دوشنبه 6 بهمن 1399 - 11 جمادي الثاني 1442 - 25 ژانويه 2021
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

جشن هفته کتاب، در سراسر ایران

جشن هفته کتاب، در سراسر ايران

 

مراکز کانون، هفته کتاب را در سراسر ايران جشن مي‌گيرند

 

مراکز فرهنگي، هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در سراسر کشور برنامه‌هاي گسترده‌اي را براي گرامي‌داشت هجدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران تدارک ديده‌اند.

 
به گزارش روابط عمومي کانون، برگزاري چهاردهمين جشنواره کتاب کودک و نوجوان و مسابقه اينترنتي با موضوع کتاب و کتابخواني بر روي سايت مسابقات کانون از مهم‌ترين برنامه‌هايي است که در هفته کتاب، توسط کانون اجرا مي‌شود.

هفته کتاب طي روزهاي 23 تا 30 آبان برگزار مي‌شود و جشنواره کتاب کودک و نوجوان در آخرين روز اين هفته کليد خواهد خورد.

همچنين برگزاري 700 نمايشگاه کتاب و عرضه محصولات فرهنگي و هنري در 700 مرکز فرهنگي و هنري کانون سراسر کشور از ديگر برنامه‌هايي است که به همين مناسبت تدارک ديده ‌شده است.

در همين حال روابط عمومي کانون نيز اقدام به طراحي و چاپ پوستر هجدهمين دوره هفته کتاب کانون کرده که در اين پوستر شعار سال، شعار هفته کتاب (مطالعه، انديشه، فرزانگي)،‌ لوگوي هفته کتاب و معرفي فعاليت‌هاي مراکز کانون در سراسر کشور درج شده است.

بر اساس اين گزارش نزديک به 830 مرکز فرهنگي، هنري ثابت، سيار شهري و روستايي و کتابخانه پستي کانون در سراسر کشور نيز برنامه‌هاي خود را براي برگزاري گسترده هجدهمين دوره‌ي هفته کتاب اعلام کرده‌اند.

هدف از اجراي اين برنامه‌ها چشاندن شيريني مطالعه کتاب به کودکان و نوجوانان و تاکيد بر جايگاه بلند و ارزشمند کتاب در زندگي انسان و نقش آن در افزايش دانش و آگاهي‌هاي علمي و فکري و پرورش خلاقيت‌هاي هنري و ادبي کودکان و نوجوانان اعلام شده است.

بر اين اساس اجراي ويژه‌برنامه‌هاي جشن کتاب، تقدير از کتاب‌ياران و کتاب‌خوانان موفق کانون، برپايي نمايشگاه‌هاي کتاب توسط کانون و مشارکت و حضور در نمايشگاه‌هاي کتاب استاني، معرفي کتاب از طريق شيوه‌هاي رايج در مراکز کانون، بازديد کودکان و نوجوانان از چاپ‌خانه‌ها و مراکز نشر و توزيع کتاب و آشنايي با مراحل فني چاپ کتاب، آشنايي با نويسندگان و شاعران بومي و محلي و نقد و بررسي آثار آن‌ها با حضور صاحب اثر، برگزاري مسابقه‌هاي مختلف هنري، ادبي و پيامک با موضوع کتاب و کتاب‌خواني، اجراي برنامه‌هاي مشترک با نهادهاي فعال فرهنگي به ويژه نهاد کتاب‌خانه‌هاي عمومي، نظرخواهي از بچه‌ها براي معرفي بهترين کتاب‌ها و پرخواننده‌ترين آن‌ها و اجراي نمايش‌هاي عروسکي با موضوع کتاب و کتاب‌خواني از جمله اين برنامه‌ها ‌است.

برخي از نويسندگان و شاعران سرشناس کشور نيز در اين هفته راه سفر در پيش مي‌گيرند و با حضور در جمع کودکان و نوجوان کتاب‌خوان و اعضاي مراکز کانون با آن‌ها به بحث و گفت‌وگو مي‌نشينند.

همچنين بيشتر مراکز کانون در اين هفته به منظور ايجاد شور و نشاط در ميان اعضاي خود و معرفي کتاب‌هاي مناسب به آن‌ها، اقدام به پخش فيلم‌هايي مي‌کنند که بر اساس کتاب‌هاي موجود در اين مراکز ساخته شده‌اند.

اجراي مسابقه کتاب‌سازي و تصويرگري کتاب، معرفي قرآن کريم به عنوان کتاب آسماني مسلمانان و آشنا کردن کودکان و نوجوانان با احاديث اسلامي با موضوع کتاب و دانايي، برگزاري ايستگاه‌ها و کارگاه‌هاي ادبي و هنري، برگزاري همايش‌هاي تخصصي با موضوع کتاب و کتاب‌خواني ويژه مادران و پدران و اولياي تربيتي مدارس، برپايي نمايشگاهي از کتاب‌هاي کم خواننده و قديمي و معرفي آن‌ها به اعضا، معرفي سايت‌‌ها و پايگاه‌هاي اينترنتي فعال و مناسب در زمينه کتاب به اعضا، برگزاري مسابقه خاطره‌نويسي از بهترين کتاب‌هايي که بچه‌ها مطالعه کرده‌اند، قصه‌گويي، شعر خواني، مشاعره، معرفي کتاب‌هاي تازه منتشر شده و تشکيل و تقويت انجمن‌هاي ادبي با محوريت کتاب از ديگر برنامه‌هاي بسياري از مراکز کانون در سراسر کشور به شمار مي‌رود.

در همين حال انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان نيز از انتشار ده‌ها عنوان کتاب جديد در طول هجدهمين هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران خبر داده است.

هفته کتاب طي روزهاي 23 تا 30 آبان در سراسر کشور برگزار مي شود.
انتهاي خبر //کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان آنلاين

تعداد بازديد:1965 آخرين تغييرات:89/08/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر