جمعه 16 خرداد 1399 - 13 شوال 1441 - 5 ژوئن 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

انقلاب نفتی عربستان

انقلاب نفتي عربستان

بخش سياسي- در پي بيماري پادشاه و وليعهد عربستان و ظهور علائم انتقال قدرت در اين كشور، اخبار نابساماني در بازار نفت و شايعات منتشر شده درباره بركناري وزير نفت اين كشور، جو سياسي ـ نفتي جديدي در اين كشور راه افتاده كه «رويترز» از آن به «انقلاب نفتي» ياد كرده است.


 
به گزارش «تابناک»، خبرگزاري «رويترز» با طرح موضوع بالا در گزارشي نوشت : «علي النعيمي»، وزير نفت عربستان، اظهارات برخي مقامات سياسي اين كشور درباره گزينه هاي جانشيني خود را  «سخنان مهمل» خوانده و افزود : شايعه سازان از شرايط سياسي خاص كشور سوء استفاده مي كنند و مي خواهند براي مردان عربستان جانشيناني را انتخاب و به دولت بقبولانند.
از سوي ديگر «رويترز» اعلام كرد: عربستان سعودي خواهان تثبيت قيمت نفت بين 70 تا 80 دلار است تا بازار نفت تثبيت شده و بخش انرژي جهان به ثبات قيمت دست پيدا كند. اين اقدام عربستان در پي اعلام قيمت پيشنهادي 100 دلاري ونزوئلا اعلام شده است.
در عربستان، «شوراي عالي نفت» به رياست پادشاه، تمامي تصميمات مهم نفتي را اتخاذ مي كند و حضور پادشاه در خارج از كشور و بيماري وليعهد، موجب شده كه گروهي از شاهزادگان از اين موقعيت سوء استفاده كرده و براي شريان حياتي كشورشان تصميم گيري كنند.
اکثر کارشناسان حوزه نفت و انرژي در حال حاضر به دنبال پاسخي مطمئن در مورد اين هستند که بازار نفت در اين مقطع زماني به کدامين سو حرکت مي کند
از ماه پيش كه وضعيت جسمي «ملك عبدالله» بحراني شده است، اوضاع سياسي عربستان به شدت متشنج شده و با وخامت حال وليعهد اين بحران عميق تر شد. اكنون هرچند سعودي ها تلاش دارند اوضاع را آرام نشان دهند، اما شواهد حكايت از آن دارد كه عربستان در بحراني ترين شرايط خود در دهه هاي اخير به سر مي برد و همه فعالان سياسي عرب نگران آينده اين كشور عربي پس از مرگ «عبدالله» هستند.
در اين حال که کشور عربستان به عنوان اولين صادر کننده نفت جهان اگر درگير بحران هاي سياسي نتواند صادرات خود را ادامه دهد و پيشنهاد قيمت 100 دلار براي هر بشکه نفت از طرف ونزوئلا مورد قبول قرار بگيرد، مي تواند معادلات جهاني را تغيير دهد و البته تأثير زيادي بر سياست هاي آشفته عربستان داشته باشد و اوضاع را در اين کشور پيش از بيش آشفته کند.
بهاي نفت بالا مي رود؟
به نقل از روزنامه فايننشال تايمز، مدتي است اين موضوع در بازارهاي نفت در سراسر جهان مطرح است که آيا در نهايت بهاي نفت به 100 دلار در هر بشکه مي رسد يا بار ديگر بازارهاي جهاني شاهد کاهش بهاي نفت خواهند بود؟ اکثر کارشناسان حوزه نفت و انرژي در حال حاضر به دنبال پاسخي مطمئن در مورد اين هستند که بازار نفت در اين مقطع زماني به کدامين سو حرکت مي کند.
بهاي نفت افزايش مي يابد و يا با روند کاهش روبرو مي شود. اُپک پيش از آغاز نشست اخيرش طي برآوردي اعلام کرد که درخواستهاي جهاني براي نفت در سال جاري 1.47 ميليون بشکه در روز افزايش خواهد يافت. اين در حالي است که " آژانس بين المللي انرژي" فراتر از اين برآورد رفته و اعلام کرد که انتظار دارد درخواست هاي جهاني به طور ميانگين براي نفت 2.47 ميليون بشکه در روز براي ادامه سال 2010 باشد. " آژانس بين المللي انرژي" همچنين گزارش داد که مصرف نفت در چهار ماه آخر سال 2010 ، 3.3 ميليون بشکه در روز افزايش يافته است.
مجله "Wood Mackenize" نيز اخيرا در گزارشي اعلام کرد که انتظار دارد درخواست جهاني نفت در ادامه سال 2010 در مسير ثبت يک رکورد حرکت کند و ممکن است از رکورد سال 2007  نيز فراتر رود. براساس اطلاعات اوليه در چهار ماه آخر سال 2010، ميانگين درخواست جهاني نفت در سال جاري 86.7 ميليون در روز بوده که با توجه به اطلاعات بدست آمده اين آمار در سال 2011 به 88.1 ميليون بشکه در روز و در سال 2012 به حدود 90 ميليون بشکه در روز خواهد رسيد. اخيرا "JPMorgan" نيز پيش بيني کرده که بهاي نفت در نيمه اول سال 2011 فراتر از 100 دلار در هر بشکه خواهد رسيد و تا پايان سال 2012 به 120 دلار در هر بشکه مي رسد. يکسري بانک ها نيز با توجه به افزايش درخواست جهاني براي نفت در بازارهاي نوظهور، پيش بيني افزايش بهاي نفت را مطرح کرده اند. تحليل گران عوامل مختلف را باعث افزايش درخواست هاي جهاني براي نفت معرفي کرده اند که فرا رسيدن فصل زمستان يکي از عوامل آن است. " ادوارد مورس" يک تحليل گر امور انرژي در سوئيس با توجه به سردي شديد هوا در اروپا و آمريکا و احتمال افزايش چشمگير نفت گفت: امسال زمستان همچون زمستان سرزمين عجايب است. افزايش فروش اتومبيل ها نيز در افزايش درخواست نفت در جهان بي تاثير نبوده است. انتظار مي رود که چين خريد 18 ميليون خودرو  در کل سال 2010 را ثبت کند که افزايش 32 درصدي در مقايسه با سال 2009 است. در آمريکا نيز انتظار مي رود حدود 11.5 ميليون خودرو تا پايان سال جاري به فروش برسد. "
"استفن چورک" يک تحليل گر امور نفت در ايالت پنسيلوانيا نيز معتقد است ميان تورم بالاي فعلي در چين و بهاي نفت ارتباط نزديکي وجود دارد
الکساندر پاچنيک" يک تحليل گر مستقل امور نفت و انرژي عامل افزايش درخواست ها براي نفت را شايعات و افزايش تورم در يکسري کشورها معرفي کرد. حال اين سوال مطرح است که آيا با روند فعلي بهاي نفت به 100 دلار در هر بشکه و يا فراتر از آن خواهد رسيد؟  نظرات متفاوتي در ميان تحليل گران و کارشناسان اين حوزه وجود دارد که برخي از آنها در مورد افزايش بهاي نفت تا 100 دلار در هر بشکه خوش بين و برخي ديگر بدبين هستند. برخي از اعضاي اُپک نيز بهاي 100 دلار را براي هر بشکه منصفانه توصيف کرده اند. "استفن چورک" يک تحليل گر امور نفت در ايالت پنسيلوانيا نيز معتقد است ميان تورم بالاي فعلي در چين و بهاي نفت ارتباط نزديکي وجود دارد. وي افزود: تدابير چين براي مهار تورم به معناي کاهش بهاي نفت خواهد بود.
"الکسي کوردين" وزير دارايي روسيه نيز اخيرا هشدار داد که بهاي نفت ممکن است ظرف سه سال آينده براي يک مقطع زماني شش ماهه به 60 دلار در هر بشکه برسد. برخي کارشناسان نيز به رشد اقتصادي ضعيف کشورهاي توسعه يافته اشاره کرده اند و معتقدند که اين رشد ضعيف اقتصادي ممکن است افزايش يکسري کالاها همچون نفت را توجيه نکند. يکي ديگر از عوامل کاهش بهاي نفت موضوع بحران بدهي در اروپا است. تنها چند روز پس از بروز بحران بدهي و کسري بودجه در يونان، بهاي نفت تا 10 درصد کاهش يافت. اگر شرايط اين بحران بدهي در اروپا وخيم تر شود، احتمال کاهش بهاي نفت نيز وجود دارد.
منبع:الف/تابناک
فرآوري:سعيد آقازاده
  
تعداد بازديد:1442 آخرين تغييرات:89/09/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر