یکشنبه 6 خرداد 1397 - 11 رمضان 1439 - 27 مي 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

جهيزيه عاملي براي ايجاد فشار رواني

جهيزيه عاملي براي ايجاد فشار رواني

رئيس سازمان روانشناسي ايران گفت: تهيه جهيزيه نبايد عاملي براي ايجاد فشار رواني به خانواده عروس شود و پدر دختر مجبور شود تا مرز از دست دادن سلامت كار كند.

 

 غلامعلي افروز در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: بي‌ترديد هر جواني كه با پشت سرگذاردن دوران بلوغ و با برخورداري از سلامت رواني و تعادل عاطفي، هوشمندي و كفايت عقلاني، تعهد و مسئوليت‌پذيري فردي و اجتماعي آمادگي ازدواج را مي‌يابد، بايد در اولين فرصت شخصي را كه از بيشترين صلاحيت‌هاي اخلاقي و تعهدات مذهبي و آرامش رواني برخوردار و واجد شرايط مذكور است، براي ازدواج انتخاب كند.

وي افزود: از آنجا كه هدف اصلي ازدواج رسيدن به آرامش رواني، سكينه خاطر، فلاح و رستگاري و جلب رضامندي حق تعالي است، بزرگترين سرمايه ازدواج، سلامت فكر، تعادل عاطفي، آرامش روان، كفايت عقلاني، تعهد و مسئوليت‌پذيري داوطلبان ازدواج است.

افروز گفت: در فرهنگ و ارزش‌هاي اسلامي، عواملي همچون شغل، درآمد و مهريه و جهيزيه و غيره نبايد مانعي براي زوجيت دختر و پسري كه واجد شرايط ازدواج هستند، باشد چرا كه اساس خوشبختي، احساس آرامش در زندگي است و نه درآمد و لوازم و وسايل مجهز و مدرن.

اين متخصص روانشناسي تصريح كرد:‌ تهيه جهيزيه بايد براساس صداقت و واقعيت و تواتمندي‌هاي بالفعل و بالقوه پسر و به دور از چشم و هم‌چشمي‌ها و عاري از بلندپروازي و دروغ باشد چرا كه اساس زندگي بايد بر صداقت، درستي و مهر و محبت بنا شود.

وي اضافه كرد: تهيه لوازم و وسايل اوليه زندگي يا جهيزيه لزوماً برعهده خانواده عروس نيست و مسئله تهيه و تكميل جهيزيه نبايد عامل بازدارنده يا به تعويق اندازنده امر مهم ازدواج باشد.

رئيس سازمان روانشناسي ايران ادامه داد: تهيه لوازم اوليه زندگي در درجه اول برعهده مرد است و 2 خانواده داماد و عروس هم مي‌توانند به او كمك كنند تا لوازم اوليه و اساسي زندگي را فراهم كند. البته در اين امر مهم و پرثواب نزديكان، خويشان و دوستان هم مي‌توانند سهيم باشند و چشم روشني‌ها و هدايا را در عين صميميت و اخلاق و ابراز محبت به روشي معقول و حساب شده و عمدتاً با نيت كمك به تامين و تكميل لوازم ضروري زندگي زوج جوان تقديم كنند.

وي افزود: بنابراين مسئله جهيزيه نبايد عاملي براي نه گفتن به خواستگاران موجه و واجد شرايط باشد چرا كه در تهيه لوازم زندگي مشترك زوج جوان، خانواده داماد بايد خود پيشگام باشد و با تشريك مساعي با خانواده عروس به اين امر كمك نمايند و هرگز شايسته نيست كه پدر دختر به خاطر تهيه لوازم زندگي زوج جوان با فشار اقتصادي و رواني مواجه شود و زير بار قرض برود يا بيش از حد توان و تا مرز از دست دادن سلامت خود كار كند.

افروز گفت: در تهيه لوازم اوليه خانه زوج جون هرگز نبايد بلندپروازي كرد و به دنبال تجملات بود و يا با چشم و هم چشمي وضعيت بهتر ديگران را از نظر مادي و رفاهي ملاك عمل قرار داد. 
تعداد بازديد:1063 آخرين تغييرات:89/10/05
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر