سه شنبه 27 آذر 1397 - 10 ربيع الثاني 1440 - 18 دسامبر 2018
صفحه اصلي/ورزشي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

افتخارآفرینی "کاروان محرم" در محرم

افتخارآفريني "کاروان محرم" در محرم

بخش ورزشي- در شرايطي که امروز نخستين دوره بازي‌هاي پارا آسيايي به پايان مي‌رسد، مي‌توان پيش‌بيني کرد که کاروان ورزشي ايران موسوم به "محرم" در يکي از مکان‌هاي سوم يا چهارم اين بازي‌ها قرار بگيرد.


 
دو هفته پس از آنکه ورزشکاران ايراني در بازي‌هاي آسيايي گوانگجو روزهاي شاد و پر افتخاري را براي مردم ايران رقم زدند،‌از دوشنبه پيش نوبت به جانبازان و معلولان ايراني رسيد تا اين بار آنها در قاره کهن براي ايران افتخار آفريني کنند. اگرچه در مقايسه با بازي‌هاي آسيايي، رقابت‌هاي پارا آسيايي براي ايراني‌ها بهتر آغاز شد اما به هر حال اين يک واقعيت است که ورزش جانبازان و معلولان ايران همواره وضعيت بهتري در مقايسه با ورزشکاران معمولي دارند که شاهد اين ادعا هم موفقيت جانبازان و معلولان ايراني در رقابت‌هاي پارا المپيکي است.
نخستين دوره و تکرار موفقيت‌هاي جهاني
با وجود اينکه شانزده دوره از بازي‌هاي آسيايي گذشته، اين براي نخستين بار است که بازي‌هاي پارا آسيايي با حضور ورزشکاران معلول قاره کهن در چين برگزار مي‌شود. اين بازي‌ها به ابتکار شوراي المپيک آسيا و به منظور بالا بردن سطح مشارکت ورزشکاران معلول آسيايي برگزار مي‌شود و قرار است از اين پس چند روز بعد از پايان بازي‌هاي آسيايي، رقابت‌هاي پارا آسيايي هم برگزار شود. يکي از نکات جالبي که در اين دوره از بازي‌ها برجسته بود، به شکسته شدن بسياري از رکوردهاي جهاني و المپيکي باز مي‌گشت که ورزشکاران آسيايي و به ويژه ورزشکاران ايراني بارها رکوردهاي جهان را شکستند.
درخشش ورزشکاران زن معلول
خودباوري زنان ايراني در همه عرصه‌ها در سال‌هاي اخير نمود پيدا کرده که يکي از اين عرصه‌هاي قابل ذکر بي ترديد ورزش است. پس از آنکه خديجه آزادپور توانست نخستين طلايي ورزش زنان ايران لقب گيرد، زنان معلول ايراني در بازي‌هاي پارا آسيايي هم نقش غير قابل انکاري در درخشش کاروان محرم ايران داشتند. کسب دو مدال طلا، سه مدال نقره و هشت مدال برنز حاصل کار ورزشکاران زن ايراني در شش روز اول نخستين دوره بازي‌هاي پارا آسيايي که اين سيزده مدال، بخش قابل توجهي از 79مدال ايران تا اينجاي اين بازي‌ها به حساب مي‌آيد. راضيه شيرمحمدي و مرضيه صدقي دو بانوي ايراني بودند که بدون در نظر گرفتن محدوديت‌هاي جسمي، با کسب دو طلاي خود کاروان ايران را در گوانگجو طلايي تر کردند.
درخشش شناگر ايراني و تعجب چيني‌ها
کمتر کسي انتظار داشت که يک جوان هفده ساله ايراني با درخشش خود لقب اعجوبه نخستين دوره بازي‌هاي پارا آسيايي را از آن خود کند اما بعد از گذشته چند روز از آغاز اين بازي‌ها مشخص شد که شاهين ايزديار شناگر هفده ساله ايراني بي رقيب است. اين جوان ايراني در مسابقات شناي بازي‌ها توانست به چهار مدال رنگارنگ دست پيدا کند. ايزديار در روز اول بازي‌ها جزو نخستين طلايي‌هاي ايران بود. او در صدمتر آزاد به طلا رسيد. يک روز بعد ايزديار در پنجاه متر آزاد طلا گرفت و در دو روز بعد در صد متر قورباغه و دويست متر انفرادي به مدال نقره و برنز دست يافت. اين عملکرد فوق‌العاده تعجب و شگفتي رسانه‌هاي چيني را به همراه داشت و روزنامه چايناتريبون هم به اين ورزشکار لقب "فلپس ايراني" داد. البته در شنا وحيد کشتکار هم درخشان ظاهر شد و توانست در ماده‌هاي مختلف به دو مدال نقره و دو مدال برنز دست يابد.
درخشش دو و ميداني و شنا
اگرچه سابق بر اين رسم بود که ورزش جانبازان و معلولان بيشتر در رشته‌هاي تيمي به موفقيت مي‌رسيدند اما در بازي‌هاي پارا آسيايي بر خلاف پارا المپيک رشته‌هاي انفرادي هم موفقيت‌هاي بسياري را براي ورزش ايران خلق کردند که البته در تمامي اين رشته‌ها وضعيت دو و ميداني از همه بهتر بود و رشته‌هايي مانند وزنه‌برداري قدرتي و شنا هم درخشان‌تر از بقيه بودند. کسب 14 مدال طلا، ده مدال نقره و ده مدال برنز کارنامه درخشان دو و ميداني ايران تا آغاز روز پاياني نخستين دوره اين بازي‌ها بود که همين عملکرد اين رشته مادر را در گوانگجو به عنوان پرافتخارترين رشته ايران در اين بازي‌ها مطرح کرد.
يکسان‌سازي جوايز ورزشکاران
اگرچه تا پيش از اين رسم بر اين بود که جوايز و پاداش ورزشکاران معلول و جانباز نصف پاداش ورزشکاران معمولي در نظر گرفته مي‌شد اما اين بار با پيگيري‌هايي که علي سعيدلو انجام داد، سازمان تربيت بدني به ورزشکاران جانباز و معلول حاضر در بازي‌هاي پارا آسيايي هم همان قدر پاداش مي‌دهد که هفته پيش به ورزشکاران عادي داد. اين تساوي پاداش قطعا يکي از عوامل انگيزه بالاي ورزشکاران جانباز و معلول ايراني در اين دوره از بازي‌ها بود که با امکاناتي بسيار محدودتر در قياس با ورزشکاران معمولي خود را آماده رقابت با ورزشکاران کشورهاي ديگر کردند. به هر حال 150، 75 و 50 سکه طلا پاداش ورزشکاران طلايي، نقره‌اي و برنزي ايراني در گوانگجوست و طلايي‌ها مي‌توانند به گرفتن خانه هم از سازمان تربيت بدني اميدوار باشند.
محسن معتمد کيا
گروه جامعه و ارتباطات تبيان
تنظيم: مسلم حقيقي 
تعداد بازديد:1092 آخرين تغييرات:89/09/30
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر