پنج شنبه 3 خرداد 1397 - 8 رمضان 1439 - 24 مي 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

نقش مهم پاركینگ در هدفمندسازی یارانه ها

نقش مهم پاركينگ در هدفمندسازي يارانه ها

جامعه ما اين روزها در حالي خود را براي اجراي قانون هدفمندسازي يارانه ها به عنوان بزرگترين جراحي اقتصادي كشور آماده مي كند كه به نظر مي رسد برنامه ريزان شهري كشور بايد بيش از گذشته موضوع كاهش سوخت را در سيستم حمل و نقل شهري مورد توجه قرار دهند.


 
جامعه ما اين روزها در حالي خود را براي اجراي قانون هدفمندسازي يارانه ها به عنوان بزرگترين جراحي اقتصادي كشور آماده مي كند كه به نظر مي رسد برنامه ريزان شهري كشور بايد بيش از گذشته موضوع كاهش سوخت را در سيستم حمل و نقل شهري مورد توجه قرار دهند. 
اما، وقتي صحبت از كاهش سوخت به ميان مي آيد، معمولا بسياري از افراد تصور مي كنند اين كارخانجات سازنده خودروها و يا پالايشگاهها هستند كه بايد كيفيت محصولات توليدي خود را ارتقا دهند، حال آنكه كارشناسان مي گويند مساله فراتر از اينها است.
به عقيده شماري از كارشناسان، براي آنكه قانون هدفمندسازي يارانه ها بتواند به موفقيت بيشتري در زمينه يكي از مهمترين اهداف خود يعني مصرف بهينه انرژي و كاهش سوخت برسد، بايد به نقش "پاركينگ" در ساختمانها نيز توجه كرد.
شايد، در نگاه اول، اين موضوع براي برخي افراد، كمي عجيب و حتي تمسخرآميز جلوه كند، اما با اندكي تامل مي توان دريافت پاركينگ نقشي مهم در توفيق هدفمندسازي يارانه ها ايفا مي كند.
"كيوان وزيري" مدير اجرا و نظارت بر استانداردهاي خودرو در شركت ايران خودرو در اين باره به ايرنا توضيح داد: بر اساس تحقيقات علمي، هر چه خودرو با سرعت بيشتري حركت كند، ميزان سوخت و آلايندگي آن كاهش مي يابد.
وي در اين زمينه به نمايش نمودارهايي پرداخت كه نشان مي دهد ترافيك خودروها در شهرهايي نظير تهران ، موجب افزايش سوخت خودروها و افزايش آلايندگي آنها مي‌شود.
اين مقام مسئول در حوزه خودروسازي كشور با دفاع از اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها تاكيد كرد كه اجراي اين قانون و عرضه انرژي با قيمت واقعي سبب خواهد شد تا فرهنگ صرفه جويي در مصرف در جامعه رايج شده و در نتيجه، سفرهاي غير ضروري شهروندان با خودروهاي شخصي كاهش يابد كه اين امر در نهايت سبب روان ‌شدن ترافيك خواهد شد.
وزيري، سوخت واقعي خودروها را حاصل جمع ترافيك و آلودگي دانست و گفت: كاهش ترافيك، موجب افزايش سرعت خودرو در خيابانها و در نتيجه، كاهش همزمان ميزان آلايندگي و مصرف سوخت خودرو در پيمون مسافتها خواهد شد.
وي خاطرنشان كرد: در حال حاضر در چرخه‌ حركتي خودروهاي كشور در مسيرهاي ترافيكي تعادل وجود ندارد. ما از اين منظر در بحران واقعي هستيم و رفتارهاي ترافيكي جامعه در بدترين شرايط قرار دارد.
اما فقط كاهش تردد شهروندان با خودروهاي شخصي نيست كه موجب ترافيك در كلانشهرهايي نظير تهران مي شود. برخي كارشناسان در اين باره عقيده دارند كه حتي پارك خودروها در حاشيه خيابانها نيز باعث افزايش ترافيك مي شود.
«سيدمحمد بحرينيان» كارشناس حمل و نقل و عضو انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌هاي خودرو در اين باره به ايرنا گفت: براي آنكه حركت خودروها در خيابانها روان شده و ترافيك كاهش يابد، بايد انبوه خودروهايي كه در حاشيه خيابانهاي تهران و ديگر شهرهاي بزرگ كشور پارك شده اند، به پاركينگ ساختمانها انتقال يابند.
وي در اين زمينه از آنچه كه آن را "فقدان برنامه جامع و راهبرد توسعه اقتصادي و صنعتي" در كشور خواند، انتقاد كرد و عدم تعبيه پاركينگ كافي در ساختمانها را شاهدي آشكار بر نبود چنين برنامه اي دانست.
بحرينيان گفت: در حالي كه در كشورهاي پيشرفته، سازندگان مسكن مجبورند براي هر واحد آپارتمان، 2 واحد پاركينگ يا بيشتر پيش بيني كنند، در تهران، اغلب ساختمان ها فاقد پاركينگ كافي براي ساكنان آن هستند و در نتيجه، مردم ناچارند خودروهاي خود را در حاشيه كوچه ها و خيابانها پارك كنند.
وي افزود: در چنين شرايطي، گرايش برخي خانواده ها به خريد دو يا چند خودرو، مشكل پارك در حاشيه خيابانها و افزايش ترافيك را هر روز بيشتر مي كند.
* مشكل همه شهر تهران
نگاهي گذرا به وضعيت شهر تهران نشان مي دهد حاشيه كوچه ها و خيابانها كه شريانهاي اصلي تردد در شهر هستند، محل پارك خودروها است.
بر اساس آماري كه شركت مطالعات جامع حمل و نقل و ترافيك شهرداري تهران منتشر كرده، كوچه هاي مناطق 1، 2، 3،
5، 15 ، 20 و 21 بيش از ديگر نقاط شهر نقش پاركينگ را ايفا مي كنند و در مناطقي مانند منطقه 4 حاشيه خيابانهاي اصلي حتي بيش از كوچه ها به پاركينگ خودروها تبديل شده اند.
اين وضعيت به گونه اي است كه طبق گفته جعفر تشكري هاشمي معاون حمل و نقل و ترافيك شهرداري تهران، در سال 1387 روزانه بيش از 650 هزار خودرو در معابر شهري پايتخت پارك مي شد كه با روند افزايش خودروها به نظر مي رسد اين رقم اكنون بايد حدود يك ميليون خودرو رسيده باشد.
كمبود پاركينگ در تهران به اندازه اي است كه حتي خسرو دانشجو سخنگوي شوراي شهر تهران اعتقاد دارد مشكل پاركينگ در كل اين شهر وجود دارد و به همين دليل، شوراي شهر تهران همواره مساله گسترش پاركينگ و به ويژه پاركينگ هاي عمومي را به شهرداري تهران گوشزد كرده است.
شهردار تهران نيز گفته است كه پايتخت هم اكنون به حدود يك ميليون و 400 هزار واحد پاركينگ نياز دارد.
شوراي شهر تهران در همين راستا اوايل سال جاري تصويب كرد از اين پس به ساختمان‌هاي اداري و تجاري كه پاركينگ براي آنها در نظر گرفته نشده است، مجوز ساخت‌و‌ساز داده نشود.
رسول خادم رئيس كميسيون برنامه و بودجه شوراي اسلامي شهر تهران در اين باره گفت: از اين پس صدور مجوز براي ساختمان‌هاي بدون پاركينگ ممنوع است و اختصاص كاربري تجاري و اداري در پاركينگ‌هاي طبقاتي نيز مطابق مصوبه شوراي شهر با اولويت فني پاركينگ‌هاي عمومي انجام مي‌شود.
اما خسرو دانشجو سخنگوي شوراي شهر تهران با اشاره به وجود چند پروژه ساخت پاركينگ طبقاتي در 20 پروژه مشكل دار شهرداري كه مورد بررسي شوراي شهر تهران قرار گرفته است، گفت: اين پروژه ها با نگاه پروژه هاي تجاري در ابتداي كار و سپس ساخت پاركينگ انجام شده كه كاملا اشتباه است، چرا كه نبايد بار تجاري جديد و قابل توجهي را در محلي پيش بيني كرد و بعد چند طبقه را هم به پاركينگ اختصاص داد.
به عقيده وي، چاره مشكل كمبود پاركينگ، توسعه حمل و نقل عمومي است، چرا كه با حجم فعلي خودروهاي شخصي و افزايش هر روزه آن ها هر چقدر هم پاركينگ بسازيم، چاره ساز نخواهد بود.
از سوي ديگر، معاون حمل و نقل و ترافيك شهرداري تهران از تحول در قواعد احداث پاركينگ خبر داده و گفته است : تهران امروز نيازمند اعمال تجارب روز دنيا در زمينه پاركينگ سازي است چرا كه تامين فضاي پارك خودرو، يعني ترافيك كمتر و ترافيك كمتر يعني ايمني بيشتر.
تشكري هاشمي با اشاره به اينكه در حال حاضر بسياري از پاركينگها تنها 60 درصد از زير بنا را به خود اختصاص داده اند، متذكر شد: اگر پاركينگها 80 تا 90 درصد زير بنا را در طبقات منفي يك و پايين تر تشكيل دهند، بدون شك روند ساخت و ايجاد فضاي پارك بيشتر در شهر محقق مي شود.
وي به كاهش هزينه هاي ساخت پاركينگها با 95 درصد تخفيف و نيز كاهش ارتفاع طبقات آنها اشاره و عنوان كرد: با احداث پاركينگهاي مكانيزه و اعمال تخفيفهاي قابل توجه تا حدود 95 درصد در زمينه احداث پاركينگهاي عمومي، بدون شك در آينده حجم زيادي از مشكل تامين جاي پارك براي تهرانيها برطرف مي شود.
اگرچه اين اظهارات مويد آن است كه شهرداري اهميت وجود پاركينگ را دريافته و براي آن برنامه هايي را در دست اجرا دارد، اما به نظر مي رسد بايد در اين زمينه گامهاي سريعتر و جدي تري برداشت.
در اين زمينه، برخي كارشناسان معتقدند همزمان با برنامه هاي يادشده، شهرداري بايد نسبت به ايجاد پاركينگهاي عمومي و ارايه خدمات آنها با قيمت مناسب در نقاط مختلف شهر همت گمارد.
تبديل ساختمانهاي فرسوده يا زمينهاي بلاصاحب شهر به پاركينگ مي تواند يكي از اين برنامه ها باشد و به نظر مي رسد بتازگي اقداماتي در اين زمينه صورت گرفته است.
هم اكنون در حاشيه بسياري از خيابانهاي تهران، ساختمانهاي فرسوده يا زمينهاي بلاصاحب بسياري به چشم مي خورد كه شهرداري مي تواند آنها را به پاركينگ - ولو به صورت موقت - تبديل كند. در اين زمينه، چنانچه نيازي به اصلاح قوانين باشد، حتما نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و دولت از همكاري دريغ نخواهند كرد.
 
تنظيم براي تبيان/سميه حدادي 
تعداد بازديد:1225 آخرين تغييرات:89/09/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر