پنج شنبه 21 فروردين 1399 - 15 شعبان 1441 - 9 آپريل 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

يك روز زندگي با فضانوردان (2)

يك روز زندگي با فضانوردان (2)

حال اگر دوست داريد درباره سرگرمي و کارهاي روزانه فضانوردان در فضا بيشتر بدانيد، آن هم صدها هزار كيلومتر دورتر از زمين و در محفظه‌ اي معلق در مدار، بهتراست با ما همراه شويد.
 
 
در مطلب پيش شرايط و چگونگي غدا خوردن و خوابيدن فضانوردان در فضا را مطرح کرديم، حال اگر دوست داريد درباره سرگرمي و کارهاي روزانه فضانوردان در فضا بيشتر بدانيد، آن هم صدها هزار كيلومتر دورتر از زمين و در محفظه‌ اي معلق در مدار، بهتراست با ما همراه شويد، چون مي‌ خواهيم با هم سري به يك ايستگاه فضايي (شاتل) بزنيم و يك روز با فضانوردان زندگي كنيم.
كارهاي روزانه فضانوردان
در فضا هم مانند زمين، فضانوردان پس از صرف غذا به سر كار مي ‌روند، البته كارشان در شرايطي متفاوت است. بخشي از كار آنها در داخل شاتل و بخش ديگري از كار در خارج از شاتل و در مدار انجام مي ‌شود. مثلاً در داخل ايستگاه محققان فضانورد با كشت انواع گياهان، سعي دارند تا چگونگي رشد گياهان را در فضا بررسي كنند و مي‌ كوشند تا گياهاني سالم ‌تر و مقاوم ‌تر را پرورش دهند و دانش آن را به زمين منتقل كنند. همچنين آنها تأثيرات بي‌ وزني بر بافت ‌ها و اندام‌ هاي بدن را مورد مطالعه قرار مي ‌دهند و بخش ديگر كار در فضا، شامل تحقيق و بررسي و كسب تجربيات علمي است. البته هر شاتل در هر مأموريت مسئول انجام برخي كارها و تحقيقات خاص است. اما از كارهايي كه فضانوردان بايد هر روز انجام دهند، نظارت و كنترل همه دستگاه ‌ها و سيستم‌ هاي حفاظتي، امنيتي و ارتباطي مثل رايانه‌ و حسگرهاست. آنها بايد هر روز از سالم بودن اين دستگاه ‌ها اطمينان حاصل كنند و بايد با دقت همه اين موارد را زير نظر داشته باشند تا در هنگام بروز كوچك ‌ترين اشكال، آن را رفع كنند. آنها همچنين بايد گاهي فيلترها و تجهيزات ايستگاه را تميز كنند.
از جمله كارهاي ديگري كه بايد روزانه انجام شود، ارتباط با ايستگاه مبدا در زمين است، آنها همه روزه اطلاعات و نتيجه تحقيقات خود را به زمين ارسال مي‌ كنند و اين كار را با فرستادن پيام يا از طريق ايميل انجام مي ‌دهند. اما از كارهايي كه در بيرون شاتل انجام مي ‌شود، نظارت و كنترل ماهواره‌ها در مدار است. يكي ازكارهاي فضانوردان نظارت بر تلسكوپ غول پيكر هابل است كه به اين منظور گاهي فضانوردان مجبورند در خارج از ايستگاه قطعاتي از آن را تعويض و جايگزين كنند. آنها براي اين كار از يك بازوي رباتيك استفاده مي‌ كنند. گاهي آنان بايد از تلسكوپ بالا بروند و بخش ‌هاي آن را تحت مطالعه و بررسي قرار دهند و نقايص آن را برطرف كنند.
فضانوردان وسايلي مانند تردميل، دوچرخه و ... را براي ورزش و نرمش در اختيار دارند، چرا كه بدن آنها بايد در بهترين شكل و در بهترين شرايط فيزيكي باشد.
سرگرمي و تفريحات فضايي
از آنجا كه كار فضانوردان در شرايط سخت و دشواري انجام مي ‌شود و استرس و اضطراب زيادي بر آنان وارد مي ‌شود، از اين‌رو بيش از پيش به استراحت و سرگرمي نياز دارند. آنها زمان ‌هايي از روز و يك روز در هفته را تعطيل كرده و به استراحت مي‌ پردازند. يكي از ساده ‌ترين سرگرمي آنان تماشاي مناظر فضاي بيرون از شاتل از طريق پنجره ‌هاست. آنان مي ‌توانند از آنجا زمين را نيز ببينند كه چون توپي گردان در فضا شناور است. همچنين ديدن مناظر طلوع و غروب خورشيد آن هم از بالاي جو بسيار دل ‌انگيز است. جالب است بدانيد كه فضانوردان مي‌ توانند هر 45 دقيقه يكبار اين منظره را تماشا كنند. از جمله سرگرمي‌ هاي ديگر فضانوردان، تماشاي فيلم، كارت بازي، مطالعه و برقراري ارتباط با زمين و صحبت كردن با خانواده‌ هايشان است. همچنين آنها وسايلي مانند تردميل، دوچرخه و ... را براي ورزش و نرمش در اختيار دارند، چرا كه بدن آنها بايد در بهترين شكل و در بهترين شرايط فيزيكي باشد.
 
همه ما كم و بيش دوست داريم تا تجربه سفر به فضا را داشته باشيم. مي‌ توانيم به شما نويد بدهيم كه در آينده‌ اي نه چندان دور شايد با فراهم شدن امكانات و رونق سفرهاي فضايي بتوانيم به اين سفر رويايي برويم و ازنزديك اين سفر جالب را تجربه كنيم.
 
منبع: nasa.com
به نقل از: روزنامه جام جم
ترجمه: آزاده سيد ميرزايي جهقي
تنظيم براي تبيان: م.ح.اربابي فر 
تعداد بازديد:2971 آخرين تغييرات:89/09/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر