ورود دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان وبلوچستان به مشکل کمبود گاز

ورود دفتر نماينده ولي فقيه در سيستان وبلوچستان به مشکل کمبود گاز

دفتر نماينده ولي فقيه در سيستان و بلوچستان به حل معضل کمبود سيلندهاي گاز در شهر زاهدان ورود کرد.
به نقل از دفتر نماينده ولي فقيه در سيستان و بلوچستان، در پي شکايات و مطالبات مردمي واصله به دفتر نماينده ولي فقيه در سيستان و بلوچستان، پيگيري اين موضوع با دعوت از مديرعامل شرکت پرسي ايران گاز استان در دستور کار قرار گرفت. حجت‌الاسلام محمدرضا ثبوتي مدير دفتر نماينده ولي فقيه در استان در اين ديدار با تاکيد بر وجود اشکالات زيرساختي در توزيع کپسول گاز در زاهدان، اظهار داشت: توزيع منظم و از پيش اعلام شده گاز در محلات شهر زاهدان و نظارت دقيق بر اين روند، مي‌تواند مشکل فعلي را در توزيع گاز حل کند.

وي با تاکيد بر اين که مي‌توان از ظرفيت نماز جمعه استفاده و مردم را از نحوه عملکرد نهادهاي ذيربط آگاه کرد، خاطرنشان کرد: نيروهاي داوطلب جهت نظارت بر روند توزيع گاز آمادگي دارند تا عادي شدن جريان توزيع در با شرکت پرسي ايران گاز همکاري کنند. 
فعال‌سازي اشتراکات گاز راهکار مديريت در توزيع سيلندر گاز
حجت‌الاسلام ثبوتي ادامه داد: فعالسازي اشتراکات گاز از الزامات بهبود وضعيت توزيع سيلندر گاز در زاهدان است که لازم است در اين خصوص هرچه سريعتر اقدامات لازم اجرا شود. با نظارت بيشتر خدمات بهتري به مردم ارائه مي‌شود؛ توزيع گاز بايد از حالت ايستگاهي به درب خانه سوق پيدا کند.
وي با اشاره به اينکه دعوت از مديران براي حضور در دفتر نماينده ولي فقيه در استان، براي بازخواست نيست و هدف تنها کمک به بهبود روند فعاليت و خدمات دهي به مردم است، گفت: پيگيري مطالبات مردمي يکي از وظايف ماست و سعي مي‌کنيم در کنار مديران راهکاري مناسب را براي رفع مشکلات موجود، پيدا کنيم.
توزيع روزانه ۲۰۰ تن گاز در مرکز استان سيستان و بلوچستان
حسينعلي شه بخش مديرعامل شرکت پرسي ايران گاز سيستان و بلوچستان در اين ديدار در خصوص وضعيت گاز زاهدان، گفت: در حال حاضر روزانه حدود ۲۰۰ تن گاز در مرکز استان توزيع مي شود. اين امر در حاليست که سال گذشته اين رقم بين ۱۲۰ تا ۱۳۰  تن بوده است.
وي با اشاره به دشواري جابجايي گاز به استان، خاطرنشان کرد: برنامه‌ريزي شرکت پرسي ايران گاز در سيستان و بلوچستان در توزيع سيلندر گاز به نحوي است که بتوان با ذخيره باقي مانده، متقاضيان کپسول گاز در روز بعد را نيز پاسخگو باشيم. 
فعاليت ۴۰ خودروي حمل سيلندر گاز در زاهدان
وي با بيان اين نکته که توزيع سيلندر گاز روزانه تا ساعت ۱۶ انجام مي‌شود، خاطرنشان کرد: ۳۵ خودرو براي کسپول‌هاي ۱۱کيلويي، ۵ خودرو براي توزيع کپسول‌هاي ۵۰ کيلويي در سطح شهر فعال هستند و حدود ۲۰ خودرو نيز به دليل خرابي در تعميرگاه‌ها در حال تعمير بوده و يا با توجه به پايان قراردادشان با شرکت، تمايلي به ادامه همکاري با اين شرکت را با توجه به مشکلات سوختي، ندارند.
شه‌بخش چهار عامل اصلي بحران فعلي گاز در زاهدان را عدم توزيع گاز از سوي الياس گاز، فروش سهميه نفت و جايگزين شدن گاز به جاي اين سوخت، معضل آزادفروشان وافزايش خودروهاي با سوخت LPG عنوان کرده و گفت: حدود ۲۰ روز شرکت الياس گاز قادر به تامين گاز مورد نياز خود نبود و دليل اصلي آن اين بود که براساس قيمت تعيين شده سازمان حمايت از مصرف کننده، شرکت‌ها نمي‌توانند بيشتر از ۴ تا ۵ ميليون تومان به خودروهاي گاز کش به عنوان کرايه حمل و نقل پرداخت کنند و اين درحالي است که خودروهاي صادراتي گازکش، براي جابجايي گاز از بندرعباس به نقطه صفر ميرجاوه ۱۷ ميليون تومان دريافت مي‌کنند و به همين دليل بسياري از خودروهاي حامل گاز از ادامه کار با شرکت‌هاي توزيع کننده خودداري کرده و تانکرهاي خود را از خودروها بر مي‌دارند.
وي با اشاره به اين که انتقال گاز با واگن‌هاي قطار دليل اصلي بهتر بودن وضعيت گازي شرکت پرسي ايران گاز استان است، خاطر نشان کرد: ظرفيت واگن‌هاي انتقال دهنده گاز، محدود است اما با اين حال با حداکثر ظرفيت درحال ارائه خدمات به مردم مي‌باشيم. وي با اعلام زمان ۲۴ تا ۴۸ ساعته براي رسيدن واگن هاي حامل گاز از پالايشگاه به زاهدان، تاکيد کرد: تمام تلاش ما اين است که در استان وضعيت خوب توزيع گاز را داشته باشيم و به مرحله نبود گاز براي توزيع نرسيم.
اين مسئول گفت: با تدابير انديشيده شده و اين که شرکت الياس گاز نيز طي ۴۸ ساعت گذشته کار توزيع گاز را مجددا آغاز کند، تا پايان هفته شرايط توزيع گاز در زاهدان به حالت طبيعي خود باز مي‌گردد. گازسوز کردن خودروها(LPG) يکي از عوامل اصلي بحران گاز فعلي در زاهدان است؛ گازسوز کردن ماشين ها، يک مصرف غير منطقي به توزيع و فروش گاز اضافه کرده است.
وي با اشاره به اين مطلب که تعدادي خودرو در قبل از زمان سهميه بندي جديد بنزين، سيستم گازسوز(LPG) را بر روي خودروي خود نصب کرده بودند، اظهار داشت: در آن زمان برخي از رانندگان اقدام به فروش بنزين خود و خريد کپسول براي مخزن (LPG) خود مي کردند اما پس از سهميه بندي جديد بنزين، تعداد قابل توجهي از خودروها براي(LPG) اقدام کرده اند که فشار قابل توجهي به شرکت هاي توزيع گاز آورده است.
وي با بيان اينکه الياس گاز و اتان گاز پاسخ مشتريان خود را در قالب اشتراک مي دهند و توزيع ايستگاهي ندارند، خاطرنشان کرد: در روند توزيع کپسول توسط شرکت پرسي ايران گاز، سعي کرده‌ايم که جواب درخواست مشترکان را نيز بدهيم. براي بهتر شدن روند خدمات‌دهي و رضايت بيش از پيش مشتريان آماده دريافت پيشنهادات و راهکارها هستيم.
شه بخش اضافه کرد: هم اکنون کمبود ماشين توزيع کننده در زاهدان وجود ندارد بلکه با بدمصرف کردن گاز مواجه هستم، براساس دستورالعمل ابلاغي شرکت پرسي ايران گاز ايران، سهميه هر خانوار در هر ماه دو تا ۴ کپسول بسته به شرايط متفاوت است و بايد از اين گاز براي خوراک پزي استفاده شود اما هم اکنون براي آبگرمکن،(LPG) خودروها و غيره نيز از اين گاز استفاده مي شود.
وي تصريح کرد: ضايعات کپسول زيادي در زاهدان داريم و در اين خصوص بيش از سه ميليارد تومان هزينه، بيش از آن چيزي که در نظر گرفته شده بوده را براي ضايعات کپسول ها هزينه کرده‌ايم، با توجه به اينکه اين شرکت مربوط به بازنشستگان تامين اجتماعي مي باشد، تا يک ميزان خاص مي‌توانيم هزينه کنيم. در کنار پرسي ايران گاز، شرکت الياس گاز نيز تعداد قابل توجهي براساس اعلام خودشان، مشترک دارند که درصورت توزيع گاز از سوي آن شرکت، شاهد صف‌هاي طولاني دريافت کپسول گاز در زاهدان نبايد باشيم.
شه بخش با اشاره به آزاد فروشان گاز در زاهدان، خاطر نشان کرد: فروشندگان سيلندر گاز عده‌اي هستند که کار خانوادگي‌شان از گذشته تاکنون همين بوده اکنون نيز هرکاري انجام دهيم نمي‌توان آنها را از اين اقدام منصرف کرد. در زمينه کارتخوان‌ها با يکي از بانک‌هاي عامل به توافق رسيده‌ايم، درحال حاضر ۵ دستگاه pos تحويل گرفته‌ايم و قول همکاري لازم در اين زمينه نيز گرفته شده است.
 وي در پايان با تاييد راهکار دفتر نماينده ولي فقيه در استان افزود: به جاي حضور ايستگاهي اگر حضور در محلات را در دستور کار قرار دهيم وضعيت بهتر مي‌شود.