پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي

حساسيت پوست ارثي است

حساسيت پوست ارثي است

رئيس مركز پژوهش بيماري‌هاي پوست و جذام گفت: زمينه پيدايش واكنش‌هاي حساسيت پوست، معمولاً از پدر و مادر به فرزندان به ارث مي‌رسد

يحيي دولتي در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: اگزماي دست بسيار شايع است. اين بيماري در اكثر مردم ابتدا به صورت زبري و خشكي دست‌ها شروع شده و تبديل به ضايعات قرمز رنگ و ملتهب و پوسته پوسته مي‌شود كه با خارش همراه است.

وي گفت: عوامل زيادي مي‌توانند به پوست دست آسيب برسانند. تماس زياد با آب و هواي خيلي خشك، صابون‌ها، مواد پاك كننده، پودرهاي رختشويي، حلال‌ها، مواد شيمايي، دستكش‌هاي لاستيكي و حتي مواد به كار رفته در كرم‌ها و فرآورده‌هاي بهداشتي مي‌توانند اگزماي دست ايجاد كنند.

رئيس مركز پژوهش بيماري‌هاي پوست و جذام افزود: وقتي پوست قرمز و خشك شد، حتي مواد بي‌ضرري مانند آب و محصولات بهداشتي نوزادان ( كرم و شامپوهاي بچه) هم مي‌توانند موجب تحريك بيشتر پوست و بدتر شدن ضايعه شوند.

دولتي گفت: مشاوره با پزشك و پيدا كردن اينكه كدام ماده مورد مصرف در زندگي روزانه باعث پيدايش اين مشكلات شده است بسيار اهميت دارد و تغيير دادن مواد مصرفي يا خودداري از تماس با ماده حساس كننده، موجب كمتر شدن مشكل پوست مي‌شود.

وي افزود: زمينه پيدايش واكنش‌هاي حساسيت پوستي، معمولاً از پدر و مادر به فرزندان به ارث مي‌رسد. افرادي كه استعداد ابتلا به اين واكنش‌ها را دارند، ممكن است سابقه ابتلا به تب يونجه (حساسيت فصلي به گرده گياهان) و يا آسم را هم داشته باشند.

رئيس مركز پژوهش بيماري‌هاي پوست و جذام اضافه كرد: اين افراد حتي ممكن است به بعضي از مواد غذايي هم حساسيت داشته باشند يا دچار حالتي باشند كه اصطلاحاً درماتيك آتوپيك يا اگزماي سرشتي ناميده مي‌شود. پوست اين افراد پس از تماس با بسياري از مواد كه در حالت عادي براي ساير مردم آزار دهنده نيست، دچار قرمزي، خارش و ساير علايم حساسيت مي‌شود.

تعداد بازديد:1326 آخرين تغييرات:89/09/01
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر