چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

معلمان بايد به روز باشند تاازدانش آموزان امروزي عقب نيافتند

زاهدان- استاندار سيستان و بلوچستان گفت: دانش معلمان بايد مطابق با علم روز باشد تا بتوانند به سوالات انبوه دانش آموزان باهوش کنوني پاسخ دهند و از آنان عقب نمانند.
به گزارش ايرنا، "علي محمد آزاد" روز يکشنبه در مراسم بزرگداشت روز معلم در زاهدان با گرامي داشت هفته معلم و شهادت استاد مطهري افزود: درکنار علم آموزي توجه به اخلاق دانش آموزان نيز بسيار حائز اهميت است که از سوي معلمان بايد مدنظر قرار گيرد.
وي گفت: توجه به اصول اخلاقي حتي ملاک هاي ظاهري پوشش دانش آموزان بايد مدنظر معلمان بايد و درس اخلاق نيز به دانش آموزان بدهند.
او اضافه کرد: متاسفانه تقليد برخي دانش آموزان امروز از پوشش کشورهاي بيگانه در مدارس رواج يافته است و از هويت ايراني فاصله گرفته اند.
او بيان کرد: اگر معلمي به ظاهر و اخلاق دانش آموزان بي توجه باشد و نتواند به سوالات گوناگون آنان پاسخ دهد، به طور قطع به جايگاه معلمي خدشه وارد مي شود.
استاندار خاطر نشان کرد: بي ترديد شغل معلمي کار انبياست و در اينکه معلم انسان ساز است و توسعه، اخلاق و فرهنگ هر جامعه مرهون تلاش معلمان براي پرورش و تربيت افراد کاردان آن است، هيچ شبهه اي وجود ندارد.
وي ادامه داد: براي اينکه معلم وظيفه خود را در جامعه بدرستي انجام دهد دو فضاي فيزيکي و ذهني مورد نياز است.
آزد گفت: بخش اصلي در ايجاد فضاي فيزيکي بر عهده دولت است که مسئولان همه همت خود را در ساخت مدرسه و کلاس استاندارد به کار گرفته اند و تا حدودي موفق شده است که هنوز جاي کار بسيار دارد.
وي اضافه کرد: بخش دوم تامين فضاي مناسب فيزيکي براي معلم نيز بر عهده مردم است که اين مهم توسط نيکوکاران مدرسه ساز محقق شده است.
استاندار فضاي ذهني و فعاليت هاي نرم افزاري براي انجام وظيفه مطلوب معلم در جامعه را مورد اشاره قرار داد و گفت: ايجاد اين گونه فضايي بسيار مشکل است که تامين بخشي از آن بر عهده دولت و بخش ديگر بر عهده جامعه و خود معلم است.
وي تاکيد کرد: معلم بايد براي ايجاد فضايي نرم افزاري و ذهني، به عنوان يک معلم واقعي در جامعه مطرح شود که لازمه تحقق اين مهم آن است که معلم به فعاليت خود به عنوان يک شغل و جنبه مادي آن ننگرد.
او اضافه کرد: هيچ ترديدي در تامين معاش معلم وجود ندارد که اين مهم وظيفه دولت است اما صرف نگاه درآمدزايي و شغلي به کار معلمي بدون داشتن انگيزه لازم، جايگاه واقعي معلم در جامعه را خدشه دار مي کند.
آژاد ادامه داد: معلمي، جايگاهي است که تبيين آن نيازمند نگاه تازه و متمايز دولت و جامعه است، معلمان جايگاه ويژه اي در جامعه دارند و بايد مورد احترام همه باشند.
وي خاطر نشان کرد: بايد جايگاه واقعي معلم در جامعه تبيين شود و اگر اين مهم تحقق يابد مي توان از معلم، انتظار داشت که انسان با اخلاق و دانشور تحويل جامعه دهد.
استاندار گفت: تامين معاش معلمان و برطرف کردن دغدغه فکري آنان نسبت به مسائل معيشتي وظيفه دولت است که تاکنون اقدامات موثري توسط دولت انجام گرفته است که هنوز جاي کار بيشتري دارد.
به گزارش ايرنا، نماينده ولي فقيه در سيستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان نيز در اين مراسم گفت: انسان مجموعه اي از استعدادها و ظرفيت هاي بيشمار است که اين مجموعه توسط هنرمندي به نام معلم، به منصه ظهور مي رسد.
آيت الله "عباسعلي سليماني" افزود: قرآن کريم، خداوند را نخستين معلم بشريت عنوان کرد که اين ماموريت را به انبياي خود در زمين سپرد و اين ماموريت به حدي بزرگ بود که فرشتگان از قبول اين رسالت و مهندسي عالمانه ابا کردند.
وي ادامه داد: در يک نظام مدني و در جامعه مشترک، مردم در تامين نيازهاي يکديگر عهده دار مسئوليتي هستند که بزرگترين افراد در دنيا و بالاترين مقامات در هر منطقه، در کلاس درس و زير نظر يک معلم پرورش يافتند.
او بيان کرد: به طور قطع نقش معلم در پرورش انسان هاي بلندمرتبه و بزرگ در جامعه انکارناپذير است و معلمان وارث انبيا و در نهايت خداوند در روز زمين هستند.
مدير کل آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان نيز در اين مراسم گفت: در اين استان 32 اداره، شش هزار و 100 واحد آموزشي و 340 هزار معلم وجود دارد.
"ابراهيم اعتصام" افزود: افزون بر اين 185 مدرسه شبانه روزي با 22 هزار دانش آموز، انعقاد 550 قرارداد روستا مرکزي در مقطع راهنمايي و متوسطه، مدارس ضميمه و گردآوري بازماندگان از تحصيل، شاخص هاي آموزش و پرورش اين استان است.
وي ادامه داد: در سال جاري با توجه به رويکرد نوين وزير آموزش و پرورش به جامعه معلمي، اقدامات ارزنده اي به طور فراگير در بعد مادي و معنوي در اين استان در دستور کار قرار گرفته است.
او اظهارداشت: اجراي طرح بيمه طلايي معلمان از ابتداي ارديبهشت ماه در سراسر استان آغاز و برنامه ريزي هاي لازم براي ارتقاي آموزش هاي مهارتي معلمان دروس فني انجام گرفته است.
وي اضافه کرد: همچنين اقدامات لازم براي جمع آوري مدارس خشتي و گلي که از مصوبات سفر دوم هيات دولت به سيستان و بلوچستان بوده است، در حال انجام است.
او توسعه مجتمع هاي آموزشي با توجه به رويکرد تربيتي و آموزشي معلمان را از ديگر برنامه هاي اداره کل آموزش و پرورش استان در سال جاري عنوان کرد.
اعتصام خاطر نشان کرد: امسال پنج معلم نمونه کشوري، 35 معلم نمونه استاني و 242 معلم نمونه منطقه اي در سطح استان برگزيده شده اند.
وي افزود: همچنين تمهيدات لازم براي ديدار 115 نفر از معلمان اين استان با رهبر معظم انقلاب انديشيده شده است که بزودي محقق مي شود.
به گزارش ايرنا، در پايان اين مراسم معلمان نمونه استان تجليل شدند.
تعداد بازديد:1166 آخرين تغييرات:89/02/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر