پنج شنبه 1 اسفند 1398 - 26 جمادي الثاني 1441 - 20 فوريه 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

سرگذشت یک ربات پیر

سرگذشت يک ربات پير

در دهه 1950، افسر سابق نيروي هوايي سلطنتي انگلستان، توني سيل، يکي از اولين روبات‌هاي انسانماي بريتانيا را طراحي کرد.
 
 
در دهه 1950، افسر سابق نيروي هوايي سلطنتي انگلستان، توني سيل، يکي از اولين روبات‌هاي انسانماي بريتانيا را طراحي کرد. او از روي آهن‌پاره‌ها و باقيمانده بمب‌افکن‌ها ربات 6 فوتي خود را ساخت.
 
بعد از گذشت 45 سال ماندن در کنج گاراژ، ربات انسان‌نماي توني هنوز به خوبي راه مي‌رفت.
توني سيلور حالا 79 ساله است ولي او اولين ربات خود را در دهه 40 زماني که تنها 12 سال سن داشت ساخت. توني بزرگتر شد و در همان سالها رفته رفته نسخه‌هاي پيشرفته‌تر جورج را طراحي مي‌کرد. او يک فک متحرک براي شبيه سازي حالت گفتار و سيستم راديويي براي کنترل از راه دور بر روي جورج نصب کرد.
 
توني در سال 49 به نيروي هوايي پيوست و به خلبانان پايگاه نيروي هوايي سلطنتي نحوه استفاده از رادار را آموزش مي‌داد. در طول اين زمان او همچنان روي جورج کار مي‌کرد و سيستم‌هاي داخلي ربات را ارتقا مي‌داد و بدن جورج را از آلمينيوم‌هاي باقي‌مانده از سقوط بمب‌افکن ولينگتون بازسازي کرد.
 
سرانجام جورج با دو باتري موتور سيکلت مي‌توانست راه برود، سر خود را بچرخاند، بازوهايش را حرکت دهد و بنشيند.
جورج در آن سالها توجه مطبوعات را به خود جلب کرد. آن زمان کامپيوترها آنقدر پيشرفته نبودند تا به جورج کمک و او را به رباتي هوشمند تبديل کنند. پس از فراز و فرودهاي تبليغاتي، سرانجام ربات به گاراژ خانه توني منتقل شد و تا همين اواخر آنجا ماند.
جورج پس از نيم قرن از گاراژ خانه سيل بيرون آورده شد درحالي که هنوز کار مي‌کرد. وي رباتش را به موزه ملي رايانه در  Bletchley Park اهدا کرد تا يکي از اولين ربات‌هاي تاريخ رباتيک در معرض نمايش عمومي قرار بگيرد.
 
منبع: گيزمودو
ترجمه و تنظيم براي تبيان: فاطمه مجدآبادي 
تعداد بازديد:1200 آخرين تغييرات:89/09/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر