یکشنبه 2 ارديبهشت 1397 - 6 شعبان 1439 - 22 آپريل 2018
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

معرکه سیاسی غربی ها علیه ایران، این بار به بهانه زن ایرانی قاتل شوهر

اشتون: ايران،قانون هاي قديمي را كنار بگذارد

معرکه سياسي غربي ها عليه ايران، اين بار به بهانه زن ايراني قاتل شوهر

 
کاترين اشتون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در نامه اي اعلام کرد: زمان آن فرا رسيده است که کشورهاي عضو اتحاديه اروپا دسته جمعي با اقدامات ايران که به زمان گذشته تعلق دارند، مخالفت کنند.
 
 

 
 
ماجراي سکينه محمدي آشتياني که متهم به قتل همسر و ارتکاب زناي محصنه است، در اروپا و به ويژه فرانسه به جرياني خبري، تبليغاتي و سياسي در سطوح بالا تبديل شده است.

رسانه هاي معاند نيز كه مدتي است با دامن زدن به اين موضوع حقوقي - فقهي در تلاش اند آن را به موضوعي فراگير تبديل کنند، واکنش هاي بين المللي را با استناد به موضوع جهاني شدن، گسترده جلوه مي دهند.

اين رسانه ها، اين پرونده را وسيله اي براي حمله به نظام و عملکرد قوه قضائيه و قانون مجازات اسلامي قرارداده اند.

در جديدترين تحول 24 ساعت گذشته در اين باره، کاترين اشتون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در نامه اي با اشاره به ماجراي سکينه محمدي آشتياني اعلام کرد: زمان آن فرا رسيده است که کشورهاي عضو اتحاديه اروپا دسته جمعي با اقدامات ايران که به زمان گذشته تعلق دارند، مخالفت کنند.

اشتون که به نظر مي رسد قصد دارد همچون سياستمداران و رسانه ها در فرانسه به طور هدايت شده از اين ماجرا همچنان به عنوان يک سوژه ضد جمهوري اسلامي ايران بهره برداري کند، در نامه اي به برنار کوشنر وزير امور خارجه فرانسه نوشت: نگراني هاي شما در مورد وضع حقوق بشر در ايران دقيقا همان نگراني هاي ماست.

وي افزود: در مورد مسئله سکينه محمدي آشتياني که به اعدام محکوم شده است، ما نيز همانند شما عقيده داريم زمان آن فرا رسيده است که همه کشورهاي اتحاديه اروپا با اقدامات ايران که به زمان هايي بسيار دور تعلق دارند، به شدت مخالفت کنند.

اشتون خاطرنشان کرد "اروپا فعلا بر روي يکي از رويکردهاي مخفيانه خود در تهران کار مي کند ولي اگر ببينيم که اين رويکرد نيز نتيجه اي نداشت، چاره اي نيست جز اينکه نامه اي مشترک از طرف اعضاي اتحاديه اروپا براي مسئولان ايراني ارسال شود".

اشتون گفت: خواستار آن است که اروپايي ها براي تصميم گيري در مورد اتخاذ راهبردي کارآمدتر از راهبردهاي کنوني در مقابل ايران نشستي برگزار کنند.

اشتون در پايان خاطرنشان کرد : "مطمئن باشيد در آينده اي نه چندان دور فرصت آن فراهم مي شود که در مورد اين موضوع اساسي نشستي جمعي برگزار شود".

اشتون اين نامه را در پاسخ به نامه چند روز پيش دولت فرانسه در اين باره نوشت.

دولت فرانسه چند روز پيش در نامه اي به کاترين اشتون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، رويکرد مشترک اروپايي ها را در مقابل ايران براي نجات جان سکينه محمدي آشتياني که به اعدام محکوم شده است، خواستار شد و از احتمال اتخاذ تحريم هايي در زمينه حقوق بشر عليه تهران خبر داد.

برنار کوشنر وزير امور خارجه فرانسه در نامه اي به اشتون نوشت : "من به اين نتيجه رسيده ام که اگر مي خواهيم جان اين زن جوان را نجات دهيم، ضرورت دارد که بيست و هفت کشور اتحاديه اروپا نامه اي مشترک براي دولت ايران ارسال کنند".

کوشنر در نامه خود به اشتون خواستار آن شد که اتخاذ اقداماتي براي وادار کردن ايران به رعايت حقوق بشر مورد بحث و بررسي قرار بگيرد.

نيکلاسارکوزي رئيس جمهور فرانسه نيز چند روز پيش با تهديد اتمي دانستن ايران، به موضوع سکينه آشتياني اشاره و با حمايت کردن از او گفت: ايران حقوق بشر را نقض مي کند و فرانسه در قبال سکينه، مسئوليت دارد.

اين در حالي است که کميته ضد نژادپرستي کميسيون اروپا سه روز پيش در نامه اي به دولت فرانسه هشدار داد، از سياست هاي نژادپرستانه و نقض حقوق بشر دست بردارد.

کارلا بروني مانکن ايتاليايي و زن سارکوزي نيز که خبرهايي درباره روابط نامشروعش با ديگران و حتي با برخي دولتمردان فرانسوي بر سر زبان هاست و جسته و گريخته محل بحث محافل خبري و رسانه اي است، در نامه اي خطاب به سکينه محمدي نوشت که همسرش بي وقفه از وي دفاع و براي نجات او تلاش مي کند.

اين در حالي است که فراتر از ديد رسانه اي، امضاي فراخوان جلوگيري از اعدام محمدي نيز همچنان ادامه دارد و در اين بين نام ژاک شيراک رئيس جمهوري پيشين فرانسه و ژيس گاردستن يکي ديگر از روساي جمهوري سابق فرانسه نيز ديده مي شود.

سکينه محمدي آشتياني مجرمي است که هم اکنون در زندان تبريز است.

وي در سال 84 با همدستي پسر عمه شوهرش، همسرش را به طرز فجيعي به قتل مي رساند.

آشتياني به مجازات مشخص شده در قوانين محکوم شده است.

شريفي، رئيس دادگستري آذربايجان شرقي درباره اين پرونده مي گويد: سکينه محمدي آشتياني با مردي رابطه برقرار کرده و با طراحي از قبل صحنه قتل؛ منزل را خلوت و آماده قتل کرده بودند و آشتياني با آمپول بيهوشي شوهرش را بيهوش کرده و قاتل اصلي با چسباندن دو شاخه برق به گردن مقتول، او را به قتل رسانده است.

يکي از بستگان مقتول که صحنه قتل را ديده، مي گويد: وقتي جنازه مقتول را در حمام ديدم شوکه شده بودم و گريه کردم، چرا که حمام پر از خون مقتول شده بود؛ صحنه وحشتناکي بود .
تهران - شبکه خبر
 
تعداد بازديد:919 آخرين تغييرات:89/06/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر