چهارشنبه 21 آذر 1397 - 4 ربيع الثاني 1440 - 12 دسامبر 2018
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

دنیای رنگارنگ پرندگان

دنياي رنگارنگ پرندگان

پرنده يا مرغ به جانوراني که بدني پوشيده از پر دارند و خونگرم مي‌باشند گفته مي‌شود.
 
 
پرنده يا مرغ به جانوراني که بدني پوشيده از پر دارند و خونگرم مي‌باشند گفته مي‌شود. در واقع پرندگان مهره داراني خونگرم هستند که بال، پر و يک منقار دارند،دندان ندارند،و اسکلتي دارند که در آن « استخوان هاي زيادي ترکيب شده است. بيشتر پرندگان توانايي پرواز دارند. پرندگاني که پرواز مي کنند استخوان هاي قوي، پوک و ماهيچه هاي پرواز قدرتمند دارند.
پرندگان براي پرواز کردن، به مقدار زيادي اکسيژن نياز دارند که آن را از راه تنفس از هوا و با استفاده از شش به دست مي آورند.پرندگان همچنين به سيستم گردش خون قوي نياز دارند که شامل يک قلب قوي است تا اکسيژن را در بدنشان گردش دهد. قلب يک پرنده خيلي سريع تر از قلب ما مي زند. قلب مرغ مگس خوار حدود 1000 بار در هر دقيقه مي زند. قلب انسان حدود 60 تا 90 بار در هر دقيقه مي زند.
همچنين موقعي که آنها پرواز مي کنند انرژي فوق العاده زيادي را مصرف مي کنند، بنابراين به مقدار غذاي زيادي نياز دارند تا انرژي و قدرت لازم براي پرواز را به دست بياورند.
در رده‌بندي جانوران، پرندگان از مهره‌داران به‌شمار مي‌روند. چشم‌ها بزرگ و حس بينايي قوي‌ترين حس آن‌هاست.
پرندگان در همه نقاط دنيا به سر مي‌برند. از کشت‌زارها و کوهستان‌ها و جنگل‌ها، تا صحراها و دشت‌ها و شهرها و در نزديکي آب‌ها و حتي در قطب‌ها. پرندگان بسته به اين که در کجا زندگي مي‌کنند رنگ‌هاي گوناگوني دارند. پرهاي برخي روشن و برخي ديگر تيره وکم‌رنگ است و اين امر کمک به پنهان شدن آنها مي‌نمايد. پرندگان براي انسان ارزش‌هاي گوناگون دارند. از ارزش غذايي گرفته تا پزشکي و غيره. حتي عده‌اي پرندگان را به عنوان حيوان اهلي و براي تفريح نگه‌داري مي‌کنند، مانند طوطي.
تهيه و تنظيم: مهديه زمردکار
  
تعداد بازديد:1248 آخرين تغييرات:89/09/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر