پنج شنبه 14 فروردين 1399 - 8 شعبان 1441 - 2 آپريل 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

كشف نادرترین و قدیمی‌ترین مگس دنیا

كشف نادرترين و قديمي‌ترين مگس دنيا

دانشمندان بعد از مدت‌ها تحقيق و سفر موفق شدند در كنيا يكي از نادرترين و قديمي‌ترين مگس دنيا را كه نام «مگس پشمالوي وحشتناك» را روي آن گذاشتند پيدا كنند.


 
 
به گزارش ستنا، دانشمندان براي اولين بار اين حشره را پوشيده شده از موهاي زرد را در سال 1933 و بار دوم 1948 ديدند. اما موفق نشدند نمونه‌اي از آن را داشته باشند.
آنها براي پيداكردن اين حشره سفرهاي زيادي انجام دادند و بالاخره روز چهارشنبه موفق شدند آن را پيدا كنند. اين موجود يك سانتي متري را روي سنگي طوسي به طول 20 متر يافتند. در ابتدا اين حشره شبيه به عنكبوتي با پاهاي مودار است اما نبايد اشتباه كرد.
به گفته دانشمندان اين مگس در منطقه اي سرد و مرطوب، در شكاف‌هاي سنگي در تپه هاي يوكازي كه پر از مدفوع خفاش‌هاست زندگي مي‌كند. چشم‌هاي كوچك جلوي سر و پاهاي بند بند اين حشره حالتي مينياتوري به آن داده است.
دكتر رابرت كوپه لند مستقر در مركز بين المللي فيزولوژي و اكولوژي حشرات در اين باره مي‌گويد: «بررسي ساختار فيزيولوژيكي اين حشره نشان ميدهد كه جاي دوبال روي بدن آن وجود دارد درست مثل همه مگس ها اما بالي روي آن ايجاد نشده است.»
وي در گفتگو با رويترز مي‌افزايد: «در حال حاضر تحقيقات ما روي اين حشره ادامه دارد . در صدديم علت از دست دادن بالهاي اين مگس را كشف كنيم.»
به اعتقاد وي اين حشره از پاهاي بلند و چسبناك و پر موي خود به جاي بال استفاده ميكند و از جايي به جاي ديگر مي‌رود. اين مگس با چسبيدن به حيوانات ديگر طي طريق مي كند.
دانشمندان هنوز راه آمدن اين حشره به آفريقا را كشف نكرده‌اند.
 
تنظيم براي تبيان: محسن مرادي
  
تعداد بازديد:1359 آخرين تغييرات:89/09/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر