چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 4 شوال 1441 - 27 مي 2020
صفحه اصلي/خانواده

وقتی غریزه ، معتادت می کند

وقتي غريزه ، معتادت مي کند

اعتـيـاد بـه رابطه جنسي به عدم توانايي در کنترل و يا به تعويق انداختن تمايلات و فــعاليتهاي جنسي اطلاق مي گـردد و براي نخستين بار در دهه 1980 ميلادي مطرح شد.
 
 اعتـيـاد بـه رابطه جنسي  به عدم توانايي در کنترل و يا به تعويق انداختن تمايلات و فــعاليتهاي جنسي اطلاق مي گـردد و براي نخستين بار در دهه 1980 ميلادي مطرح شد. اين واژه براي توصيف افرادي به كار گرفته مي‎شد كه به گونه‎اي وسواسي در پي تجارب جنسي بوده و چنانچه نمي‎توانستند نيازهاي جنسي شان را ارضا كنند، رفتارشان مختل مي‎گشت.
در واقـع رابطه جنسي و انديشيدن به آن افکار معتاد را تحت سيـطره خـود قرار مي دهـد و همه‎ كوشش‎ها و رفتارهايش در زندگي معطوف به جستجوي رابطه‎ جنسي است؛ زمان زيادي را صرف چنين رفتاري مي‎نمايند و اغلب تلاش مي كنند كه اين رفتار را متوقف كنند ولي در عمل، توانايي اين كار را ندارند؛ و نـيـاز بـه انـگيـخـتـگـي جنـسي جـاي نـــياز بـه صميمت را مي گيرد. اين افراد، كوشش فزاينده و مكرري انجام مي‎دهند كه رابطه‎ جنسي داشته باشند و چنانچه در اين تلاش‎ها پيروز و كامياب نشوند، دچار ناراحتي و رنج و عذاب مي‎شوند. معتادين جنسي نمي‎توانند تكانه‎هاي جنسي خود را كنترل كنند. اين تكانه‎ها طيف كاملي از رفتار يا تخيلات جنسي را در بر مي‎گيرد. سرانجام، نياز به آميزش و به طور كلي هر گونه فعاليت جنسي، افزايش مي‎يابد و ميل مداوم به رابطه‎ جنسي، تنها انگيزه رفتار فرد مي‎شود.  در سابقه‎ شخص، معمولاً الگو درازمدتي از اين رفتار وجود دارد كه شخص بارها تلاش داشته تا آن را متوقف كند، ولي موفق نشده است. هر چند ممكن است پس از چنين اعمالي، فرد دچار پشيماني و احساس گناه و عذاب وجدان شود، ولي چنين احساساتي براي پيشگيري از بروز دوباره‎ اين رفتار، كافي نيستند. ممكن است بيمار بيان نمايد كه در دوره‎هاي پر استرس يا هنگام تنش، اضطراب و خشم، نياز بيشتر و شديدتري در خود براي برون ريزي احساس مي‎نمايد.
در نهايت، فعاليت جنسي با زندگي زناشويي، اجتماعي يا حرفه‎اي شخص تداخل مي‎كند و سبب از دست رفتن كاركرد شخص در اين زمينه‎ها مي‎شود.
اعتياد به رابطه جنسي در هر دو جنس زن و مـــرد مشاهده مي گردد. «دون ژوآنيسم» و «نيمفومانيا» دو واژه‎اي هستند كه پيرامون اعتياد به رابطه جنسي بايد مورد اشاره قرار گيرند. دون ژوآنيسم را گاه برابر اعتياد به رابطه جنسي مردان قرار داده‎اند. گفته مي شود دون ژوآن‎ها از فعاليت‎هاي جنسي خود براي پوشاندن احساسات عميق حقارت استفاده مي‎كنند. برخي از آن‎ها، تكانه‎هاي ناخودآگاه همجنس گرايي داشته و با روابط جنسي وسواسي با زنان، اين تكانه‎ها را انكار مي‎كنند. اين مردان، مي‎خواهند خود را از لحاظ جنسي، پر كار نشان دهند و اغلب پس از رابطه‎ جنسي، ديگر تمايل و علاقه‎اي به آن زن ندارند. نيمفومانيا، معادل اعتياد به رابطه جنسي زنان و به مفهوم ميل مفرط يا بيمارگونه زن براي آميزش جنسي است. به طور معمول، زنان دچار اين حالت، يك يا چند اختلال كاركرد جنسي (اغلب شامل اختلال ارگاسمي زنانه) داشته‎اند. زن مبتلا، اغلب ترس شديدي در مورد از دست دادن عشق داشته و مي‎كوشد با انجام اين اعمال، نيازهاي وابستگي (و نه تكانه‎هاي جنسي) خود را ارضا كند.
 
علت آن معمولا بدرفتاري با معتادين در سنين کودکي اين گونه افراد ميباشد.استرس يـک عامل برانگيزنده و تشديد کننده اين اختلال است. در واقــع فـــرد مـــعتاد از طريق رابطه جنسي آلام عاطفي و عـقـده هـاي روانــي خود را تسکين مي دهد. بايد توجه داشت که نبايد اعتياد بــه رابطه جنسي را بـــا شــهــوت جنسي قوي اشتباه گرفت. فرد معـتاد به رابطه جنسي ممکن است داراي شـهـوت جـنـسـي اندکي باشد. در واقع با ارضـاء جــنسي به فرد احساس سرخوشي در پي آزادسـازي آدرنـالـيـن و آنـدومـرفيـنـها دست داده و وي را موقتا تسکين مي دهد. مـعــمولا فرد معتاد از رابـطـه جـنـســي خود لذت چنداني نمي برد زيـرا پــس از آن دچــار احساس گناه و شرمساري ميگردد.
 
علايم و نشانه‎هاي اعتياد به رابطه جنسي به قرار زير است:
- روسپيگري و يا استفاده از آن
- خود ارضايي وسواسي و مفرط
- آزار جنسي و تجاوز جنسي به ديگران
- دارا بودن شريک جنسي متعدد بدون تعهد
- اقدام به برقراري روابط جنسي مخاطره آميز
- کاهش معنويت و نقض مداوم سيستم ارزشي فرد
- استفاده مداوم از تصاوير، مجلات و فيلمهاي مستهجن
- تلاش بي وقفه و بي ثمر در محدود کردن افکار محرک جنسي
- شهوت مفرط. بيش از اندازه به مسايل جنسي انديشدن
- رابطه جنسي بطور همزمان با چندين نفر و يا تعويض مرتب شريک جنسي
- ارضاء جنسي از طريق مشاهده ديگران
- بي اعتـنـايي و يـا قـربـانـي کـردن فـعــــاليتهاي مهم اجتماعي، خانوادگي، شغلي و تفريحي بخاطر فعاليتهاي جنسي
- تداوم به اعتياد بدون توجه به عواقب منفي همچون مشکلات مالي، بــخطر افتادن سلامتي و از هم گسستگي روابط فرد 
اعتـيـاد بـه رابطه جنسي به عدم توانايي در کنترل و يا به تعويق انداختن تمايلات و فــعاليتهاي جنسي اطلاق مي گـردد
 در بسياري از موارد، اعتياد به رابطه جنسي، مسير نهايي و مشترك انواعي از اختلالات ديگر است. افزون بر انحرافات جنسي كه اغلب وجود دارند، ممكن است اختلال رواني عمده‎اي چون اسكيزوفرني نيز وجود داشته باشد. اختلال شخصيت جامعه ستيز و اختلال شخصيت مرزي نيز شايع هستند.
گه‎گاه، اعتياد به رابطه جنسي با اختلال رواني ديگري همراه مي‎شود. براي نمونه، اعتياد به رابطه جنسي مي تواند با اعتياد و سوء مصرف مواد مخدر و محرك، اختلالات خلقي (چون افسردگي، سرخوشي و …) و اختلالات اضطرابي (چون هراس‎ها، وسواس‎ها و …) توأم گردد.
 
مراحل اعتياد به رابطه جنسي
 
- اشتغال فکري مداوم: تـفـکـرات، تـجـسـمات و خـيـالبــــافي هاي پيوسته در مورد موقعيتها، منظره ها و فعاليتهاي جنسي.
 
- ارجحيت بخشيدن: يک فعاليت و يا موقعيت جنسي مرجح مـعـمـولا الـگـو و بـصورت رفتار کليشه اي در مي آيد.
-وسواس: اقدام به فعاليت جنـسي مـرجـح بـدون تـــوجه به عواقب منفي و تمايل به متوقف ساختن آن.
 
- احساس ندامت: احساس گناه و شرم بر سر نـاتـوانـي در کنـترل رفتار خود.
 
درمان اعتياد جنسي
درمان اعتياد جنسي شامل آموزش نحوه ارضاء تمايلات جنسي بطور سالم و طبيعـي، مشاوره فردي، بازسازي روابط از هم گسسته فرد و آمــوزش تکنيکهاي غلبه بر استرس ميباشد. اما گام نخست درمان پذيرش فرد به اعتياد و تمايل فرد به ترک آن ميباشد.
 
منبع : سايت پزشکان بدون مرز
 سايت ايرانيان شاد 
گروه خانواده و زندگي سايت تبيان
 تنظيم و فرآوري: نسرين صفري
  
تعداد بازديد:3502 آخرين تغييرات:89/09/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر