چهارشنبه 5 تير 1398 - 22 شوال 1440 - 26 ژوئن 2019
صفحه اصلي/اخبار استان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

افراط گري مسلمانان خواست دشمن

افراط گري مسلمانان خواست دشمن

امام جمعه مسجد مكي اهل سنت زاهدان گفت: افراط گري مسلمانان، خواه شيعه باشند يا اهل سنت، تنها به نفع دشمن تمام مي شود و خواست آنها است.

 

 

به گزارش ايرنا، مولوي 'عبدالحميد اسماعيل زهي' در خطبه هاي نماز عيد قربان اهل سنت زاهدان اظهار داشت: در شرايطي كه استكبار جهاني ميليونها دلار خرج ايجاد شكاف و تفرقه بين فرق و مذاهب اسلامي مي كند متاسفانه عده اي تندرو و افراطي از شيعه و اهل سنت به جان هم افتاده اند و با توهين به مقدسات و تخريب همديگر، كار دشمن را به رايگان انجام مي دهند.


وي افزود: اين در حالي است كه اسلام برخلاف افراط گرايي مسيحيت و تفريط يهوديت، بر اساس اعتدال و ميانه روي بنا شده و هيچ افراط و تفريطي در اين دين مقدس جايگاهي ندارد.


خطيب نماز عيد قربان اهل سنت زاهدان ادامه داد: امروز در عصر فناوري و پيشرفت هاي متنوع علمي، عده اي از مسلمانان شيعه و سني به جاي بهره گرفتن از اين فنون در راه ايجاد وحدت و همگرايي، در قالب شبكه هاي ماهواره اي و پايگاههاي اينترنتي به تخريب همديگر مشغولند و مرتب به مقدسات يكديگر اهانت مي كنند.


وي افزود: سوال اينجا است كه آيا اين تندروهاي مذهبي نمي دانند در چه مسيري حركت مي كنند و جز دشمن و استكبار جهاني چه كسي از تندروي هاي آنان بهره برداري مي كند.


مولوي اسماعيل زهي افزود: با وجود اين افراد تندرو و افراطي بين مسلمانان شيعه و سني، ديگر چه نيازي به دشمن وجود دارد.


وي ادامه داد: مسير ما بر خلاف تندروهاي مذهبي، مسير وحدت و اعتدال است و ضمن اينكه شيعه را مسلمان و برادر ديني و وطني خود مي دانيم بارها مقابل فتاواي تندروهاي اهل سنت مبني بر تكفير شيعه موضع گيري كرده ايم و آن را نادرست خوانده ايم.


مدير دارالعلوم مكي اهل سنت زاهدان افزود: ما خود را دوست و برادر شيعه مي دانيم و با بسياري از برادران شيعه تعامل داريم و معتقديم حقوق همه گروهها و اقشار بايد رعايت شود همانطور كه در قانون اساسي نيز به اين مهم تصريح شده است.


مولوي اسماعيل زهي افزود: حفظ امنيت و رعايت قانون بسيار مهم است و اهل سنت هرگز دست همكاري به ضد انقلاب و وطن فروشان معاند نظام نداده و نخواهد داد.


وي با بيان اينكه اجراي عدالت، احترام به حقوق مذاهب و رعايت مسير اعتدال مورد تاكيد است، گفت: اعمالي همچون گروگان گيري و ارتكاب خلاف قانون از نظر ما محكوم است و معتقديم هر كس حرفي دارد بايد در چارچوب قانون حق خودش را پيگيري كند.


مولوي اسماعيل زهي با اشاره به فتواي اخير رهبر معظم انقلاب مبني بر حرمت داشتن مقدسات اهل سنت، اظهار داشت: اهل سنت از اين فتواي شجاعانه و تاريخي رهبر فرزانه انقلاب تشكر مي كنند و ما از رسانه ها مي خواهيم بيشتر در اين زمينه كار كنند تا همانطور كه اين فتوا گستره بين المللي يافت در داخل نيز به آن به طور شايسته اي پرداخته شود.


وي افزود: بنده نيز به عنوان يك طلبه حقير اهل سنت از اين فتواي تاريخي رهبر انقلاب تشكر و اعلام مي كنم از ديد ما اهل سنت هم، شيعه برادر مسلمان ما است و اهانت به اهل بيت و بزرگان شيعه كه بزرگان ما اهل سنت نيز محسوب مي شوند، جايز نيست. 
تعداد بازديد:1227 آخرين تغييرات:89/08/27
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر