پنج شنبه 14 اسفند 1399 - 20 رجب 1442 - 4 مارس 2021
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

زمینه برای گفتگو با گروه وین فراهم است/ رد درخواست ملاقات سفیر انگلیس طبیعی است/ اظهارات مقامات غربی درباره غنی سازی تعجب برانگیز است

زمينه براي گفتگو با گروه وين فراهم است/ رد درخواست ملاقات سفير انگليس طبيعي است/ اظهارات مقامات غربي درباره غني سازي تعجب برانگيز است
 
سخنگوي وزارت امور خارجه گفت: به محض اينکه گروه وين جزئيات را اعلام کند و بتوانيم درباره زمان و مکان مذاکرات به توافق برسيم، مذاكره شروع خواهد شد.
 

 
 
رامين مهمانپرست در نشست خبري با خبرنگاران درباره زمان گفتگوهاي وين و ديدار جليلي با خانم اشتون گفت: زمان اين مذاکرات هنوز قطعي نشده است.

وي افزود: ما براي نشست با اعضاي گروه وين اعلام آمادگي کرده ايم و اکنون زمينه براي شروع گفتگوها فراهم است.

مهمانپرست گفت: به محض اينکه آنها جزئيات را اعلام کنند و بتوانيم درباره زمان و مکان مذاکرات به توافق برسيم، اين کار شروع خواهد شد.

سخنگوي وزارت امور خارجه همچنين گفت: زمان مذاکره آقاي جليلي نيز همان طور که گفته شده بود ، اواخر سپتامبر يا اوايل اکتبر (مهر) است اما بايد درباره تاريخ دقيق آن به توافق برسيم. 

وي همچنين درباره علت درخواست هاي سفير انگليس در ايران براي ملاقات با مقامات کشورمان افزود: عملکرد کشورها به ويژه عملکرد انگليس و اظهارات مقاماتشان در روابط بين دو کشور زمينه منفي ايجاد کرده و طبيعي است که مقامات و علماي بزرگ کشور ما درخواست ملاقات سفير اين کشور را نپذيرند. 

مهمانپرست گفت: اگر انگليسي ها بخواهند رويه عوض و فضاي مثبتي ايجاد شود بايد در عملکردها،‌ اظهارات و اقداماتشان تجديد نظر کنند.
 
سخنگوي وزارت امور خارجه افزود: زماني که ملت ما احساس مي کند که برخي از کشورها اصرار دارند ضد منافع کشور ما قدم بردارند، مسلماً در همه قشرها تأثير خواهد داشت. 

مهمانپرست در ادامه به موضوع اظهارات رئيس سازمان انرژي اتمي و بيانيه وزارت اطلاعات درباره موسويان اشاره کرد و گفت: بحث مربوط به موسويان بحث قضايي است و پرونده آن را قوه قضاييه بايد بررسي کند و ما در اين باره اظهار نظر خاصي نداريم. 

وي افزود: دستگاه امنيتي کشور و قوه قضائيه موضوعات مشابه اين پرونده را بررسي مي کنند. 

سخنگوي وزارت امور خارجه در ادامه درباره نيروگاه بوشهر گفت: نيروگاه اتمي بوشهر از معيارهاي بسيار بالاي ايمني برخوردار است و براي محيط زيست جاي هيچ نگراني نيست؛ اين را آژانس بين المللي انرژي اتمي هم تاييد کرده است.

مهمانپرست درباره اظهارات مقامات آمريکايي مبني بر اينکه آزمايش هاي دفاعي ايران تهديدي براي منطقه است و اينکه کويت درخصوص نيروگاه بوشهر به علت مسائل زيست محيطي ابراز نگراني کرده است گفت: مقاماتي که درباره توان دفاعي کشور ما ابراز نگراني مي کنند، با هر نيتي که باشد، برداشت درستي ندارند.

مهمانپرست افزود: اصولاً کشورها وقتي از توان دفاعي بالايي برخوردارند و آن را براي ثبات و بازدارندگي از هر گونه تعرض به کار مي برند، اين خود براي برقراري ثبات و امنيت در منطقه موثرتر است.

سخنگوي دستگاه ديپلماسي تصريح کرد: کشور ما در جهت صلح و امنيت گام برمي دارد و توان دفاعي ايران نيز در اين راستاست، بنابراين جمهوري اسلامي ايران نقش موثرتري در منطقه خواهد داشت.

وي گفت: براساس برنامه اي بلند مدت، تعداد نيروگاه هاي هسته اي کشور براي توليد برق بايد حداقل به 20 برابر ظرفيت کنوني نيروگاه هسته اي بوشهر برسد.

مهمانپرست در خصوص اظهارت ساير كشورها به ويژه آلمان پس از آغاز سوخت گذاري نيروگاه هسته اي بوشهر و زمزمه هايي درباره ادامه غني سازي در ايران گفت: اين گونه اظهارات مقامات غربي بسيار تعجب برانگيز است، وقتي تأسيسات اتمي کشوري فعاليت خود را آغاز مي کند و قرار است در برنامه اي بلند مدت اين فعاليت صلح آميز هسته اي توسعه يابد، به اين معناست که نياز به غني سازي و توليد سوخت براي اين تأسيسات حتماً وجود دارد. 

مهمانپرست با تاکيد بر ضرورت افزايش تعداد نيروگاه هاي هسته اي کشور براي توليد برق اضافه کرد: در بحث هاي تحقيقاتي و پزشکي مانند راکتور تحقيقاتي تهران نيز نياز به تأسيسات جديدي داريم که براي ايجاد اين تأسيسات در حال برنامه ريزي هستيم.

سخنگوي وزارت امور خارجه گفت: بر اين اساس براي تأمين سوخت اين مراکز تحقيقاتي و پزشکي بايد به فکر باشيم که اين برنامه در دستور کار ما قرار دارد. 

مهمانپرست در ادامه نشست خبري خود در پاسخ به سفر رئيس جمهور به سازمان ملل و سخنراني در آنجا و مذاكره اوباما با رئيس جمهور كشورمان گفت: رئيس جمهور طبق برنامه مشخص و مدوني که تهيه شده است در مجمع عمومي سازمان ملل حضور خواهد يافت و مطالب خود را آنجا بيان خواهد کرد.

وي افزود: اينکه جناب آقاي اوباما چه برنامه هايي دارند، بايد از مسئول دفترش سؤال کنيد.

مهمانپرست درباره امضاي تفاهم نامه همكاري براي راه اندازي يک نيروگاه جديد با کشورهاي ديگر گفت: ما اعلام کرده ايم طرح هايي براي تأمين برق اصلي کشور داريم و بر اساس مصوبه مجلس نياز به ساخت نيروگاه هاي جديد هسته اي وجود دارد و کشورهايي که در ساخت و راه اندازي اين گونه نيروگاه ها آمادگي داشته باشند در رقابتي بين المللي مي توانند وارد اين بازار مهم و جذاب شوند.

وي افزود: ما فکر مي کنيم توانايي کشورهاي مختلف در اين طرح هاي بسيار مهم مي تواند به کار گرفته شود.

سخنگوي وزارت امور خارجه درباره تحويل اس300 ها نيز گفت: امکانات و توان مورد نياز دفاعي کشور همان طور که شاهد صحنه هاي مختلف در اين روزها بوديد، با توجه به دانش بومي به سرعت افزايش مي يابد و رونمايي از طرح هاي بزرگ باعث مي شود همه متوجه اين توانايي و تکيه به نيروهاي داخلي کشورمان شوند.

وي افزود: درخصوص قراردادهايي که درباره اس300 با کشور روسيه داشتيم، اميدواريم با اجراي تعهداتي که کشورهاي مختلف از جمله روسيه دارند بتوانيم به گسترش هرچه بيشتر روابط بپردازيم و از ظرفيت هاي بالاي دو کشور استفاده کنيم.

سخنگوي وزارت امور خارجه در ادامه نشست خبري درباره نظر تحليل گران مبني بر انتصاب آقاي گالانت به عنوان رئيس ستاد ارتش رژيم صهيونيستي و هشدار براي ايران گفت: اينکه آقاي گالانت، جنايتکار و قصاب جنگ 22 روز غزه، را به عنوان رئيس ستاد مشترک ارتش صهيونيستي انتخاب مي کنند هشدار به ايران نيست، هشدار به بشريت است.

وي ادامه داد: اين هشداري براي اين است كه چه جنايتکاراني به اين سمت ها گمارده مي شوند و امنيت جهاني را تهديد مي کنند و حقوق بشر را زير پا مي گذارند.

سخنگوي وزارت امور خارجه افزود: وي به عنوان مقصر اصلي جنايات جنگي غزه شناخته شده است و بايد تاسف خورد به حال دنيايي که اين گونه صحنه ها را مي بيند و اقدام جدي در مقابل آن انجام نمي دهد.

وي گفت: متاسفانه کشورهاي غربي و کشورهاي مدعي حقوق بشر حتي حاضر نمي شوند اين جنايات را محکوم کنند.

مهمانپرست ادامه داد: وقتي آمريکا و کشورهاي غربي اين جنايات دراين ابعاد را محکوم نمي کنند، معلوم است که به اين گونه افراد جايزه و مدال هم مي دهند و آنها را به سمت هاي بالا هم منصوب مي کنند و اين براي بشر امروز جاي تاسف دارد.

مهمانپرست درباره اظهارت بايدن در خصوص نقش ايران در بي ثباتي عراق گفت: اينکه آقاي بايدن اظهار کرده است که دخالت برخي کشورها مي تواند به بي ثباتي درعراق منجر شود حرف درستي است و توصيه ما اين است که آمريکايي ها هر چه سريع تر از دخالت هايي که در امور داخلي عراق مي کنند، دست بردارند و اجازه دهند مردم عراق باتوجه به بلوغ سياسي که دارند خودشان مشکلاتشان را حل کنند.

مهمانپرست درباره وضع کمک هاي ايران به سيل زدگان پاکستان افزود:‌ فاجعه سيل پاکستان متاسفانه ابعاد وسيعي دارد و20 ميليون نفر از برادران و خواهران مسلمان ما دچار بحران جدي شده اند، ايران علاوه بر ارسال کاروان هاي کمک رساني، فعاليت هاي ديگري نيز در اين زمينه داشته است.

وي گفت: ما اين موضوع را در سازمان کنفرانس اسلامي دنبال کرديم و مصوبه اين سازمان براي کمک رساني وسيع تر به مردم پاکستان، بسيج مردمي کشورهاي اسلامي را در پي خواهد داشت.

مهمانپرست افزود: اين موضوع در کشورهاي عضو اکو نيز مطرح شده است و اين کشورها بنا دارند علاوه بر کمک هاي رسمي و دولتي، بسيج مردمي در اين زمينه داشته باشند.

وي اضافه کرد: با اظهارات علما و بزرگان در کشور ما نيز شاهد بسيج کمک هاي مردمي خواهيم بود. 

مهمانپرست درباره دستگيري زني با تابعيت هلندي- ايراني در ناآرامي هاي عاشورا و درخواست هلند در اين زمينه گفت: در خصوص پرونده هاي افرادي که به غير از تابعيت ايراني ، تابعيت کشور ديگري نيز اخذ کرده اند، از آنجا که ما تابعيت مضاعف را قبول نداريم، مثل همه اتباع کشور، آنان را نيز ايراني مي دانيم.

وي گفت: اين افراد اگر جرم يا اتهامي داشته باشند قوه قضائيه براساس نظام عادلانه خود رسيدگي و حکم مقتضي صادر خواهد کرد.
تهران - شبکه خبر
تعداد بازديد:1057 آخرين تغييرات:89/06/03
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر