چهارشنبه 21 آذر 1397 - 4 ربيع الثاني 1440 - 12 دسامبر 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

کمکش کنيم که خجالت نکشد

کمکش کنيم که خجالت نکشد

 

 

کودکتان رادر حضور دوستان و همسالانش مورد سرزنش و تحقير قرار ندهيد

در مقاله گذشته در زمينه احساس خجالت و کمرويى، علل آن در کودکان و نوجوانان مفصلا توضيح داده شد، در ادامه قصد بر اين است که بتوانيم راهکارهايي را براي مقابله با اين معزل در اختيار والدين گرامي قرار دهيم.
 
براي راهنمائي پدر و مادرها در روياروئي با خجالت و کمروئي کودکان، آنچه را که بايد کرد و آنچه را نبايد کرد، در زير به‌صورت فشرده شرح مي‌دهيم:
 
آنچه بايد کرد:
 
 -  از همان وقتي که متوجه شديد بچه? شما خجالتي است، از ميان همسالان او همبازي‌هاي مناسبي برايش انتخاب کنيد. بهتر است اين همبازي‌‌ها کمي کوچکتر باشند تا بچه? خجالتي شما نسبت به آن‌ها احساس برتري کند و احساس حقارت و عدم اعتماد به‌نفس در او ريشه‌کن شود.
 
- در صورت امکان او را به مهد کودک بفرستيد تا معاشرت با بچه‌هاي همسال تاحدودي از حجب و کمروئي او بکاهد. وقتي که کمي بزرگتر شد، او را به انجام ورزش‌هائي در خور سن وسال و مورد علاقه و توجهش تشويق کنيد.
 
- در هر فرصتي با او گفتگو و بحث کنيد تا بتواند حرف بزند و انديشه‌هايش را ابراز کند و به دفاع از عقايد و تصوراتش بپردازد.
 
- سعى کنيد رفتارهاى اجتماعى خودتان را بررسى کنيد و الگوى خوبى از اعتماد به نفس براى فرزندتان باشيد .
 
 - نارسائي‌هاي جسماني او را در نظرش کم‌اهميت و کوچک جلوه دهيد و در مقابل صفات خوب و استعدادهايش را بستائيد و تشويقش کنيد.
 
 - وادارش کنيد که گاهي خريدهاي کوچک روزانه را او انجام دهد و به ‌تدريج انجام وظايف و کارهاي مهمتري را از او بخواهيد. فراموش نکنيد که ريشه کمروئي او به علت عدم اعتماد به‌نفس است، بنابراين در هر موقعيتي لياقت او را به خودش بقبولانيد تا به شايستگي‌اش اطمينان يابد.
- از بچگي عادتش دهيد که شعر يا قصه‌ها و لطيفه‌هاي جالب را از بر کند و در حضور شما و ديگران بيان دارد. وقتي‌ که به مدرسه رفت و خواندن و نوشتن آموخت، تشويقش کنيد که قطعات جالب کتابي را با صداي بلند بخواند و با دقت گوش دهيد تا مطمئن شود که مورد توجه قرار دارد.
 
- سعي کنيد با فرزندتان، درباره خجالت کشيدن خودتان در زمان کودکى و شيوه مواجهه تان با اين مشکل صحبت کنيد؛ چرا که ممکن است آنها براى رويارويى با  مشکل شان، همان روش شما را به کار بندند .
 
- شرايط و موقعيت هاى جديد براى رويارو شدن فرزندتان با اجتماع فراهم آوريد. هدف، تغيير در شيوه رفتار کودک است. ابتدا با موقعيت هاى ساده تر و راحت تر، و به تدريج سخت تر و پيچيده تر. براى مثال، اگر کودک براى دوست شدن با کودک ديگر پيشقدم شد، به او جايزه بدهيد .
 
- پيشاپيش کودک را براى موقعيت جديد و نا آشنا آماده سازيد. اگر قرار بر اين است به يک مهمانى ( عروسي، تولد،...) برويد، با او در اين باره صحبت کنيد و از نحوه چگونگي برگزاري اين مراسم به او اطلاعاتي در خور درک کودک بدهيد.
 
- سعى کنيد کودک خجالتى را ابتدا با گروه هاى کم جمعيت رو برو کنيد . در برخى موارد که کودک به همراه يکى از افراد خانواده خود است، کمتر احساس شرمسارى و خجالت مى کند .
 
- موقعيتى ايجاد کنيد تا کودکان ديگر جلب فرزندتان شوند. براى مثال هنگامى که به پارک مى رويد، چند اسباب بازى و سرگرمى جالب با خود به همراه ببريد تا کودکان ديگر به دور شما و فرزندتان جمع و خواهان بازى با فرزندتان شوند .
 
ريشه کمروئي او به علت عدم اعتماد به‌نفس است، بنابراين در هر موقعيتي لياقت او را به خودش بقبولانيد تا به شايستگي‌اش اطمينان يابد
- رفتارهاى اجتماعى کودک را تشويق کنيد . تلاش هاى فرزندتان را هنگامى که سعى مى کند با احساس خجالت و شرمسارى خود به مقابله برخيزد مورد تقدير و حمايت خود قرار دهيد .
 
- هدف هاى مقبول و دست يافتنى براى فرزندتان در نظر بگيريد. سعى کنيد هدف هايتان ساده باشند تا فرزندتان از رسيدن به آنها احساس اعتماد به نفس و سربلندى کند. براى مثال «سلام کردن» به سايرين -اعم از کوچک و بزرگ - به عنوان اولين گام .
 
آنچه نبايد کرد:
 
- اجازه ندهيد سايرين هم فرزندتان را خجالتى صدا کنند، زيرا کودکان ياد مى گيرند که خودشان را از طريق چشم و يا کلمات ديگران ارزيابى کنند .
 
- «خجالتى بودن» را به عنوان  ويژگي بارز فرزندتان به حساب نياوريد؛ چرا که سهوا لقب «خجالتى» را به وي برچسب زده ايد و از آنجايي که کودکان تمايل دارند صفت هايى را که به آنها نسبت مى دهند، درونى سازند به طور نا خودآگاه به همان شيوه رفتار خواهند کرد.
 
- اگر از سلام و خوش و بش با افراد غريبه روگردان است، اهميتي ندهيد. همين بي‌توجهي پس از چندي سبب مي‌شود که خودش براي جلب توجه در رفتارش تجديد نظر کند.
 
 - حجب و خجالت فرزندتان را به ‌صورت نقطه ضعفي به رخ او نکشيد و مدام به‌خاطر اينکه خجالتي و دست و پا چلفتي است، او را مورد ايراد و انتقاد و سرکوفت قرار ندهيد.
 
-  در حضور دوستان و همسالانش او را مورد سرزنش و تحقير قرار ندهيد و به او تلقين نکنيد که با اين خجالت وکمروئي هرگز در زندگي موفق نمي‌شود.
 
 -  هيچ گاه زمانى که فرزندتان دچار شرمسارى و خجالت شده است، او را مورد انتقاد قرار ندهيد. سعى کنيد همواره او را درک کنيد، با او همدلى داشته باشيد و حمايت گر او باشيد .
 
 - لباس‌هائي برايش انتخاب نکنيد که از نظر زيبائي يا گراني قيمت تک و انگشت‌نما باشد و توجه و حسادت بچه‌هاي ديگر را جلب کند. به‌عکس اين مورد هم توجه داشته باشيد تا به‌خاطر سر و وضع نامناسب در جمع همسالان به احساس حقارت دچار نشود.
 
 - از او شکايت نداشته باشيد که چرا با ميهمان‌ها نمي‌جوشد و غريبي مي‌کند يا در موقع مورد خطاب واقع شدن زود سرخ مي‌شود. اين‌گونه واکنش‌ها که در بعضي از کودکان وجود دارد، در معاشرت‌هاي بيشتر و عادت کردن به زندگي اجتماعي به‌تدريج برطرف خواهد شد.
گروه خانواده و زندگي سايت تبيان - نسرين صفريتعداد بازديد:1042 آخرين تغييرات:89/08/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر