سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/پزشكي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

100 ميليارد دلار صادرات فناوري سلامت تا پايان برنامه پنجم

100 ميليارد دلار صادرات فناوري سلامت تا پايان برنامه پنجم

معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي از صادرات 100 ميليارد دلاري كشور از طريق صدور فناوري سلامت تا پايان برنامه پنجم خبر داد.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس مصطفي قانعي امروز در مراسم اختتاميه يازدهمين جشنواره پژوهشي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي - درماني شهيد بهشتي اظهار داشت: ما در بين 2 نيروي رانشي «آقا ابا عبدالله (ع) و كنشي توجهات «امام عصر (ع)» چاره‌اي جز پيشرفت نداريم.

وي گفت: كسب رتبه دوم دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در بين دانشگاه‌هاي كشور در راستاي ارتقاي علم و فناوري جاي قدرداني دارد بر اين اساس نيز در اجراي سند چشم‌انداز توسعه كشور نيز نقشه جامع علمي و نقشه جامع سلامت تهيه و تدوين شده است.

قانعي افزود: تمام مراكز آموزشي و پژوهشي بايد رديف بودجه‌اي داشته باشند و در حال حاضر بودجه‌هاي اهدايي به دانشگاه‌ها به عنوان كمك تلقي مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه تا پايان برنامه پنجم 5 دانشگاه كشور بايد به رتبه زير 400 در بين دانشگاه‌هاي جهان ارتقا يابند تصريح كرد: دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي نيز با كسب رتبه دوم بين دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور بايد تا پايان برنامه پنجم به رتبه زير 100 دانشگاه‌هاي برتر جهان ارتقا يابد.

* مقالات علمي پزشكي بايد 2 برابر شود

معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت با بيان اينكه تا پايان برنامه پنجم تعداد انتشار مجلات و مقالات علمي كشور بايد به 2 برابر تعداد مجلات و مقالات علمي و پژوهشي پايان برنامه چهارم رشد يابد گفت: در اين راستا بايد تا پايان برنامه پنجم 100 ميليارد دلار از صادرات كشور از حوزه فناوري سلامت صورت پذيرد.

قانعي با اشاره به اينكه شايد تحقق رقم 100 ميليارد دلار صادرات كشور از حوزه فناوري سلامت تا پايان برنامه پنجم تا سال گذشته براي برخي يك افسانه بود افزود: اما در اين راستا در حال حاضر 85 قلم داروي وارداتي كشور كه هزينه‌اي بالغ بر 500 ميليارد تومان را در بردارد بايد تا 3 سال آينده طراحي و ساخته مي‌شوند.

وي به توليد داروي «فاكتور 7» اشاره كرد و گفت: يكي از اين 85 قلم داروي وارداتي فاكتور 7 است كه به طور مثال براي يك هزار بيمار هموفيلي بايد اين دارو را از تنها شركت سازنده آن در دانمارك بخريم. طي 10 سال گذشته اين شركت 700 ميليارد تومان از اين داروي بيماران هموفيلي را به ما فروخته است. در حالي كه در حال حاضر با توجه به توانمندي‌هاي كشور اين شركت اذعان داشته است كه حاضر است اين دارو را در ايران توليد كند در حالي كه لازم است در اين زمينه با توليد داخلي 600 ميليارد تومان صرفه‌جويي اقتصادي داشته باشيم.

قانعي اظهار داشت: فارغ التحصيلان فوق ليساس و Phd نمي‌توانند جزء اعضاي هيئت علمي محسوب شوند و در اين راستا از ايجاد آزمايشگاه و مطب نيز محروم هستند و بايد در اين راستا شركت‌هاي دانش‌بنيان را راه‌اندازي كنند كه بر اين اساس و بر طبق مصوبه مجلس 3 هزار ميليارد تومان در جهت راه‌اندازي اين شركت ‌هاي دانش بنيان براي تجاري سازي تخصيص يافته است.

* تأسيس نخستين cleanroom در دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي

وي به تأسيس نخستين cleanroom در دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با فضاي 200 متري و تخصيص اعتبار 500 ميليون توماني از طرف معاونت فناوري وزارت بهداشت اشاره كرد و گفت: با ساخت اين cleanroom ديگر احتياج به كارخانه‌هاي بزرگ نيست بلكه با تأييد "GMP " مشخصات فني دارو در اين cleanroom فقط در كارخانه‌ها داروها بايد بازتوليد و بسته‌بندي شوند.

قانعي به اعتبار بخشي، رتبه‌بندي و امتياز بندي دانشگاه‌ها اشاره كرد و تصريح كرد: بايد كشور از مسير توليد علم به قدرت، ثروت و امنيت برسد و در اين راستا نيز در حال حاضر مشاهده مي‌كنيم كه شهداي كنوني از شهداي علمي دانشگاه‌ها محسوب مي‌شوند زيرا اين افراد در آينده كشور نقش بارزي خواهند داشت.

معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت خاطرنشان كرد: در حال حاضر بودجه پژوهشي دانشگاه‌ها يك درصدكل بودجه آ‌نها است و بايد تا پايان برنامه پنجم بودجه‌هاي پژوهشي دانشگاه‌هاي كشور به 3 درصد افزايش يابد.

تعداد بازديد:1314 آخرين تغييرات:89/10/03
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر