پنج شنبه 30 خرداد 1398 - 16 شوال 1440 - 20 ژوئن 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

سفر آيت‌الله خامنه‌اي به قم موفق و نشانه ثبات در ايران است

اخبار ويژه روزنامه كيهان/ اعتراف خلجي ضد انقلاب فراري:
 
سفر آيت‌الله خامنه‌اي به قم موفق و نشانه ثبات در ايران است

خبرگزاري فارس: مهدي خلجي يك ضد انقلاب فراري گفت: من معتقدم سفر آيت‌الله خامنه‌اي به قم سفر موفقي بوده است. اين سفر نشان داد كه حوزه علميه آن قدر با جمهوري اسلامي همسو است كه به هيچ وجه نمي‌تواند حسابش را از نظام جدا كند. اين نشان دهنده ثبات موقعيت جمهوري اسلامي است.

 


 

به گزارش گروه "فضاي مجازي " خبرگزاري فارس،‌ روزنامه كيهان ستون اخبار ويژه امروز ‌شنبه خود را به موضوعات زير اختصاص داده‌است:

*داغي كه حماسه قم بر دل ضدانقلاب گذاشت

همكار سازمان يك نومحافظه‌كار و صهيونيستي در آمريكا سفر آيت‌الله خامنه‌اي به قم را موفق ارزيابي كرد.

مهدي خلجي كه با "مؤسسه واشنگتن براي خاورنزديك " (WINEP)- همكاري مي‌كند و پيش از فرار از كشور، يكي از دبيران سرويس روزنامه انتخاب بود، در گفت‌وگو با دويچه‌وله آلمان گفت: من معتقدم سفر آيت‌الله خامنه‌اي به قم سفر موفقي بوده است. اين سفر نشان داد كه حوزه علميه آن قدر با جمهوري اسلامي همسو است كه به هيچ وجه نمي‌تواند حسابش را از نظام جدا كند. اين نشان دهنده ثبات موقعيت جمهوري اسلامي است.

وي با رد ياوه‌گويي برخي محافل ضدانقلاب مبني بر ارتباط اين سفر با تأييد مرجعيت رهبري تصريح كرد: من با اين حرف موافق نيستم.
آيت‌الله خامنه‌اي به طور رسمي يك مرجع است در اوايل دهه 70 مرجعيت ايشان توسط جامعه مدرسين حوزه علميه قم اعلام شد. مجموعه فتواهاي ايشان به فارسي در وب سايت‌شان در دسترس است. ايشان مقلد فراواني دارد كه نه تنها از او تقليد مي‌كنند، بلكه وجوهات شرعي شان را به آيت‌الله خامنه‌اي مي‌پردازند. آيت‌الله خامنه‌اي مرجعيت‌اش تثبيت شده و با موازيني كه در جامعه شيعي وجود دارد، به هيچ وجه نمي‌شود درباره مرجعيت ايشان و رسميت آن ترديد كرد. من فكر نمي‌كنم كه اين سفر به هيچ وجه ارتباط به تأييد گرفتن براي مرجعيت داشته باشد.

خلجي گفت: پيام سفر اين است كه حوادث پس از انتخابات هيچ خللي در جايگاه و محبوبيت رهبري ايجاد نكرده است. آيت‌الله خامنه‌اي نيازي به اين سفر براي گرفتن تأييديه ندارد.

يادآور مي‌شود استقبال تاريخي مردم و علماي موقع‌شناس قم از رهبر انقلاب باعث تغيير محور از سوي رسانه‌هاي ضدانقلاب شده است به نحوي كه اين رسانه‌ها و عوامل ضدانقلاب همكار آنها -كه تا ديروز ادعا مي‌كردند استقبال سردي از رهبر انقلاب در قم صورت خواهد گرفت- به فحاشي و اهانت مستقيم عليه استقبال ميليوني مردم و علما روي آورده‌اند.

راديو زمانه (راديو بردگان) در پيگيري اين فاز عقده گشايانه، از قول محمد برقعي (يكي از اعضاي گروهك ملي- مذهبي و مقيم آمريكا) به استقبال علما و مردم حمله كرد و گفت: عده‌اي از روحانيون ترسو هستند، عده‌اي محافظه كارند، عده‌اي منافع دارند، عده‌اي ذهنشان تيز نيست. الان در حوزه يك مشت فرصت‌طلب رديف مي‌شوند و استقبال مي‌كنند! غير از بسيجي كه حكومت در سراسر كشور مي‌كند تا مردم را در نقطه‌اي جمع كند، مردم سودجويي هم هستند، تماشاچي هم هستند و فضا را پر مي‌كنند. اين نشان دهنده هيچ چيزي نيست. اين تصاوير مي‌تواند آمريكايي‌ها را بترساند اما نه ما را. در كشورهاي جهان سومي، دو ميليون جمعيت را برمي‌دارند و مي‌آورند. آنها مي‌توانند از همه كشور بسيج كنند و نيرو بياورند يا مردم را تهديد كنند!

در اين ميان سايت‌هايي نظير بالاترين و خودنويس و... فحاشي‌هاي علني گسترده‌اي عليه مراجع و علما و مردم منتشر كردند كه شدت عصبانيت رسانه‌هاي ضدانقلاب خارج نشين را از حماسه بزرگ قم نشان مي‌دهد. اغلب اين فحاشي‌ها قابل انتشار نيست. سايت خودنويس در اين ميان نوشته است "شماري از وابستگان زندانيان دستگير شده نامه به مراجع نوشته‌اند. كدام مراجع؟ اين امامزاده‌ها كه مراد شما را نمي‌دهند، چه خوشتان بيايد و چه بدتان بيايد. اين مراجع(...) به شما كمك كنند؟ همه اين مراجع يكي هستند. زهي خيال باطل!

* جوابيه فاضل ميبدي و پاسخ كيهان

به دنبال درج خبر ويژه‌اي در شماره چهارشنبه گذشته كيهان، محمدتقي فاضل ميبدي توضيحاتي ارائه كرد.

وي در اين توضيح نوشت: "مطالب نسبت داده شده به اينجانب واقعيت ندارد. 1) مقاله‌اي با عنوان "فتنه حاكم و ذلت مومن " برگرفته از سايت كلمه نسبت به اينجانب آورده شده بايد گفت؛ اين مقاله در گذشته نوشته شده و هيچ ارتباطي با سفر مقام محترم رهبري به شهر قم ندارد. حال سايت كلمه از كجا برگرفته است، نمي دانم. 2) در اين روزنامه بنده را به عنوان باند مهدي هاشمي معرفي كرده كه تنها مي‌توان بر آن خنديد. اينجانب در اوايل دهه 60 در سپاه از مخالفان سيدمهدي هاشمي بودم به گونه‌اي كه اختلاف من و ايشان در محضر آيت‌الله خامنه‌اي به عنوان نماينده امام در شوراي عالي دفاع مطرح شد. شايد دوست قديمي بنده آقاي حسين شريعتمداري اين موضوع را به ياد داشته باشند و مدارك آن در سپاه موجود است.

3) در آن روزنامه مجمع محققين و مدرسين را به عنوان گروهك جعلي ياد كرده‌ايد. بايد بگويم كه اينجانب عضو شوراي مركزي مجمع محققين و مدرسين هستم و اين مجمع علاوه بر اين كه شناسنامه‌دار و قانوني است، تمام اعضاي آن از مدرسين و محققين بنام و شناخته شده حوزه علميه مي‌باشند. تقاضا مي‌شود به ادبيات خود توجه فرماييد كه هر حزب و گروهي كه نسبت به وضع موجود انتقاد دارد از واژه‌هاي تحقيرآميز استفاده نكنيد ".

درباره اين واكنش چند نكته شايسته يادآوري است: 1- اولا بايد پرسيد سايت‌هاي فتنه‌گر نظير كلمه، بالاترين و جرس، چطور تصادفا مقاله "مغالطه آميز " كذايي را يافته و در اولين روز سفر رهبر معظم انقلاب به قم و عليه اين سفر منتشر كرده‌اند تا استقبال "موقع شناسانه " و از سر بصيرت مردم و علماي گرانقدر در قم را تخطئه كنند و دروغ قبلي درباره "پيش‌بيني استقبال سرد " را بدين طريق بپوشانند؟

2- درباره ادعاي بند دوم و سوم، بايد يادآور شويم كه كار ويژه باند مهدي هاشمي و بقاياي آن، "منفي بافي و شايعه پردازي و دروغ پراكني عليه ولي فقيه- از روزگار حضرت امام(ره) تا به امروز- همراهي با جريان فتنه و منافقين، موازي‌سازي انحرافي در برابر جامعه مدرسين و ايجاد اختلاف ميان روحانيت و مسئولان " بوده كه جريان موسوم به "مجمع محققين " هم به ويژه در طول يك سال و نيم گذشته فتنه نفاق جديد، در خدمت به اين رويكرد كم نگذاشته است. چگونه مي‌توان مدعي مخالفت با سيدمهدي هاشمي معدوم بود اما به سيره نفاق‌آلود و شيطنت آميز او عمل كرد؟
3- در خبر ويژه كيهان(كه ناظر به خبر عام‌تري بود و در حاشيه، به تلاش مذبوحانه رسانه‌هاي فتنه‌گر به استناد مقاله آقاي فاضل ميبدي اشاره مي‌كرد) به دفاع نامبرده از جريان استعماري و ضداسلامي "بهائيت " و همچنين دفاع او از جدايي دين از سياست در مصاحبه با رسانه‌هاي بدنامي چون راديو فردا و راديو زمانه اشاره داشت، كه در توضيح ارسالي مسكوت مانده است. حق بدهيد كه افكار عمومي و مخاطبان باهوش نتوانند عنوان غيرواقعي "مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم " را با جريان دفاع از فتنه‌گري و دفاع از بهائيت و جدايي دين از سياست يكجا جمع كنند.

* نتانياهو: ايران به مرز اسرائيل رسيده است

رئيس رژيم صهيونيستي مي‌گويد بايد به واسطه صلح با فلسطينيان، به آمريكا كمك كرد تا بر چالش ايران فائق آيد. اين اظهارات آرزوگونه و ناشدني در حالي ابراز شده كه نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي نسبت به عقب‌نشيني چند سال پيش از خاك غزه (بخشي از خاك فلسطين) ابراز پشيماني كرد.

شيمون پرز در ديدار سران گروه‌هاي يهودي در بيت‌المقدس اظهار داشت: پيشرفت در مذاكرات صلح خاورميانه با فلسطينيان مي‌تواند به سياست آمريكا در قبال ايران و برنامه هسته‌اي آن كمك كند. پايان نزاع اسرائيل و فلسطين باعث تقويت وضعيت امنيتي ايالات متحده در خاورميانه خواهد شد و مي‌تواند به انزواي ايران كمك كند. اگرچه اسرائيل نمي‌تواند كمك‌هاي آمريكا به اسرائيل را به طور كامل جبران كند، اما قادر است در حد خود، با خاتمه دادن به درگيري مختصر با فلسطينيان، به آمريكا كمك كند.

در حالي كه آمريكا مي‌كوشد نيازهاي امنيتي اسرائيل را درك كند و به آن واكنش نشان دهد، اسرائيل هم مي‌تواند نيازهاي امنيتي آمريكايي‌ها را درك كند. وي گفت: "اگر ما بتوانيم به درگيري ثانوي خود با فلسطينيان خاتمه دهيم، به تشكيل ائتلاف ضدايراني در خاورميانه كمك كرده‌ايم. پايان گرفتن خصومت بين اسرائيل و فلسطينيان به آمريكا اجازه خواهد داد تا توجه خود را بر تهديدي كه از جانب ايران وجود دارد، متمركز كند.

پرز همچنين گفت: "ما تنها جنگيديم اما نمي‌توانيم تنها دوام بياوريم. ما براي موجوديت خود به دوستي ايالات متحده نياز داريم. اين امر آساني نيست اما واقعيت اين است. ما نمي‌توانيم به تنهايي به حيات خويش ادامه دهيم.

اظهارات پرز درباره لزوم سازش با فلسطينيان براي تمركز آمريكا روي تهديد ايران در حالي است كه بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي طي سخناني در كنست (پارلمان) اسرائيل تاكيد كرد: ما از جنوب لبنان و نوار غزه خارج شديم، حكومت ايران جاي ما را پر كرد و با ما هم مرز شد.

وي افزود: "ما از جنوب لبنان نيروهاي خود را بيرون آورديم و ببينيد كه امروز چگونه حكومت اسلامي ايران به جدار مرزي ما رسيده است و از غزه بيرون آمديم و ببينيد كه چگونه ايران خود را به جدار مرز اسرائيل رسانده است. نبايد امكان داد چنين وضعي براي بار سوم تكرار شود ".

يادآور مي‌شود مذاكرات سازش كه پس از 2 سال تعطيلي با فشار و وساطت آمريكا از سر گرفته شده بود پس از يك ماه كش و قوس بي‌نتيجه، به خاطر از سرگيري شهرك‌سازي توسط صهيونيست‌ها در كرانه باختري رود اردن متوقف شد.

شيمون پرز رئيس رژيم صهيونيستي در حالي نزاع فلسطين-اسرائيل را چالش فرعي و درجه دوم مي‌داند كه ملت فلسطين و تمام ملت‌هاي جهان، رژيم اسرائيل را نامشروع و اشغالگر مي‌دانند. از سوي ديگر سايت وزارت خارجه رژيم صهيونيستي با گستاخي-و با وجود اذعان به اشغال فلسطين و آواره كردن مردم آن- اعلام كرد اجازه نخواهد داد ميليون‌ها آواره فلسطيني به خانه و سرزمين خود بازگردند.

اما درباره ادعاي پرز مبني بر اينكه "ما به تنهايي جنگنديم " بايد يادآور شد كه اساس تشكيل رژيم صهيونيستي به واسطه مداخله مستقيم رژيم استعماري انگليس، واگذاري فلسطين به صهيونيست‌ها و تجهيز مالي و تسليحاتي آنها امكان‌پذير شد و پس از آن نيز همواره انگليس و آمريكا و برخي دولت‌هاي اروپايي به طور دربست از صهيونيست‌ها جانبداري كرده‌اند.

* ايران به واسطه كشورهاي اسلامي تحريم‌ها را دور مي‌زند

سخنگوي وزارت خارجه آمريكا اعلام كرد "ايران با تاسيس بانك و موسسات مالي در كشورهاي اسلامي، تحريم‌ها را دور مي‌زند ". همزمان، دولت تركيه با فشار آمريكا براي قطع روابط تجاري با ايران مخالفت كرد.

مارك تونر سخنگوي وزارت خارجه آمريكا گفته است: ايران از طريق خريد يا افتتاح موسسات مالي يا شعب بانكي در ديگر كشورها از جمله كشورهاي اسلامي، دسترسي خود به نظام بانكي جهان را حفظ مي كند و مي‌كوشد به چرخه مالي جهان متصل بماند.

وي اگرچه مدعي بود تحريم‌ها اثرگذارند، در عين حال اذعان كرد: ما بر اين باوريم كه ايران داراي نقش مهمي در منطقه است. ما از اعضاي اوپك مي خواهيم اين نقش را به رئيس جديد خود- ايران- يادآور شوند.

در همين حال گزارش ها حاكي از آن است كه فشارهاي آمريكا- از جمله از طريق استوارت لوي معاون وزير خزانه‌داري- براي كاهش مبادلات تجاري تركيه با ايران به نتيجه نرسيده است. لوي اخيرا به تركيه سفر كرده بود.

روزنامه لس‌آنجلس تايمز در گزارشي نوشت: تركيه فشار آمريكا براي كم كردن مبادلات تجاري با ايران را پس مي‌زند و سرپيچي مي‌كند. علي باباجان معاون نخست وزير تركيه چهارشنبه در واشنگتن گفت "شركت‌هاي تركيه آزادند در مورد تجارت با ايران خودشان تصميم بگيرند ". آنكارا لابي‌هاي مصرانه عليه ايران را رد مي‌كند. اين كشور، همسايه غربي ايران است و كوتاهي تركيه در عمل به تحريم ها، اثربخشي فشارها را تهديد مي‌كند. اردوغان ماه گذشته گفته بود ما مي‌خواهيم تجارت با ايران را به 3 برابر برسانيم.

لس‌آنجلس تايمز اضافه كرد: باباجان معاون اردوغان كه يكي از بنيانگذاران حزب حاكم عدالت و توسعه در تركيه است مي‌گويد "در حالي كه بسياري از شركت‌هاي اروپايي، چيني و روسي كماكان با ايران تجارتي عمده دارند، قطع مناسبات شركت‌هاي ترك با شركت‌هاي ايراني عاقلانه نيست ".

تركيه يك سوم انرژي مورد نياز خود را از ايران مي‌گيرد و مبادلات بازرگاني دو كشور، كه ارزش آن بيش از 10 ميليارد دلار است، بخصوص براي مناطق فقيرنشين تركيه در مجاورت مرز ايران اهميت دارد.

استوارت لوي معاون صهيونيست وزارت خزانه‌داري آمريكا هفته گذشته در جريان ديدار از تركيه گفته بود: تركيه نقش مهمي در اعمال تحريم‌ها عليه ايران دارد و اجراي تحريم‌ها از سوي تركيه به اندازه فشار تمام كشورهاي ديگر اهميت دارد.

با اين حال روزنامه وال‌استريت ژورنال معتقد است: تركيه در ماه‌هاي اخير به عنوان حلقه كمكي ايران معرفي شده و به خاطر عدم حضور در فشارها، تلاش براي تحريم ايران را بي‌اثر مي‌كند.

* گزارش خبرگزاري فرانسه از موفقيت‌هاي تازه ايران در روزگار تحريم

نخست وزير ايتاليا گفت: "مي‌ترسم تحريم‌ها عليه ايران موفقيت‌آميز از آب درنيايد " همزمان خبرگزاري فرانسه گزارش داد: "ايران ضمن دور زدن تحريم‌ها به موفقيت‌هاي سياسي بزرگي در عرصه سياست خارجي نايل آمده است. "

سيلويو برلوسكني در گفت‌وگو با روزنامه آلماني فرانكفورتر آلگماينه ضمن دعوت غرب به رويكرد معتدل و پرهيز از افراطي‌گري، در اثرگذاري تحريم‌ها ابراز ترديد كرد و اظهار داشت: احتمالاً رويكرد معتدل مفيدتر خواهد بود. ما در تحريم‌ها مشاركت مي‌كنيم اما من ترسم از اين است كه تحريم‌ها عليه ايران موفقيت‌آميز از آب درنيايد.

وي اضافه كرده است: اعمال تحريم از سوي شوراي امنيت معمولاً باعث تقويت حكومت‌ها شده كه نمونه آن كشور كوباست.

برلوسكني از چين و روسيه خواست از نفوذ خود براي اثرگذاري تحريم‌ها استفاده كنند؛ چيزي كه راديو فردا در توضيح آن مي‌نويسد: چين و روسيه همواره در مورد اعمال تحريم‌ها با ترديد رفتار كرده‌اند. حجم معاملات تجاري ايران و ايتاليا 6 ميليارد دلار تخمين زده مي‌شود.

همزمان با ترديدافكني نخست وزير ايتاليا در تحريم‌هاي ضدايراني، خبرگزاري فرانسه در گزارشي نوشت: به رغم گسترش تحريم‌ها و بي اقبالي غرب به ايران، جمهوري اسلامي در ماه‌هاي اخير توانسته در سطح منطقه به پيروزي‌هايي دست يابد. سفر مهم محمود احمدي‌نژاد به لبنان يكي از اين موفقيت‌هاي بزرگ بود. همچنين معرفي ايران به عنوان يك بازيگر اصلي در صحنه افغانستان از سوي آمريكا و نيز سفر نوري مالكي به تهران و احتمال نخست وزيري وي در عراق، دو پيروزي عمده ديگر ايران در عرصه سياست منطقه‌اي است.

خبرگزاري فرانسه اضافه مي‌كند: علاوه بر اينها دستيابي ايران به رياست سازمان پرنفوذ اوپك بعد از 36 سال پيروزي ديگري براي جمهوري اسلامي محسوب مي‌شود. رياست بر اوپك به اين دليل مهم تلقي مي‌شود كه هم پيمانان سنتي آمريكا، همچون عربستان، نقش مهمي در انتخاب نامزدهاي رياست اين سازمان حساس بين‌المللي بازي مي‌كنند. ايران همچنين در دورتر از مرزهاي خود نيز توانسته روابط نزديك‌تري با برزيل (كه قدرتي نوظهور در صحنه جهاني است) برقرار كند و اين علاوه بر روابط گرم اين كشور با ونزوئلاست كه رئيس جمهور آن نهمين سفرش به ايران را همين هفته انجام داد.

اين خبرگزاري مي‌نويسد:كاميابي‌هاي ياد شده جايگاه ايران را در گفت‌وگوهاي ماه آينده ايران با كشورهاي غربي بر سر پرونده هسته‌اي اين كشور قوي‌تر كرده است. اين گفت‌وگوها از اكتبر سال گذشته در بن‌بست مانده است. با اين اوصاف احتمال انزواي ايران، بخصوص در منطقه خاورميانه، سخت است. يك ديپلمات به شرط ناشناس ماندن مي‌گويد كه نمي‌توان نفوذ ايران در منطقه را ناديده گرفت و انكار كرد. ديپلمات ديگري به افزايش تحرك سياسي ايران در آفريقا، خاورميانه، آمريكاي لاتين و آسيا براي مقابله با تحريم‌ها اشاره مي‌كند.

تعداد بازديد:1117 آخرين تغييرات:89/08/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر