شنبه 2 تير 1397 - 9 شوال 1439 - 23 ژوئن 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

تگرگ‌هایی اندازه توپ بسکتبال

تگرگ‌هايي اندازه توپ بسکتبال

دانشمندان ناسا با تحليل دوباره تصاوير ارسالي فضاپيماي ديپ‌ايمپکت از هسته و گيسوي دنباله‌دار هارتلي2 ، بارش برف و تگرگ‌هايي به اندازه توپ بسکتبال را در اطراف هسته اين دنباله‌دار آشکار کردند.


 
 
 
دو هفته پيش که فضاپيماي ديپ‌ايمپکت / اپوکسي از فاصله 700 کيلومتري هسته دنباله‌دار هارتلي2 عبور کرد، تصاوير واضح و خيره‌کننده‌اي از ساختار هسته و فوران‌هاي گاز و گردوغبار از سطح آن تهيه و به زمين ارسال کرد. اما با پردازش دوباره تصوير و نگاهي دقيق‌تر، مشخص شد محيط اطراف هسته دنباله‌دار مملو از ذرات يخ و برف و تگرگي است که بزرگ‌ترين آن‌ها به اندازه يک توپ بسکتبال است.
به گزارش ناسا، فضاپيماهاي زميني پيش از اين فقط با 4 دنباله‌دار هالي، بورلي، وايلد2 و تمپل1 ملاقات کرده بودند و اين نخستين بار است که هسته دنباله‌دار در محاصره محيطي برفي ديده مي‌شود. دانشمندان حدس مي‌زنند وجود اين فضاي برفي به‌دليل ساختار متفاوت دنباله دار هارتلي2 با ديگر دنباله‌دارهاي شناخته‌شده باشد. تصاوير نشان مي‌دهند هسته دمبل‌مانند دنباله‌دار که 2 کيلومتر بيشتر طول ندارد، با ابري از برف به قطر حداقل چند ده کيلومتر پوشيده شده و ماده تشکيل‌دهنده اين برف هم يخ آب است. البته اين بلورهاي يخ علي‌رغم ابعاد بزرگي که دارند، به‌راحتي خرد مي‌شوند.
 اين نخستين بار است که هسته دنباله‌دار در محاصره محيطي برفي ديده مي‌شود.
به گفته دانشمندان، تشکيل اين بلورهاي برف به دليل فوران دي‌اکسيدکربن جامد يا همان يخ خشک از درون هسته دنباله‌دار است. با تابش آفتاب، هسته دنباله‌دار گرم مي‌شود و يخ‌خشک به گاز دي‌اکسيدکربن تبديل مي‌شود. از آنجاکه حجم موجود براي گاز بسيار کم است، فشار افزايش مي‌يابد و درنهايت به‌شکل فوران‌هايي از سطح دنباله‌دار آزاد مي‌شود. اينها همان فوران‌هايي هستند که در اولين تصاوير ارسالي از هارتلي2 مشخص شده بود. اما اين گازهاي فوران يافته هر چه بر سر راه خود ببينند با خود همراه مي‌کنند و درنتيجه بلورهاي برف از سطح دنباله‌دار به بالا فوران مي‌کنند.
 
برگرفته از: خبرآنلاين
تنظيم براي تبيان: م.ح.اربابي فر 
تعداد بازديد:1280 آخرين تغييرات:89/08/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر