«انتقام سخت» اصلی‌ترین هشتگ توئیتر فارسی

«انتقام سخت» اصلي‌ترين هشتگ توئيتر فارسي

تحليل کلان داده از جنايت اخير آمريکا در به شهادت رساندن قاسم سليماني در شبکه‌هاي اجتماعي نشان مي دهد که کاربران ايراني همچنان در سوگ شهادت سردار، محتوا توليد مي کنند.
روز جمعه ۱۳ دي ۱۳۹۸ با رسيدن خبر دردناک شهادت سردار سپاه قدس حاج قاسم سليماني، شبکه‌هاي اجتماعي شاهد سيلي از واکنش‌ها نسبت به اين خبر بودند. حجم ديتاي توليد شده به حدي است که تحليل آن مي‌تواند درک دقيقي نسبت به جهت‌گيري افکار عمومي در اين حادثه را نشان دهد.

اين تحليل مربوط به ۲۴ ساعت نخست انتشار اخبار مربوط به شهادت سردار سليماني است.
خشم و غم احساسات غالب در اينستاگرام
سامانه رصد و تحليل محتواي فضاي مجازي «ديتاک» که در حوزه داده کاوي (Data Mining) و کلان داده (Big Data) فعاليت دارد، تا عصر روز شنبه ۱۴ دي ماه بيش از ۱۲۰ هزار پست و ۴۹۰ هزار کامنت از اينستاگرام در زمينه اقدام تروريستي آمريکا عليه سردار سپاه قدس جمع‌آوري کرده‌است و از اين ديتا براي افکارسنجي کاربران ايراني نسبت به اين رخداد بهره مي‌برد.
از نخستين لحظه‌هاي انتشار اين خبر کاربران ايراني با انتشار عکس‌هايي از سردار و هشتگ‌هاي حاوي تسليت و اظهار شوک و غم نسبت به او اداي دين کردند.
افکارسنجي اينستاگرام نشان مي‌دهد بخش بزرگي از کاربران، احساساتي چون غم و اندوه و خشم نسبت به اقدام آمريکا در جهت به شهادت رساندن حاج قاسم سليماني از خود نشان دادند. اين کاربران که بيش از ۸۵ درصد پست‌هاي اينستاگرام در اين موضوع را به خود اختصاص داده‌اند، در مطالب خود به ستايش سردار و ياد کردن از موفقيت‌هاي او پرداختند.
موضوع مورد توجه ديگر خون‌خواهي اين شهيد راه وطن بوده است به طوري که حدود ۳۰ درصد کاربران اينستاگرام بر لزوم انتقام گرفتن از آمريکا تأکيد کردند.
نگراني از وقوع جنگ هم موضوع حدود ۵ درصد اظهار نظر کاربران در اينستاگرام است. برخلاف تصور عمومي، تحليل اين بيگ ديتا نشان مي‌دهد با وجود متحمل شدن اين ضربه و افزايش تنش‌ها ميان ايران و آمريکا، نگراني زيادي از ايجاد ناامني يا وقوع جنگ در بين کاربران ايجاد نشده است.
در اين ميان اينستاگرام به دليل تحريم‌هاي آمريکا، بسياري از عکس‌هاي مربوط به سردار سپاه قدس را از حذف کرد که موجب انتقاد برخي ورزشکاران و هنرمندان ايراني شد.
تحليل کلان داده اين رويداد نشان مي‌دهد، تأثر و خشم از شهادت سپهبد قاسم سليماني در حمله تروريستي آمريکا، اصلي‌ترين جو حاکم بر اينستاگرام ايرانيان است.
درگيري احساسي کاربران با اين خبر سبب شده است تعداد اندکي به ابعاد سياسي داخلي و خارجي اين ضايعه توجه کنند. مي‌توان انتظار داشت با گذشت زمان و کاسته شدن از شوک اين خبر نظرات جدي‌تري از سوي کاربران در تحليل اوضاع منتشر شود.
پست‌هاي متعدد کاربران ايراني در موضوع شهادت سپهبد سليماني و درصد بالاي جهت‌گيري مثبت در قبال شخصيت ايشان نشان از نقش فراجناحي او نزد افکار عمومي دارد. از هشتگ‌هاي اصلي به کاربرده شده در اين موضوع به جز نام‌هاي مختلف سردار قاسم سليماني مي‌توان به انتقام_سخت، ايران، شهادت و شهيد اشاره کرد.
تلگرام هم در عزاي خبر شهادت حاج قاسم سليماني به سر مي‌برد. کانال‌هاي فارسي تلگرام از ابتداي انتشار اخبار مربوط به شهادت سپهبد قاسم سليماني تا روز گذشته بيش از ۶۸ هزار پست منتشر کردند.
داده‌هاي پايش شده تا عصر روز جمعه در تلگرام نشان مي‌دهد که ابراز ناراحتي، غم و اندوه از به شهادت رسيدن حاج قاسم حجم بالايي از پست‌ها را دربرگرفته است. ابراز نفرت از آمريکا و صهيونيسم از ديگر محورهاي پرتکرار است. حدود ۶ درصد پست‌ها از وقوع جنگ نظامي بين ايران و آمريکا ابراز نگراني کرده‌اند. اين درحالي است که پست‌هاي کانال‌هاي معارض نظام که از ترور فرمانده نيروي قدس سپاه ابراز خشنودي کردند «تنها ۲ درصد» از کل پست‌ها را شامل مي‌شود.
انتقام سخت؛ اصلي‌ترين هشتگ توئيتر فارسي در واکنش به شهادت سردار
انتقام سخت؛ اصلي‌ترين هشتگ توئيتر فارسي در واکنش به شهادت سردار سليماني است.
فعاليت کاربران توئيتر در واکنش به خبر ترور شهيد سليماني تا دو برابر حالت عادي افزايش يافت. فعالان توئيتر در هشتگ‌هاي مربوط به اين خبر تنها فارسي زبانان نبوده‌اند. بيش از ۲۰۰ هزار توئيت فارسي در اين زمينه نيز منتشر شده و بيش از ۶۵ هزار کاربر فارسي در اين موج فعال بوده اند.
شخصيت‌هايي چون ترامپ، رهبر انقلاب و ابومهدي المهندس از فرماندهان حشدالشعبي که در کنار سپهبد در ترور روز جمعه به شهادت رسيد، نيز بيشترين تکرار را در ميان توئيت‌ها داشتند.
اين در حالي است که متعاقب انتشار اين خبر بسياري از کاربران آمريکايي نسبت به احتمال وقوع جنگ جهاني سوم گمانه‌زني کرده و نسبت به اعزام سربازان بيشتر به خاورميانه اظهار نگراني کردند. هشتگ WWIII به معناي جنگ جهاني سوم در روز جمعه ترند جهاني شد.
انتقاد از سياست‌هاي ترامپ و درخواست براي کاهش تنش‌ها از محورهاي ديگر توئيتر بود که به ترند اصلي جهان تبديل شد. تمسخر ترامپ در تصميم‌گيري‌هاي نادرستش ادامه پيدا کرد به طوري که نام او همچنان جزء ترندهاي توئيتر باقي مانده است.