سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

توپ فوتبال قرن 21

توپ فوتبال قرن 21

زماني که به گذشته هاي دور باز مي گرديم و تاريخچه اسباب بازي ها را مرور مي کنيم هيچ بازي قديمي تر از بازي با توپ نيست .

 
زماني که به گذشته هاي دور باز مي گرديم و تاريخچه اسباب بازي ها را مرور مي کنيم هيچ بازي قديمي تر از بازي  با توپ نيست.
در حقيقت توپ بازي يکي از قديمي ترين بازي هاي تاريخ مي باشد با توصيفاتي که از بازي ها و مسابقات با توپ شده است مي توان گفت که اين نوع از بازي ها به بناهاي مصر باز مي گردند.
 
اين طور به نظر مي رسد که اين بازي در ميان يونانيان باستان و روميان رواج داشته است، البته در آن زمان بازي هاي ديگري هم وجود داشته که بازي با توپ در اين ميان باقي مانده است و تا به امروز محبوديت خود را حفظ کرده است اين محبوبيت پايدار سبب شد تا محققان و خلاقان عرصه تکنولوژي بر روي توپ هاي جديد تکنولوژي هاي جديدي را به کار برند.
در زمان يونان باستان بازي هاي ديگري هم وجود داشته که بازي با توپ در اين ميان باقي مانده است و تا به امروز محبوديت خود را حفظ کرده است
شايد در زمينه توپ هاي مختلفي که در مسابقات مختلف استفاده مي شود شنيده باشيد براي مثال تاريخچه بازي با توپ فوتبال که آنچه در شکل مي بينيد اولين نمونه توپي است که در اولين دوره جام جهاني از آن استفاده مي‌شد. اولين دوره جام جهاني فوتبال سال 1930 در اروگوئه برگزار شد.
پس از آن شرکت توليد کننده کالاهاي ورزشي «آديداس» از جام جهاني 1970 مکزيک تاکنون مسئوليت توليد توپ رسمي اين رقابت ها را بر عهده داشته است.
 
در آن زمان توپ ها عمدتا از 12 تکه ساخته مي شدند اما در جام جهاني 1954 از يک توپ 18 تکه اي در بازي فينال استفاده شد و از آن به بعد تا سال 1966 انواع توپ ها مورد استفاده قرار گرفتند.
 
توپ «تريکالر» جام جهاني 1998 اولين توپ رنگي بود که استفاده شد در حالي که توپ هاي «فيورنووآ» و «تيمگيست» که در جريان مسابقات 2002 و 2006 مورد استفاده قرار گرفتند ، به دليل گردي، دقت و مقاومت بيشتري که داشتند، انقلابي را در اين زمينه به وجود آوردند.
 
اين توپ که ديروز بر روي سايت Gizmo معرفي شده بود Sphero  نام دارد و قادر است با گوشي هاي هوشمند و از طريق بلوتوث کنترل گردد.
 
Sphero که نمونه اوليه آن در ماه ژوئن پرده بردار شده بود و به نام Orbotix معرفي شده بود 74 ميلي متر معادل 2.9 اينچ قطر داشت و قابليت شارژ شدن را داشت. اين نمونه مي توانست توسط بعضي از گوشي ها شارژ و هدايت گردد
بازي با اين نوع از توپ ها به اين صورت اتفاق مي افتد که توپ بر روي ميز قرار گرفته و هر يک از طرفين سعي مي کنند با هدايت آن طرف مقابل را ببرند.
اين توپ جهت استفاده از پيچ و خم هاي بازي هايي مانند ماز هم مورد نياز است ، در ابتدا اين نوع از توپ ها براي بازي جديد ارائه گرديده بود که با هدايت بيشتر آن شما برنده مي شديد.
مثلا تصور کنيد که بازي هايي را که شما بر روي موبايل خود و يا بر روي کامپيوتر خود انجام مي دهيد در يک سايز بزرگ ببينيد و آن ها را با موبايل انجام دهيد تا حالا گلف بر روي سيستم خود بازي کرده ايد ؟ چقدر براي شما قابل تصور است؟
 
قطعا توپ ارائه شده با اين روش به درد مسابقاتي مثل فوتبال نمي خورد مگر اينکه قصد تقلب داشته باشيد اما سپس ابداعات و گفته هايي هم در زمينه اين توپ اراوه گرديد که توپ شما در زمين بازي حرکت عادي خود را داشته باشد و به درد مسابقات معمولي هم بخورد مثلا شما آن را کنترل نکنيد و تنها اتفاقاتي که بر روي آن مي افتد ثبت گردد به طور مثال چند مرتبه به آن ضربه خورده و يا چه مدت به چه سمتي حرکت کرده حتي در بازي هايي مانند فوتبال بر اساس رنگ کفش تشخيص دهد که چه مدت در خدمت کدام تيم بوده است
يا مي توانند مثلا توپ را برنامه ريزي کرده تا خطاهايي  را تشخيص دهد و يا با تعبيه دوربين کوچکي در آن با قابليت هاي مانند مصون ماندن از ضربه به بررسي خيلي از مسائل بپردازند.
البته همه آنها در حال بررسي است و به صورت ايده ارائه گرديده است.
همچنين از اين نوع از توپ مي توان در بازي هايي که شما به صورت مجازي هم انجام مي دهيد استفاده کنيد براي مثال شما مي توانيد در حالي که بر روي صندلي خود تکيه داده ايد گلف بازي کنيد يعني با موبايل خود ضربه به توپ و جهت حرکت را مضخص کنيد
اگرچه اين نوع از بازي ها به نظر من اصلا شبيه ورزش نيست و اگر در جهت رفع خطاها در مسابقات ورزشي استفاده گردد شايد بهتر باشد، به هر حال انسانها مختلفند و سليقه ها متفاوت!
 
منبع:
 http://redirectingat.com/?id=3971X639606&xs=1&url=http%3A%2F%2Fwww.ohgizmo.com
  
تعداد بازديد:2770 آخرين تغييرات:89/09/28
نظرات

  • نگار:مثل سایتتون توپ بود
نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر