صادرات چمدانی زعفران از کشور/قیمت به ۹ میلیون تومان رسید

صادرات چمداني زعفران از کشور/قيمت به ۹ ميليون تومان رسيد

نايب رئيس شوراي ملي زعفران با اشاره به ثبات قيمت طلاي سرخ در بازار گفت: سال گذشته با احتساب صادرات چمداني، ۳۰۰ تن زعفران از کشور صادر شده است.
غلامرضا ميري در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اينکه بازار زعفران در حدود دو ماه گذشته با توجه به خريدي که سازمان مرکزي تعاون روستايي انجام داد، تقريباً با ثبات بوده است، گفت: سازمان مرکزي تعاون روستايي حدود ۷۰ تن زعفران خريداري کرد و در حال حاضر قيمت هرکيلوگرم زعفران حداقل ۶ ميليون و ۳۰۰ هزارتومان و حداکثر ۹ ميليون تومان است.

وي افزود: با توجه به شرايط موجود نمي‌توان پيش بيني کرد که وضعيت قيمت در روزهاي آينده به چه صورت خواهد بود چرا که اوضاع سياسي، اقتصادي و… در حال حاضر ثبات ندارد و بازار نيز تحت تأثير همين نوسانات است.
ميري در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به افزايش قاچاق زعفران از کشور تصريح کرد: به همين دليل فکر نمي‌کنم که صادرات رسمي جهشي داشته باشد که منجر به تغيير قيمت در بازار شود.
وي با بيان اينکه هر چه قاچاق افزايش يابد صادرات رسمي کاهش خواهد داشت، گفت: عمده مشتريان ما در حال حاضر به صورت قاچاق کالاي مورد نياز خود را تأمين مي‌کنند.
اين فعال بخش خصوصي همچنين از کاهش ۱۳ درصدي صادرات زعفران خبر داد و گفت: در هشت ماهه امسال ۱۳۲ تن و ۷۵۳ کيلوگرم زعفران از کشور صادر شده که اين عدد در مدت مشابه سال قبل ۱۵۲ تن و ۶۰۲ کيلوگرم بوده است.
وي اضافه کرد: اين درحالي است که در آبانماه امسال نسبت به آبان سال گذشته شاهد رشد ۱۰ هزارتني صادرات بوديم و در آبان ۹۸ ميزان زعفران صادر شده ۴۲ تن بوده درحالي که آبان ۹۷ اين رقم ۳۲ تن بوده است.
نايب رئيس شوراي ملي زعفران ايران با بيان اينکه امارات و اسپانيا عمده مقاصد صادراتي زعفران ايران هستند، افزود: سال گذشته ۲۸۲ تن صادرات داشتيم که با صادرات چمداني نيز رقم به حدود ۳۰۰ تن مي‌رسد.
ميري درباره صادرات چمداني زعفران توضيح داد: برخي توريست‌ها و زائراني که به ايران سفر مي‌کنند محصول زعفران را در چمدان خود از کشور خارج مي‌کنند که در اصطلاح به آن صادرات چمداني گفته مي‌شود.