چهارشنبه 13 فروردين 1399 - 7 شعبان 1441 - 1 آپريل 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

از دنیای علم و تکنولوژی چه خبر؟(2)

از دنياي علم و تکنولوژي چه خبر؟(2)

لطفا مرا بشوييد!
 
 
شايد اين عبارت را بارها روي شيشه خاک گرفته اتومبيلها ديده باشيد، اتومبيلهايي که حسرت يک کارواش داغ به دلشان مانده و معمولا يک انسان زبان حال آنها را اينطور بيان مي کند، اما حالا وقت آن رسيده که انسانها هم طعم کارواش را تجربه کنند! بله، دانشمدان مرکز تحقيقات روبوتيک سلامتي انيستيتو تکنولوژي جورجيا اخيرا روباتي را اختراع کرده اند که قادر است برخي کارهاي مربوط به استحمام بيماران بستري در بيمارستانها را انجام دهد. ‏
 
هرچند اين روبات فعلا يک طرح مفهومي است و در حال حاضر محدوديتهايي دارد، اما سازندگان آن نشان داده اند که مي توان به زودي نمونه قويتري ساخت که ايده کارواشي براي انسانها را محقق کند. ممکن است اين فکر در ابتدا مضحک به نظر برسد، اما مطمئنا بيماراني که به تنهايي قادر به نظافت شخصي نيستند و در عين حال دوست دارند حريم هاي خصوصي شان حفظ شود، از ملاقات با اين پرستار فلزي و بدون چشم خوشحال خواهند شد. ‏
مچ بندي که چشم بيناي نابينايان است
کمابيش نام خفاش را زياد شنيده ايد پرنده اي نابينا (البته بهتر است بگوييم کم بينا) که با ارسال صدا و برگشت آن مسير يابي کرده و به خوبي مسير خود را مشخص مي نمايد. بسياري در زمينه کمک به افراد نابينا در تلاش اند تا بتوانند به گونه اي مشکلات اين افراد را که از نعمت ديدن محروم اند را حل نمايند و در صدد رفع مشکلات و موانع آنان هستند.
 
شايد بتوان گفت مچ بندي که تصاويري از آن را در زير مشاهده مي کنيد بتواند روزي جاي چشم را براي نابينايان بگيرد. اين مچ بند با ارسال سيگنال به اطراف و دريافت آنها و تجزيه و تحليل آلارم و هشدارهايي به فرد نابينا مي دهد که اين هشدارها از نوع لرزشي يا صوتي است. يکي از مشخصه هاي اين دستگاه که هنوز در مرحله ابتدايي آن است و جاي کار دارد تا بتواند تمامي مشکلات افراد نابينا را حل کند سبکي، زيبايي در طراحي و استفاده آسان از آن است.
 
ساعتي که با آب کار مي کند
 
اين ساعت روميزي بدون استفاده از هر نوع باتري و تنها با آب کار مي کند. کافي است هر چند هفته يکبار آب آن را تعويض کنيد تا توان کار کردن داشته باشد. در واقع نيروي مورد نياز اين ساعت که با نام Water‪-Powered Digital Alarm Clock عرضه شده، توسط يک واکنش شيميايي بين آب و فلز تامين مي شود. مقدار انرژي اين واکنش، کفاف نمايش زمان و دماي محيط و همچنين آلارم زدن را مي دهد.
 
در صورتي که اين ساعت خالي از آب باشد، تا دو دقيقه زمان را نگه مي دارد تا شما آب آن را عوض کنيد و مي توانيد با افزودن مقداري رنگ خوراکي به آن، شاهد جلوه هاي جالبي باشيد. اگر چه اين کار خالي از ريسک هم نيست!
 
 
گردآوري: محسن مرادي

تعداد بازديد:1161 آخرين تغييرات:89/09/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر