چهارشنبه 30 خرداد 1397 - 6 شوال 1439 - 20 ژوئن 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

معرفي دوربين‌هاي حرفه‌اي

معرفي دوربين‌هاي حرفه‌اي

ابر زوم؛ CANON SX30IS
 
يکي از نکات قابل توجه در اين دوربين حالت عکاسي ماکروي است. شرکت کانن در معرفي مشخصات فني اين دوربين مي گويد که کمترين فاصله فوکوس آن صفر است اين يعني شما مي توانيد لنز را به سوژه چسبانده و از آن عکاسي کنيد. به هر حال اين موضوع يکي از نکاتي است که مي تواند بسيار مورد توجه قرار بگيرد چون تا قبل از اين تنها لنزهاي گران قيمت فاصله صفر براي عکاسي ماکرو داشتند.
با اين همه اين همه قابليت روي يک لنز که به آن مي توانيد لرزش گير اپتيکي را هم اضافه کنيد، نشان مي دهد ممکن است کيفيت اين لنز مخصوصا در حالت تله چندان مطلوب نباشد و تصاوير کاهش شارپنس چشم گيري داشته باشند. اين موضوع نشان مي دهد که شرکت کانن هم مثل رقيب عمده اش در دنياي دوربين هاي 35 ميلي متري- يعني شرکت نيکون- ميل چنداني ندارد که کيفيت دوربين هاي کامپکنش را به دوربين هاي حرفه اي نزديک کند بقيه ويژگي هاي اين دوربين هم نشان دهنده اين مطلب هستند.
سرعت شاتر دوربين بين دو مقدار 15 و 3200/1 ثانيه تغيير مي کند. لرزش گير اپتيکال اين دوربين، هم در حالت عکاسي و هم فيلم برداري کمک زيادي به وضوح تصاوير مي کند و نقطه قوت اين دوربين به حساب مي آيد SX30IS هم مثل رقيبش در نيکون براي زوم کردن از اهرم کنار دکمه شاتر استفاده مي کند به اين ترتيب امکان کادربندي دقيق هم در اين دوربين وجود ندارد و سرعت عکس العمل آن به نسبت پايين است انواع مودهاي عکاسي اتوماتيک براي ناآشنايان به عکاسي در اين دوربين قرار دارد. مود قدرتمند عکاسي در شب اين دوربين بسيار کاراست و کمک مي کند در شب عکس هاي خوبي بگيريد.
 
دوربين ابر زوم کانن امکان فيلم برداري دارد اما کيفيت آن در حد HD است و از اين نظر از رقبايش عقب مانده است اما نکته مهم درباره اين دوربين سرعت عکاسي آن است. در حالت عکاسي پيوسته اين دوربين حداکثر مي تواند در 2/1 ثانيه براي شما يک عکس بگيرد؛ يعني چيزي کمتر از يک فريم در ثانيه. اين براي يک دوربين سوپر زوم فاجعه به حساب مي آيد و عملا کارآيي اين دوربين را از بين مي برد.
دليل اين مساله هم معلوم است. با يک دوربين سوپر زوم بايد از مسابقات ورزشي يا حيات وحش عکاسي کرد و با اين سرعت عکاسي عملا عکس دندان گيري نصيب صاحب SX30IS نمي شود، يعني تا صاحب دوربين به خودش بجنبد ممکن است سوژه اهميتش را از دست داده باشد. بنابراين به نظر مي رسد کانن اين دوربين را فقط براي عقب نماندن از رقبا توليد کرده و فاصله آن را به اندازه چشم گيري با دوربين هاي حرفه اش حفظ کرده است. مودهاي عکاسي اولويت شاتر يا ديافراگم در کنار حالت عکاسي دستي هم براي اين دوربين در نظر گرفته شده اند. با اين دوربين فقط مي توانيد در دو نسبت 3: 4 و 9: 16 عکاسي کنيد.
نقاط قوت و ضعف
لرزش گير اپتيکي قدرتمند
بزرگ نمايي زياد نسبت بقيه رقبا
فاصله فوکوس کم
باطري قابل شارژ با عمر طولاني
سرعت عکس پايين
نويز زياد و شارينس کم تصاوير
کيفيت پايين فيلم برداري
 
دانستني هاي ديجيتال
کيفيت FullHD , HD:
Full HD به کيفيت فيلم برداري با اندازه تصوير 1920 در 1080 پيکسل گفته مي شود؛ در حالي که HD رزولوشني به اندازه 1280 در 720 پيکسل دارد.
 
شکارچي سريع؛ FUJIFILMFINEPIXHS10
HS10 يک دوربين سريع با قدرت زوم X30 است که به شما امکان مي دهد تصاويري از دوردست ثبت کنيد. اين دوربين که در شکل شبيه حرفه اي (SLRLike) به بازار عرصه شد؛ يکي از پيشتازان عرصه دوربين هاي سوپر سوپر زوم است.
دوربين 10مگاپيکسلي فوجي فقط در ظاهر شبيه دوربين هاي حرفه اي نيست بلکه خصوصيات ديگري را هم از حرفه اي ها به ارث برده است. سنسور CMOS اين دوربين به شما اجازه مي دهد که در حساسيت هاي بالاتر عکس هايي با نويز کمتر بگيريد و HS10 در زمينه حساسيت هم تنه به تنه حرفه اي ها مي زند. ISO100 تا 6400 عکس هاي شما را براي شرايط نامناسب نوري بيمه مي کند اين نيمه حرفه اي به شما امکان مي دهد که در سه نسبت 3: 4، 2: 3 و 9: 16 عکاسي کنيد. HS10 از امکان لرزش گير اپتيکي بهره نمي برد اما لرزش گير مناسبي روي سنسور آن نصب شده که با بالا و پايين کردن سنسور، عملکرد به نسبت موفقي دارد.
 
امکان تنظيم دستي تراز سفيدي، ويژگي ديگري است که مخصوص دوربين هاي حرفه اي است حتي بعضي از دوربين هاي سطح اول حرفه اي از اين امکان بهره نمي برند اما دوربين سوپر زوم فوجي به کاربر اين اجازه را مي دهد که با تنظيم دلخواه تراز سفيدي جلوه هاي جالبي ايجاد کند يکي ديگر از ويژگي هاي جالب اين دوربين، امکان زوم دستي آن است. در دوربين هاي کامپکت، کاربر به وسيله يک اهرم مي تواند فاصله کانوني لنز را تنظيم کرده يا به اصطلاح زوم کند اما در HS10 شما مي توانيد مثل حرفه اي ها قسمتي از لنز را چرخانده و فاصله کانوني را عوض کنيد. اين کار علاوه بر سرعت، دقت بيشتري هم در انتخاب کادر و ميزان زوم دارد.
 
حداکثر سرعت شاتر 30 ثانيه در مقابل مقدار حداقل 4000/1 ثانيه HS10 را در رديف بسياري از دوربين هاي سطح مقدماتي حرفه قرار مي دهد وقتي کاربر مي خواهد از اين دوربين براي عکسبرداري پياپي استفاده کند؛ آن وقت مي تواند حالت فوکوس پياپي را انتخاب کند. باز هم حرفه اي ها مي دانند که اين چه امکان ارزشمندي است؛ چون معمولا در حالت هاي عادي فوکوس دوربين در کش و قوس و حرکت هاي سريع به اصطلاح گم مي شود. آن وقت عکس هايي که برايش کلي دردسر کشيده ايد فلو (تار) از آب در مي آيند امکان فوکوس پياپي تا حد زيادي از اين موضوع جلوگيري مي کند. علاوه بر همه اينها HS10 کامپکت بودنش را فراموش نکرده چون مي توانيد از فاصله يک سانتي متري و روي مد ماکرو عکس هاي خوبي با آن بگيريد. اين دوربين امکان نورسنجي دستي ندارد اما در عوض تقدم شاتر و يا ديافراگم براي آن در نظر گرفته شده است.
نقاط قوت و ضعف
ديافراگم مناسب به نسبت فاصله کانوني
سرعت بالاي عکاسي
فوکوس مناسب در عکاسي پياپي به همراه کيفيت مناسب عکاسي در حساسيت هاي بالا
نداشتن باتري قابل شارژ و شارژر
استفاده از باتري قلمي
نداشتن لرزش گير اپتيکي
 
 
دانستني هاي ديجيتال:
تقدم شاتر و ديافراگم به حالتي گفته مي شود که در آن اولويت در نور سنجي به شاتر يا ديافراگم داده مي شود يعني عکاس در نظر مي گيرد که همه عکس هايش بايد با سرعت شاتر 800/1 ثانيه گرفته شود. در اين صورت با انتخاب اولويت شاتر سرعت مورد نظر را تنظيم مي کند.
 
نتيجه گيري نهايي
نام هاي غير آشنا
به نظر مي رسد دوربين هاي فوجي و نيکون در کيفيت عکس، پهلو به پهلوي هم مي زنند اما چند نکته وجود دارد که براي دوربين فوجي يک مزيت و برتري محسوب مي شود. اولا با توجه به اينکه کانن و نيکون يکه تازان عرصه دوربين هاي 35 ميليمتري حرفه اي هستند به هيچ وجه کيفيت دوربين هاي کامپکنشان را از حد معيني بالاتر نمي برند. دليل اين سياست هم واضح است؛ دوربين کامپکت حداکثر يک ميليون توماني که کيفيت مناسبي داشته باشد به سادگي در بازار جايگزين دوربين ها و لنزهاي گران قيمت 8 يا 10 ميليون توماني مي شود. اما فوجي فيلم هيچ اميدي براي رقابت در عرصه دوربين هاي حرفه اي ندارد و بنابر اين سعي مي کند دوربين هاي کامپکت با کيفيت تري را به بازار عرصه کند.
به اين آيتم ها دقت کنيد: سرعت بالاي شاتر (4000/1 ثانيه)، سرعت بالاي عکاسي پياپي، فوکوس مناسب در حالت عکاسي پياپي و از همه مهم تر فرمت عکس هاي خام يا فشرده نشده از مشخصه هاي دوربين هاي حرفه اي هستند. اين مشخصات بدون استثنا در دوربين کامپکت فوجي ديده مي شوند. مخصوصا امکان تهيه عکس با فرمت خام يک ويژگي بسيار مثبت است که به عکاس اجازه مي دهد با پردازش بهتر عکس هاي خام، کيفيت هاي بهتري را به دست بياورد. اين ويژگي در دوربين هاي کانن و نيکون ديده نمي شود. به همين دليل به نظر مي رسد در انتخاب دوربين هاي کامپکت بايد دقت بيشتري کرد و براي سوپر زوم ها به سراغ نام هاي خيلي آشنا نرفت.
 
بخوانيد:
آشنايي با دوربين‌هاي حرفه‌اي
 
برگرفته از: ويژه نامه ماهانه آي.تي و راهنماي محصولات ديجيتالي
تنظيم براي تبيان: فاطمه مجدآبادي 
تعداد بازديد:1953 آخرين تغييرات:89/09/07
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر