سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

واکنشها به برکناری متکی

واکنشها به برکناري متکي

بخش سياسي -خبر برکناري ناگهاني آقاي متکي وزير سابق خارجه بسيار سريع و توجه برانگيز بود.رييس جمهور ديروز طي حکمي آقاي صالحي رييس سازمان انرژي هسته اي را به سرپرستي وزارت خارجه منصوب و در نامه‌ جداگانه‌اي از زحمات و خدمات منوچهر متكي در دوران تصدي مسئوليت وزارت خارجه قدرداني كرد.


 
خبرگزاري مهر نيز گزارش داده است كه اين بركناري در حالي است كه منوچهر متكي به عنوان وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران هم اكنون به منظور ابلاغ پيام احمدي نژاد به رئيس جمهور سنگال در اين كشور به سر مي برد.
اين انتخاب و دگرگوني با واکنشهاي شخصيتها و رسانه هاي مختلف روبرو شده است که آنرا با هم مرور مي کنيم.
 
علا الدين بروجردي رييس کميسيون سياست خارجي مجلس:
رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي از بركناري وزير امور خارجه ابراز بي اطلاعي كرد و گفت: مجلس در جريان نبوده و همين الان توسط خبرنگار خبرآنلاين از اين موضوع اطلاع پيدا كرده است.
علاء الدين بروجردي پس از اينكه از خبرنگار خبرآنلاين، فرد جايگزين آقاي متكي را پرسيد، گفت: مگر آقاي متكي در حال حاضر در سفر نيستند، يعني در شرايطي كه ايشان به ماموريت فرستاده شدند، حكم بركناري صادر شده است؟
بروجردي در پاسخ به اين كه آيا در روزهاي اخير در جريان اخباري مشابه مبني بر بركناري آقاي متكي قرار داشته ايد يا نه، گفت: خير اين موضوع اصلا مطرح نبوده و بهتر است با آقاي مهمان پرست تماس بگيريد و دلايل بركناري آقاي متكي را جويا شويد.
علاالدين بروجردي:
 خير اين موضوع اصلا مطرح نبوده و بهتر است با آقاي مهمان پرست تماس بگيريد و دلايل بركناري آقاي متكي را جويا شويد.
بروجردي پس از اطلاع از اين موضوع گفت خودش با مسئولان وزارت امور خارجه تماس خواهد گرفت و اطلاعات بعدي را در
اختيار رسانه ها قرار مي دهد.
هم چنين حشمت الله فلاحت پيشه در گفت وگو با خانه ملت اظهار داشت: برکناري وزير امور خارجه اي که در حال انجام ماموريت براي کشور و نظام است به اين شکل، در عرف بين المللي رايج نيست.
وي خاطر نشان کرد: تغيير وزير امورخارجه به طور معمول با هدف تحول راهبردي در ديپلماسي يا اتفاق سياسي انجام مي پذيرد؛ اما نه در زماني که وزير به عنوان نماينده کشوري با فرهنگ و تمدن ايران در حال مذاکره در کشور ديگري است.
اين عضو کميسيون امنيت ملي سياست خارجي يادآور شد: تغيير متکي يک اتفاق سياسي است نه تحول راهبردي.
نماينده اسلام آباد گفت: بررسي موضوع برکناري وزير امورخارجه محتاج روشنگري بيشتري است که بايد رييس جمهور نسبت به اين تصميم توضيح دهد.
فلاحت پيشه يادآورشد: کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در راستاي وظيفه نظارتي اش موضوع برکناري وزير امورخارجه در هنگام سفر به سنگال را مورد بررسي قرار مي دهد، هرچند برکناري وزرا را حق رييس جمهورمي دانيم.
سايت رجا نيوز:
سايت رجا نيوز از حاميان رييس جمهور ضمن حمايت از اين تحول چنين نوشت:
 ديپلماسي دولت‌هاي نهم و دهم اگرچه همواره به‌عنوان ديپلماسي فعال و تهاجمي شناخته شده و رهبر انقلاب نيز بر اين موضوع تأکيد کرده بودند اما اين شيوه مواجهه عمدتاً در اثر ابتکارها، سخنراني‌ها و اقدامات شخص رئيس‌جمهور بود و وزارت‌خارجه در اين زمينه عملکرد قابل قبولي نداشت، به‌طوري که از مدت‌ها قبل انتظار تغيير در رأس وزارت‌خارجه و قرار گرفتن فردي با ويژگي‌هاي مشابه رئيس‌جمهور به‌منظور هم‌افزايي وجود داشت.
همچنين فرصت‌هاي قابل توجهي براي فعال کردن نمايندگي‌هاي ايران براي تبيين گفتمان انقلاب اسلامي در اثر فضايي که احمدي‌نژاد در دنيا ايجاد کرد، پديد آمد که به‌نظر مي‌رسد دستگاه ديپلماسي کشور نتوانست از اين فرصت‌ها استفاده کند و در برخي موارد حتي در جلسات غيررسمي، سياست‎هاي رسمي دولت از سوي ديپلمات‌هاي ايراني رد مي‌شد.
رجانيوز:
ديپلماسي دولت‌هاي نهم و دهم اگرچه همواره به‌عنوان ديپلماسي فعال و تهاجمي شناخته شده و رهبر انقلاب نيز بر اين موضوع تأکيد کرده بودند اما اين شيوه مواجهه عمدتاً در اثر ابتکارها، سخنراني‌ها و اقدامات شخص رئيس‌جمهور بود و وزارت‌خارجه در اين زمينه عملکرد قابل قبولي نداشت،
رسانه هاي عربي:
بركناري منوچهر متكي وزيرامورخارجه كشورمان بازتاب گسترده اي در ميان رسانه هاي عربي داشته است.
به گزارش خبرآنلاين، خبرگزاري اردني سرايا در خبري فوري با اشاره به بركناري متكي،‌ اين اقدام احمدي نژاد را يك نوع عكس العمل به برخي از كارهاي صورت گرفته توسط وزير خارجه سابق اعلام كرد.
پايگاه المنار به نقل خبر از ايرنا با اشاره به اين كه متكي در سفر است آن را ناگهاني توصيف كرد.
خبرگزاري سيريا نيوز در اولين لحظات انتشار خبر تغيير وزير خارجه ايران آن را منتشر كرد و به تحليل آن و پرونده هسته اي ايران پرداخت.
بي بي سي عربي نيز با اشاره به تاريخچه متكي و صالحي آن را بي ارتباط با فشار نمايندگان مجلس در خصوص ناكارآمدي متكي ندانست.
بي‌بي‌سي انگليسي ضمن سورپرايز خواندن خبر عزل متكي مي‌نويسد: متكي به سه زبان انگليسي، تركي و اردو تسلط داشت.
خبر عزل متكي بدون هيچ توضيحي منتشر شد و به اعتقاد جيمز رينولدز خبرنگار بي‌بي‌سي در ايران در واقع سورپرايز بزرگي بود.برخي بر اين اعتقادند كه اين تصميم شايد بخشي از بازي سياسي قدرت ميان محافظه‌كاران و ليبرالها در ايران است.
متكي در زمان فشارهاي جامعه بين‌الملل بر ايران بر سر پرونده هسته‌اي همواره مورد انتقاد بوده است.متكي كه در زمان ابلاغ خبر عزل خود در سنگال به سر مي‌برد از سال 2005 رياست دستگاه ديپلماسي در ايران را بر عهده دارد.اين ديپلمات 57 ساله انگليسي،تركي و اردو خوب صحبت مي‌كند  و تحصيلات خود در رشته روابط بين‌الملل را در دانشگاه تهران به پايان رسانده است.
خبرگزاري نووستي عربي با نقل اين خبر پرسيده كه صالحي چه تدابيري در خصوص تحريم خواهد داشت.
سايت روزنامه الشروق نيز با اشاره به اين كه احمدي نژاد ماه هاست كه در فكر عزل متكي است،نوشت: اختلاف اين دو ناشي از اعتقاد متكي به دخالت احمدي نژاد در تصميمات وزارت خارجه است. اين روزنامه صالحي را يك فرد معتدل برشمرد.
سايت النشرة لبنان نيز اين عزل و انتصاب را يك شوك در سياست خارجه ايران قلمداد كرد.
خبرگزاري آسوشيتدپرس:
 آسوشيتدپرس در خبري کوتاه خبر عزل متکي را بدون توضيح توصيف کرد.
اين خبرگزاري دراين باره گزارش داده است که احمدي‌نژاد وزير امور خارجه خود را عزل و رييس سازمان انرژي اتمي را به
عنوان سرپرست ارشد وزارت امور خارجه انتخاب کرد.در بيانيه‌اي که در سايت دولت منتشر شد رييس ‌جمهور ايران بدون هيچگونه توضيحي به پنج سال دوره خدمت متکي پايان داد.
در طي يک سال اخير رسانه‌هاي ايراني همواره اعلام مي‌کردند که حقوقدانان و سياستمداران به دليلي فشارهاي شوراي امنيت بر سر پرونده هسته‌اي همواره خواهان برکناري متکي بودند. آنها متکي را وکيل توانمندي براي دفاع از حقوق ايران نمي‌دانستند و بر اين اعتقاد بودند که وي قدرت اقناع ندارد.
روزنامه صهيونيستي هاآرتص
 روزنامه صهيونيستي هاآرتص نيز  دليل عزل متکي را انتقادات او به احمدي‌نژاد عنوان کرده است.
اين روزنامه در گزارش خود آورده است : احمدي‌نژاد طي حکمي علي اکبر صالحي رييس سازمان انرژي اتمي ايران را که يکي از نزديکان به وي به لحاظ اعتقادي است به عنوان سرپرست وزارت امور خارجه انتخاب کرد.گفته مي‌شود که متکي بارها سياستهاي احمدي‌نژاد را مورد انتقاد قرار داده بود و يکي از دلايل اين تصميم نيز همين است.
فرآوري:سيدابراهيمي
الف/خبرآنلاين/فارس/مهر/رجانيوز
  
تعداد بازديد:2180 آخرين تغييرات:89/09/23
نظرات

  • ناشناس:اقدام بسیاربد وبه ضررمنافع ملت بود
نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر