را در مناطق جنوبي به راه انداخته و باعث وخيم تر شدن اوضاع در اين کشور جنگ زده شده است.
در هر صورت بايد گفت که يمن نقش مرواريد گرانبهايي را براي امارات بازي ميکند که اين کشور در رقابت با عربستان قصد ترک کردن صحنه را نداشته و تنها با راه انداختن موج رسانه اي به بازي جا به جايي نيروهاي خود در اين کشور براي منحرف کردن اذهان عمومي و در واقع براي تحقق اهداف اشغالگرايانه خود در سکوت خبري ادامه مي دهد.
امارات با تقويت نيروهاي تحت امر خود در جنوب يمن نقشه جديدي را براي اشغال اين مناطق در نظر گرفته و در ميان افکار عمومي بار اصلي مسئوليت تجاوز به يمن و ادامه يافتن اوضاع کنوني در اين کشور را بر دوش ائتلاف متجاوز عربي و مشخصا عربستان انداخته است. گرچه عربستان سعودي با تشکيل اين ائتلاف مسئول نخست تجاوز به يمن است اما نبايد از نقش امارات نيز در اين بين غافل ماند.