چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 17 جمادي الاول 1440 - 23 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري


 
 


 


 


 
خروجي RSS

فناوری در ماهی که گذشت

فناوري در ماهي که گذشت

در زير سه مطلب جالب از دنياي فناوري را که در ماه گذشته رخ داد، براي شما دوستان عزيز تهيه ديده ايم.


 
 
 
لباس را بجاي دوختن به بدن خود اسپري کنيد!
فکر کنيد ديگر دغدغه ي لباس خريدن و اينکه لباس سايزتان باشد يا نه ، بلند يا کوتاه نباشد! و … را نخواهيد داشت. درست است، شايد اين طرح فقط در حد يک ايده باشه ولي فراموش نکنيد که هميشه براي تغيير و تحول يک نقطه ي آغازي هم وجود دارد. اين مايع مخلوط که توسط Imperial College لندن و شرکتي به نام Fabricon درست شده به شما اين اجازه را مي دهد که لباس رو به صورت مستقيم و به شکل و اندازه ي دلخواه بر روي بدن خودتان اسپري کنيد!!
بعد از اسپري کردن و خشک شدنش روي بدن، يک لايه ي نازک از پارچه بر روي بدن شما تشکيل مي شود که لباستان نام دارد! خوب قبلا هم همچين تکنولوژي اي وجود داشته است! بله اين تکنولوژي قبلا هم درست شده بود و به عنوان لباس هاي Latex مطرح مي شد ولي آن ها را براي از تن در آوردن بايد پاره مي کرديد و يک بار مصرف بودند! اما اين نوع لباس را شما مي توانيد از تن به راحتي در بياريد، بشوئيد، اتو کنيد و در کنار بقيه لباس هايتان استفاده کنيد !
"وقتي اين پروژه را شروع کردم واقعا مي خواستم يک لباس با متد متفاوت ، يکپارچه ( يعني چيزي که درز نداشته باشد تا شکافته شود و بدون نياز به خياطي توليد شود ) ، سريع و راحت از لحاظ توليد و پوشيدن، درست کنم." اينها صحبت هاي Manel Torres طراح اسپانيايي اين نوع لباس بود.
Torres با همکاري Paul Luckam استاد بخش تکنولوژي ذرات در Imperial College اين نوع پارچه را ساخته است. Torres همچنين اضافه کرده است: "خواسته ي من از اين روش جديد عوض کردن و پايبند نبودن به اصول فعلي صنعت نساجي و پوشاک بود، روشي که بتوانيم پارچه و لباس را بدون نياز به دوخت و خياطي توليد کنيم."
کمپاني سازنده Fabricon مي گويد : Spray-on Fabric شامل الياف کوتاهي است که با نوعي پليمر ترکيب شده و حلالي به آن اضافه شده که پارچه را به صورت مايع در مي آورد ؛ بعد از اينکه پارچه اسپري شد و پوست بدن را لمس کرد حلال تبخير شده و در نهايت اليافي که با پليمر با هم ارتباط متقابلي برقرار کردند پارچه و لباس را تشکيل مي دهند. Spray -on تنوع زيادي در پوشش انواع پارچه اعم از طبيعي و مصنوعي شامل پشم، کتان يا اکريليک دارد. جنس اين لباس با توجه به نوع فيبر استفاده شده و نحوه افشاندن آن بر سطح پوست مي تواند شبيه پشم، نخ و يا آکريل باشد. اين لباس منعطف و قابل شستشو است و مي توان آن را در مجاورت ساير البسه به راحتي نگه داري کرد.
 
Fabricon همچنين ادعا کرده اين فناوري فقط براي استفاده در دنياي مد و لباس نخواهد بود بلکه مصارف پزشکي مانند باند پيچي پوست تن بدون اختلال در آن نيز خواهد داشت. البته اشکالاتي هم بر سر راه اين ايده قرار دارد که بايد برطرف شوند مانند بوي قوي ناشي از ماده ي حلال در هنگام تبخير يا اينکه لباس هاي توليدي حاصل از اين روش تنها لايه ي نازکي هستند که آنچنان گرم نخواهند بود.
نقش يک ربات ژاپني در يک نمايشنامه
ربات ها کم کم در حال تبديل شدن به رقيبان جدي براي انسان ها هستند. حالا آنها وارد حرفه بازيگري هم شده اند. اين ربات قرار است در يک نمايشنامه 20 دقيقه اي نقش ربات انسان نمايي را بازي کند که کار نگهداري از يک دختر بيمار را انجام مي دهد.
 
‏بازيگر نقش مقابل اين ربات مي گويد ايفاي نقش در مقابل يک ربات برايم کمي غيرعادي است. چرا که ربات احساسات واقعي ندارد و صدا و برخي حرکات اين ربات از يک اتاق کنترل هدايت مي شود. اما کارگردان اين نمايشنامه از داشتن يک ربات به عنوان بازيگر خوشحال است چون حالا کسي را دارد که نقش را دقيقا آن طوري که مي خواهد اجرا کند.
الهام از سوسك ها در ساخت ربات هاي امدادگر
سوسك ها قادر به حركت در فضاي شلوغ داخل كابين، خزيدن سريع در سينك ظرفشويي يا فضاي پر از وسيله انباري هستند.
اكنون مي توان بدون گرفتن اين حشرات چندش آور از آنها مدلي براي ساخت ربات هاي امدادگر كه بتوانند در ميان آوارها و باقيمانده هاي بلاياي طبيعي همچون زلزله چهار دست و پا رفته و بخزند، ساخت.
اما آموختن اين كه چگونه اين حشرات همزمان از6 پاي خود براي راه رفتن، دويدن يا چرخيدن استفاده مي كنند كاري سخت و زمانبر است.
محققان دانشگاه Case Western Reserve با استفاده از يك جفت دوربين سرعت بالا و يك برنامه كامپيوتري توانسته اند به طور همزمان جابه جايي هاي سه بعدي 26 مفصل پاهاي سوسك را به تصوير بكشند.
نتايج اين تحقيقات در مجله اينترنتي «Plos ONE» به چاپ رسيده است.هر يك از پاهاي سوسك تفاوت هاي كوچكي با هم دارند، اما با يكديگر كاملا هماهنگ هستند. با وارد كردن فشار يك پا سوسك قادر نيست ذره اي به جلو حركت كند.
بنابراين براي برداشتن تنها يك قدم نياز به حركتي هماهنگ بين تك تك مفاصل تمامي پاهاست، درست مانند زماني كه سوسك حركت روبه جلو دارد.
 
با استفاده از تكنولوژي هاي به روز و مدرن محققان توانستند اولين تجزيه و تحليل هاي مفصل از چگونگي حركت سوسك توسط پاهاي بسيار ظريف و استفاده از مفاصل بند دوم كه بين بند اول و قسمت بالاي ران قرار دارد، انجام دهند.
بررسي ها نشان مي داد هنگامي كه وزن بدن به سمت جلو مي افتد اين مفصل باعث كاهش جهش شده و سپس به محض اين كه پاها قصد حركت رو به جلو را داشته باشند به منظور بالا بردن استخوان درشت ني به حركت درمي آيد.
جهت عكسبرداري سه بعدي از مفاصل پاهاي سوسك به هنگام حركت از دوربين هاي ديجيتال سرعت بالا كه انطباق زماني لازم را داشتند استفاده شد.
اين دوربين ها طي 8ثانيه و در هر ثانيه 500فريم عكسبرداري مي كردند. با استفاده از يك نرم افزار ارتقا يافته كه در هر ساعت 106496 نقطه سه بعدي با دقت 90 درصد را آناليز مي كرد كار محققان بسيار راحت شد.
آناليز فريم به فريم جابه جايي هاي سوسك با روش هاي قديمي هفته ها طول مي كشيد. با اتوماتيك كردن اين كار محققان همچنين آناليزهاي فردي كه به وسيله چشم انسان انجام مي شد را حذف كردند.
اين نرم افزار براي تحقيق روي ديگر حشرات نيز سودمند بوده و به صورت منبع باز مي باشد تا محققان در صورت لزوم نيازمندي هاي لازم را به آن اضافه كنند.
 
گردآوري و تنظيم: محسن مرادي 
تعداد بازديد:1361 آخرين تغييرات:89/08/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر