سه شنبه 20 آذر 1397 - 3 ربيع الثاني 1440 - 11 دسامبر 2018
صفحه اصلي/پزشكي

بيماري گاستروآنتريت

بيماري گاستروآنتريت

رئيس جامعه متخصصان داخلي گفت: شيوع ابتلا به گاستروآنتريت كه در چند روز اخير شايع شده ربطي به آلودگي‌ها ندارد و اسهال، تب و سرفه از مهمترين علائم آن است.

 

 ايرج خسرو‌نيا در گفت‌‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با اشاره به بيماري كه اين روزها بيشتر مردم را مجبور به رفتن به نزد پزشك كرده است اظهار داشت: در سال گذشته نيز بيماري گاستروآنتريت در همين مواقع سال شيوع پيدا كرد كه بيماران به دلايل مشكلاتي در سيستم تنفسي و گوارشي به پزشك مراجعه مي‌كردند.

وي افزود: عامل ابتلا به اين بيماري ويروسي است كه موجب سرفه، تنگي نفس، اسهال و حالت تهوع مي‌شود و بيمار با تب، لرز بي‌حالي و ضعف عمومي به پزشك مراجعه مي‌كند.

خسرونيا تصريح كرد: در برخي از افراد علائم اين عارضه واضح نيست ولي در افرادي كه سيستم ايمني ضعيف و تغذيه نامناسب دارند علائم واضح است و بايد چند روزي تحت درمان قرار گيرند.

وي با بيان اينكه اين بيماري ربطي به آلودگي هوا ندارد خاطر نشان كرد: گاهي اوقات بيمار فقط به علت علائم گوارشي يعني اسهال و استفراغ به پزشك مراجعه مي‌كند و گاهي علائم تنفسي آن زياد‌تر از علائم گوارشي است.

وي اضافه كرد: اين بيماري ممكن است خود به خود خوب شود اما از طريق دست، هوا و مواد غذايي آلوده از شخصي به شخص ديگر منتقل خواهد شد.

وي افزود: در مكان‌هايي كه به صورت تجمعي زندگي مي‌كنند مانند سربازخانه‌ها و مراكز نگهداري سالمندان اين بيماري شيوع بيشتري دارد لذا استفاده از ليوان، حوله و ظرف مشترك و دست‌دادن به هم توصيه نمي‌شود.

خسرونيا يادآور شد: درمان اين عارضه بيشتر علامتي است و استراحت و تقويت بدن مهمترين عامل كمك‌كننده به بهبودي زود هنگام است.مهمترين راه پيشگيري از آن رعايت بهداشت عمومي است. 
تعداد بازديد:1249 آخرين تغييرات:89/10/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر