تغذیه مناسب شب امتحان/حافظه را با بوییدن «به» تقویت کنید

تغذيه مناسب شب امتحان/حافظه را با بوييدن «به» تقويت کنيد

يک پژوهشگر طب سنتي در مورد تغذيه مناسب در شب امتحان، گفت: خوردن و بوييدن به، استفاده از مغزها و مصرف دمنوش ها در شب هاي امتحان توصيه مي شود که باعث تغويت حافظه و آرامش دانشجويان مي شود.
عليرضا يارقلي در خصوص توصيه‌هاي طب سنتي که براي تقويت حافظه مطرح شده است، اظهار داشت: خوردن مرباي به، خود به و خورشت به و کلاً غذاهايي که در آنها به باشد بسيار توصيه مي‌شود چرا که باعث تقويت حافظه و آرامش دانشجويان و مطالعه بهتر آنها در شب امتحان مي‌شود.

وي افزود: همچنين خوردن هويج و آب سيب نيز توصيه مي‌شود.
اين پژوهشگر طب سنتي ادامه داد: مصرف مغزها نيز مورد تاکيد قرار گرفته بطوري که هر مغزي که شبيه يک عضو بدن است مي‌تواند آن را تقويت کند. مصرف گردو با انجير، بادام خام پوست کنده، پسته، فندق و مويز نيز توصيه مي‌شود که البته گردو و انجير بايد کم مصرف شود به عنوان مثال خوردن دو گردو و سه انجير کافيست و مصرف ۷ دانه بادام خام و پسته و بادام نيز هرکدام ۵ عدد و مويز نيز ۲۱ عدد توصيه مي‌شود.
وي تاکيد کرد: خوردن مغزها باعث مي‌شود تا قوه مغذي بدن بالا رفته و حافظه تقويت شود که البته مغزها را مي‌توان صبح ميل کرد.
يارقلي همچنين در مورد خوردن ناهار و شام دانشجويان در فصل امتحان نيز، گفت: دانشجويان براي ناهار غذاي سبک بخورند تا سنگين نشده و بتوانند درس بخوانند و در شب نيز غذاي کامل خورده شود.
اين استاد دانشکده طب سنتي در خصوص خواب ايام امتحان، افزود: بهتراست ساعت ۱۰ تا ۱۰ و نيم بخوابند و صبح زود هم براي مطالعه بيدار شوند.
وي در مورد مصرف دمنوش هاي مفيد در شب امتحان، گفت: مصرف دمنوش بادرنجبويه و ورون باعث مي‌شود روي حوزه دماغي تاثير خوبي داشته باشد و باعث آرامش و تقويت حافظه نيز خواهد شد.
يارقلي همچنين به مادران توصيه کرد که در غذاهايي که مي پزند کمي ميخک بريزند چرا که باعث مي‌شود غذا عطر و طعم خوبي داشته باشد و البته خاصيت آرامش بخشي و تقويت حافظه را نيز دارد.
وي، بوييدن سيب، به و انار شيرين را نيز بسيار خوب دانست و گفت: همچنين بوييدن خيار نيز فرح بخش و نشاط آور است و به دانشجويان توصيه مي‌شود.
يارقلي افزود: همچنين در اين فصل خوردن سيب و هويج و انار شيرين نيز توصيه مي‌شود و خوردن مرکبات کمتر باشد بهتر است و اگر آب پرتقال در غذا ريخته شود بهتر است مصرف کاهو نيز بسيار خوب است به طوري که مي‌توانند سالاد کاهو را همراه هويج، آب نارنج و روغن زيتون در عصر و يا ظهر ميل کنند.
وي، کلاه شب را توصيه کرد و گفت: نکته‌اي که بايد رعايت شود اين است که در شب کلاه بگذارند چرا که باعث مي‌شود مغز گرم و حافظه تقويت شود و از سرماخوردگي نيز جلوگيري خواهد کرد.