سه شنبه 1 آبان 1397 - 13 صفر 1440 - 23 اكتبر 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

رهیاب مریخ

رهياب مريخ

امروز در تاريخ فضا(3)


آذر 1375


 
 
مارس پتفايندر (Mars Pathfinder) يا رهياب مريخ، دومين ماموريت برنامه ديسکاوري ناسا در زمينه ماموريت هاي کم هزينه و سريع سياره اي بود. رهياب مريخ که تنها در عرض سه سال و با هزينه 265 ميليون دلار به بهره برداري رسيد، در ابتدا به منظور نمايش فناوري در فرستادن سطح پيمايي رباتي به سياره سرخ طراحي شد. اما رهياب مريخ نه تنها به اين اهداف رسيد، بلکه حجم عظيم و بي سابقه اي از اطلاعات را به زمين مخابره و بيش از مدت پيش بيني شده عمر کرد. فناوري هاي پيشرفته ديگري نيز در ماموريت مارس پتفايندر به نمايش درآمد. مانند فرود با کيسه هوا و اجتناب از موانع (سطح سياره) به صورت خودکار، رهياب مريخ در چهارم دسامبر 1996 با پرتابگر دلتا-2 از پايگاه هوايي کيپ کاناورال فلوريدا، يک ماه پس از پرتاب نقشه بردار سراسري مريخ، پرتاب شد و هفت ماه بعد روي اين سياره فرود آمد.
اين فضاپيما در فرود بر سطح سياره سرخ، براي کاهش سرعت در زمان ورود به اتمسفر مريخ از چتر و براي کاستن از شدت ضربه فرود، از سيستمي مرکب از کيسه هاي هوا استفاده کرد. اين نخستين بار بود که فناوري کيسه هاي هوا براي فرود حفاظت شده فضاپيما مورد استفاده قرار مي گرفت. اين وسيله، پس از ورود به جو مريخ، زنجيره اي از عمليات پيچيده و زمان بندي شده دقيق را ظرف 5/4 دقيقه به پايان برد و در نهايت بدون هيچ گونه آسيبي بر سطح آبگيري خشک و قديمي به نام آرس واليس در نيم کره شمالي مريخ، فرود آمد.
از يافته هاي حاصل از اين بررسي ها اين طور به نظر مي رسد که مريخ زماني در گذشته، گرم و مرطوب و داراي اتمسفر غليظ تري بوده و آب در آن به حالت مايع وجود داشته است.
سطح نشين 264 کيلوگرمي، پس از فرود باز شد و سطح پيماي رباتي سوجرنر را روي سطح سياره آزاد کرد. اين سطح پيماي 5/10 کيلوگرمي آزمايش هاي متعددي را در سطح مريخ آغاز کرد. تجهيزات مختلف پيشرفته اي براي تحليل و بررسي اتمسفر، اقليم، ترکيبات خاک و صخره هاي مريخ در اين ماموريت تدارک ديده شده بود.
مارس پتفايندر اولين کاوشگر بعد از وايکينگ-2 (1976) بود که با موفقيت روي مريخ فرود آمد. همچنين اولين کاوشگر سياره اي، بعد از لونا-21 (1973) بود که ربات سطح پيما داشت. اين فضاپيما از نظر کم هزينه بودن نيز در مقايسه با ساير ماموريت هاي فضايي بي سرنشين، در خور توجه است.
رهياب مريخ از زمان فرودش در چهارم ژوئيه 1997، تا هنگام آخرين ارسال اطلاعات در بيست و هفتم سپتامبر 1997، به ميزان 3/2 ميليارد بيت داده، شامل پيش از 16500 تصوير از واحد فرود، 550 تصوير از سطح پيما، بيش از 15 تحليل شيميايي از سنگ ها و خاک مريخ و اطلاعات بي شماري از بادها و ساير پديده هاي هواشناسي به زمين  فرستاد. از يافته هاي حاصل از اين بررسي ها اين طور به نظر مي رسد که مريخ زماني در گذشته، گرم و مرطوب و داراي اتمسفر غليظ تري بوده و آب در آن به حالت مايع وجود داشته است.
 
برگرفته از: پنجاه سال در فضا _ ليلا خلج زاده_ روابط عمومي سازمان فضايي ايران
تنظيم براي تبيان: م.ح.اربابي فر
  
تعداد بازديد:1172 آخرين تغييرات:89/09/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر