چهارشنبه 29 خرداد 1398 - 15 شوال 1440 - 19 ژوئن 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

فیس بوک عامل طلاق و جدایی

فيس بوک عامل طلاق و جدايي

نمايندگان شركت‌هاي حقوقي انگليس كه در زمينه طلاق کار تخصصي انجام مي دهد، يادآور شده‌اند كه يك پنجم كساني كه درخواست طلاق مي‌دهند يكي از دلايل تمايل به جدايي را ارتباط و مكاتبه همسر خود با اشخاص ديگر از طريق "فيس بوك " عنوان مي‌كنند.
 
نمايندگان شركت‌هاي حقوقي انگليس كه در زمينه طلاق کار تخصصي انجام مي دهد،  يادآور شده‌اند كه يك پنجم كساني كه درخواست طلاق مي‌دهند يكي از دلايل تمايل به جدايي را ارتباط و مكاتبه همسر خود با اشخاص ديگر از طريق "فيس بوك " عنوان مي‌كنند.فعال بودن يكي از همسران انگليسي در شبكه اجتماعي "فيس بوك " يكي از دلايل 20 درصد درخواست‌هاي طلاق در اين كشور است.
 
به گفته حقوق‌دانان؛ اين شبكه به همسران امكان مي‌دهد روابط و ماجراهاي احساسي مجازي با ديگران و از جمله شركاي جنسي سابق خود برقراركنند و در نتيجه نوعي خيانت مجازي به همسران رايج شده است. بنا به اين گزارش طي سال‌هاي اخير حداقل دو مورد قتل به خاطر فعاليت در "فيس بوك " رخ داده است. وين فورستر 34 ساله و برايان لوئيس 31 ساله همسران خود را به سبب اين كه در زمان مكاتبه در فيس بوك خود را مجرد معرفي كرده بودند به قتل رسانده‌اند. هر دو اين افراد به حبس ابد محكوم شده‌اند.
 
اين مطلب مويد آن است که ارتباط هاي خارج از چارچوب خانواده و بر قراري روابط عاطفي و احساسي مي تواند متلاشي کننده نهاد خانواده باشد . اين اتفاق در هر جايي که رخ دهد نتايجي يکسان را به دنبال دارد . و اين مسئله مي تواند نظر برخي افراد را که مي گويند روابط دوستانه در ميان دو جنس در فرهنگ هاي غير مذهبي  آسيب زا نيست و بايد اين فرهنگ را در ميان خود نيز ترويج کنيم تا آسيب رساني آن به حداقل برسد به بطلان بکشاند.
در اين ميان علاوه بر بي بند و باري و نداشتن تقيد مي توان علل ديگري را نيز براي افزايش آمار طلاق ذکر نمود. يک جامعه شناس و استاد دانشگاه ريشه افزايش پديده طلاق و زنهاي مطلقه در کشور را بي توجهي نهادها به آموزش مهارتهاي زندگي به جوانان عنوان کرد و گفت: بررسي ها نشان مي دهد از هر چهار ازدواج در کشور يک ازدواج در سال اول زندگي به طلاق ختم مي شود.
امروزه ازدواج ها به صورت شتاب زده انجام مي شود و چون انسانها در برخوردهاي اول رفتار و واقعيت وجودي خود را بروز نمي دهند پس از ازدواج، رفتارهاي نمايشي همچون پرده اي کنار مي رود و رفتارها و چهره واقعي دو زوج نمايان مي شود و در آن شرايط است که دو جوان احساس مي کنند که به اندازه جغرافياي انساني از يکديگر فاصله دارند
اما در کشور ما هيچ نهادي، مهارتهاي زندگي را به نسل جوان آموزش نمي دهد و اين امر در کنار مشکلاتي از جمله مهيا نبودن امکانات زندگي باعث شده تا بسياري از ازدواجها در سال اول زندگي به طلاق ختم شود.
در کشور ما به علت وجود عوامل متعدد، نهاد خانواده متزلزل و آسيب پذير شده است.
بررسيها نشان مي دهد درصد بالايي از طلاقها در سال اول زندگي رخ مي دهد و اين در حالي است که در مناطق مرفه نشين اين ميزان آمار بالاتر است.
در شهري همچون تهران مسائل اقتصادي عامل افزايش پديده طلاق نيست و بايد علت آن را در عدم آموزش مهارتهاي زندگي جستجو کرد. چرا که بسياري از جوانان در زمان آغاز زندگي مشترک هيچ آشنايي با مسائل و مشکلات زندگي ندارند.
دو انسان با فرهنگ، منش، خانواده و نگرشهاي متفاوت در زير يک سقف زندگي مشترک خود را آغاز مي کنند. در حالي که هيچ نهادي براي آشنايي آنان با مسائل زندگي تلاش و اقدامي نمي کند و اين امر باعث مي شود تا امروز با آمار نگران کننده اي در خصوص طلاق و زنان مطلقه مواجه باشيم.
امروزه ازدواجها به صورت شتاب زده انجام مي شود و چون انسانها در برخوردهاي اول رفتار و واقعيت وجودي خود را بروز نمي دهند پس از ازدواج، رفتارهاي نمايشي همچون پرده اي کنار مي رود و رفتارها و چهره واقعي دو زوج نمايان مي شود و در آن شرايط است که دو جوان احساس مي کنند که به اندازه جغرافياي انساني از يکديگر فاصله دارند و وقتي راه حلي براي مسئله نياموخته اند بنابراين به پاک کردن صورت مسئله اقدام مي کنند و تقاضاي طلاق مي دهند.
بنابراين لزوم آموزش هاي مختلف در زمينه روابط زناشويي و ارتباطات انساني  به دختران و پسران در آستانه ازدواج بيش از پيش مشخص مي گردد.
 
 
تابناک- دفتر مطالعات تحقيقات زنان
فرآوري و تنظيم: کهتري
  
تعداد بازديد:2134 آخرين تغييرات:89/09/07
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر