جمعه 3 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440 - 24 مي 2019
صفحه اصلي/ورزشي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

فدراسيون فوتبال حق تهديد مديرعامل يك باشگاه را ندارند

فدراسيون فوتبال حق تهديد مديرعامل يك باشگاه را ندارند

رئيس پيشين كميته انضباطي فدراسيون فوتبال گفت: مسئولان فدراسيون قبل از راي حق ندارند مديري را مورد تهديد قرار دهند.

 


عبدالرحمان شاه‌حسيني در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشي خبرگزاري فارس، در خصوص راي صادره از سوي كميته انضباطي درباره ديدار مس كرمان و ذوب‌آهن مبني بر تكرار مسابقه و ساير مسائل مربوط به فوتبال مسائلي را مطرح كرد.
گفت‌وگوي فارس با رئيس سابق كميته انضباطي فدراسيون فوتبال را در زير مي‌خوانيد:


*توجه ويژه به چند نكته مهم در مورد تكرار بازي ذوب‌آهن و مس كرمان

در خصوص اتفاقات مسابقه ذوب‌آهن و مس كرمان ذكر چند نكته اساسي بدون در نظر گرفتن اينكه راي صادره به سود كدام باشگاه‌ خواهد بود ضروري است.
ابتدا بايد اشاره كنم كه مسابقه فوتبالي برگزار شده و سپس داور هم سوت پايان را زده است. پس از اعلام پايان بازي و نتيجه قطعي مسابقه در فرم مخصوص داوري و گزارش آن به كميته داوران يك منازعه يا مرافعه‌اي بين باشگاه مس كرمان و ذوب‌آهن اصفهان به‌وجود آمد كه در اين جريان مديرعامل مس مدعي بود كه به لحاظ نقض قانون از سوي داور درخصوص ضربه پنالتي بايد اين مسابقه تكرار شود و در مقابل مسئولان ذوب‌آهن هم در مقام دفاع اعلام كرده كه مسابقه‌اي كه نتيجه آن توسط داور اعلام شده نبايد تكرار شود.

حال وقتي دعوايي بين 2 باشگاه رخ مي‌دهد بايد به اين دعوا رسيدگي شود و مرجع ذيصلاح در فدراسيون فوتبال بايد حكم را صادر كند. در مقررات داخلي ما پس از بررسي‌هاي فراوان متوجه شدند كه درخصوص اين موضوع هيچ پيش‌بيني نشده است. همه حقوق‌دانان مي‌دانند كه سكوت قانون نبايد موجب توقف رسيدگي به دعوايي شود.
در قوانين مدني كشور ما هم آمده است كه اگر يك دعوايي بين اهالي ايران به‌وجود بيايد هيچگاه سكوت قانون نبايد موجب توقف رسيدگي به پرونده شود. در اين مواقع حق داريم كه به نظريه دكترين و رويه‌هاي قضايي مراجع كنيم.

*مراجعه به فيفا و تبعيت از بندهاي قانوني بين المللي

در پرونده فعلي فدراسيون فوتبال، ماده 44 آئين‌نامه انضباطي به صراحت تكليف را مشخص كرده است. در اين ماده آمده است كه در موارد مربوط به روش رسيدگي چنانچه آئين نامه و ساير مقررات داخلي و بين‌المللي سازمان فوتبال مجمل يا مبهم بود يا سكوت كرده باشد به قواعد فيفا و AFC مراجع شود.
در ماده 151 آئين نامه انضباطي فيفا هم آمده است در مواردي كه مقررات سكوت كرده باشد، كشورها بر اساس مقررات داخلي خود و يا با مراجعه به نظريه هاي كارشناسان مي‌توانند حكم را صادر كنند. بنابراين در خصوص پرونده تيم‌هاي مس و ذوب‌آهن اينكه از فيفا استعلام شد يك كار احتياطي خوب بود، چون فدراسيون فوتبال مي‌خواست متوجه شود كه نظر فيفا چه بوده كه مسئولان فدراسيون جهاني هم پاسخ خود را هم اعلام كردند و اين رفتار كاملاً سنجيده و قانوني بود.

*تائيد استفاده از نظر كارشناسان در كميته انضباطي

در ابتداي تشكيل آن پرونده يك تعارضي در اظهار نظر اعضاي فدراسيون فوتبال بود كه اين موضوع يك نقطه ضعف بزرگ است. برخي از مسئولان فوتبال ايران به صراحت مي‌‌گفتند كه اين قضيه در كميته رسيدگي به مسائل پيش آمده در خصوص اين بازي رسيدگي خواهد شد و برخي از اعضاي فدراسيون اعلام كردند در كميته كارشناسي تصميم‌گيري خواهد شد. مدير عامل باشگاه ذوب‌آهن در نامه‌اي كه رئيس فدراسيون نوشته بود گفت كه اصلاً كميته انضباطي صلاحيت دخالت به اين پرونده را ندارد.
جمع بندي كه من كردم به اين نتيجه رسيدم كه به چند دليل هم بايد از كميته كارشناسي استفاده شود و هم بايد راي را كميته انضباطي صادر كند. در سايت‌ها ديدم كه راي را كميته انضباطي صادر كرده، اما راي را به نظر كميته كارشناسي مستند كرده است.

كميته كارشناسي متشكل شده از رئيس سازمان ليگ، دو تن از نواب رئيس فدراسيون فوتبال، نماينده كميته انضباطي، دبير كل فدراسيون فوتبال و نماينده كميته داوران. استفاده از نظر كميته كارشناسي كاري صد در صد درست بوده چون اين امر يك امري است كه هم مقررات در آن دخالت داشته و هم بايد از نظر فني و حقوقي اظهار نظر مي‌شده. ارجاع اين قضيه به كميته كارشناسي بسيار كار صحيحي بود و تشخيص اينكه در كميته كارشناسي چه كساني بايد حضور داشته باشند برعهده فدراسيون فوتبال است، اما بهتر بود در كنار اين افراد كه به عنوان خبره بايد نظر مي‌دادند چند نفر از كارشناسان خوب قديمي داوري و كارشناس فني را هم از بيرون مجموعه فدراسيون فوتبال دعوت مي‌كردند. با اين شرايط نمي‌توانيم اعلام كنيم كه نظر كميته كارشناسي فاقد اعتبار است چون به تشخيص فدراسيون فوتبال اين كميته تشكيل شده است.

* عجله مديرعامل باشگاه ذوب‌آهن براي شكايت به فيفا

در مورد صحبت‌هاي اصغر دليلي، مدير عامل باشگاه ذوب‌آهن اصفهان به فدراسيون فوتبال مبني بر اينكه كميته انضباطي نبايد در اين پرونده دخالت كند بايد بگويم اگر اين راي را يك مرجعي غير از كميته انضباطي صادر مي‌كرد، شما اعتراض خود را به كجا ارجاع مي‌داديد؟ اگر كميته كارشناسي اين تصميم را مي‌گرفت كه انشاء‌الله نگرفته باشد، دو مرحله تجديد نظرخواهي براي باشگاه‌ها باقي‌مانده است به اين صورت كه هر راي كه از سوي كميته انضباطي صادر مي‌شود طرفين دعوا مي‌توانند در كميته استيناف به اين راي اعتراض كنند و اگر اين راي را هم قبول نداشتند طبق بند 2 ماده 64 آئين نامه فدراسيون فوتبال مي‌توانند اين افراد به فيفا مراجعه كنند.

پس از صدور راي از سوي فدراسيون فوتبال كه به نظر من هم صحيح بود، آنها طبق آئين نامه فدراسيون فوتبال كه همه مكلف به رعايتش هستند مي‌توانند در كميته استيناف اعتراض كنند، پس اينجا يك مرحله‌اي در داخل كشور داريم كه راي بايد به كمتيه استيناف برود. براي باشگاه ذوب‌آهن حق اعتراض به فيفا وجود دارد، اما پس از حكم كميته استيناف اين امر بايد صورت پذيرد. باشگاه ذوب‌آهن در اين مورد عجله كرد.

* تهديد كردن مديران ذوب‌آهن از سوي فدراسيون و كميته انضباطي تخلف است

مسئولان ذوب‌آهن نبايد پس از صادر شدن راي مبني بر تكرار بازي خيلي سريع اعلام مي كردند كه به فيفا شكايت كرده‌اند چون اين كار اشتباه بود، اما بدتر از كار باشگاه ذوب‌آهن، موضع‌گيري فدراسيون فوتبال بود. فدراسيون فوتبال و اركان قضايي آن كه با هم يك مجموعه را تشكيل مي‌دهند نبايد مقابل اعضاي خود قرار بگيرند و در مقام پاسخگويي كسي را تهديد كنند، تهديد كردن سم قضاوت است. ورود مقام قضايي قبل از رسيدگي و صدور راي به دعوا و تعيين تكليف، تهديد نام دارد و خلاف است.

اگر اين رويه در فوتبال ما جا بيفتد شك نكنيد كه پاسخ معكوسي خواهد داشت، اما متاسفانه اين امر در فوتبال ما توسط برخي مديران عادي شده به طوري كه خودشان را مقابل طرفين دعوا قرار مي‌دهند و خودشان يك طرف دعوا مي‌شوند. در اين مواقع سوالي پيش مي‌آيد كه به اين دعوا چه كسي بايد رسيدگي كند؟ بارها شده كه مديران فدراسيون فوتبال وارد دعوا شده‌اند كه من احساس مي‌كنم اين كار يك بدعت خطرناك و ناشايست است و بايد از اين امر دست بردارند. فدراسيون فوتبال به‌جاي تهديد كردن باشگاه ذوب‌آهن بهتر بود كه متن قانون را به آنها تفهيم و به آنها يادآوري مي‌كرد كه پيش از اعتراض به فيفا بايد به كميته استيناف برويد.

*با تركيب اختراعي در فدراسيون، راي تكرار بازي مس و ذوب‌آهن فاقد اعتبار است

نكته بعدي اين است كه من متن راي كميته انضباطي كه بايد امضاي حداقل 3 عضو و حداكثر 5 عضو را دارا باشد هنوز نديده‌ام. اين صحبت‌ها بر مبناي اين است كه راي را كميته انضباطي صادر كرده باشد، بنابراين اين راي را در چارچوبي كه صادر شده از لحاظ تشريفات رسيدگي مقررات رسيدگي به فدراسيون فوتبال صددرصد صحيح مي‌دانم. اگر راي را كميته انضباطي صادر نكرده باشد و فدراسيون يك تركيب خودساخته و اختراعي برخلاف مقررات تاسيس كرده باشد بايد بگويم كه واويلا است. اگر اين اتفاق افتاده باشد كه از ظاهر قضيه برمي‌آيد كه اينگونه نيست بايد اعلام كنم كه راي فاقد اعتبار است.

برخي از كارشناسان هم اعلام كرده‌اند كه اين اتفاق مربوط به كميته مسابقات فدراسيون فوتبال است، اما معتقدم كه اصلاً اينگونه نيست چون نتيجه يك بازي فوتبال باطل شده است. در خصوص ابطال نتيجه بازي يك تنبيه است در بند 5-3 ماده 63 اساسنامه اين موضوع جزء تنبيهات معرفي شده است. چه كسي‌ مي‌تواند تنبيه را اعمال كند؟ پاسخ مشخص است؛ فقط ركن قضايي.
باز هم تاكيد مي‌كنم كه واقعاً كميته انضباطي؛ اعضاي آن و فدراسيون فوتبال در حال قرار گرفتن به عنوان يكي از طرفين دعوا هستند كه اين امر نگراني بزرگي است. از آنها مي‌خواهم كه از ادامه اين كار پرهيز كنند. به عنوان مثال فردي مصاحبه مي‌كند و پس از آن تك‌تك اعضاي كميته انضباطي در مورد وي اظهار نظر كرده و در مقام پاسخ برمي آيند كه اين امر در شان اركان قضايي فوتبال نيست. شايد برخي‌ها قصد دارند كه آنها را وارد دعوا كنند و به همين دليل از آنها درخواست مي‌كنم كه اين موضوع را ادامه ندهند.

*بركنار كردن مديرعامل يك باشگاه در حيطه اختيارات اعضاي كميته انضباطي نيست

اگر اركان باشگاه بخواهد مديرعاملي را بركنار كند، طبق اساسنامه باشگاه در صلاحيت اعضاي هيأت مديره باشگاه است، اما در مواقعي كه مديرعاملي تخلفات انضباطي و برخلاف اساسنامه و آئين نامه انضباطي فدراسيون فوتبال عمل كند، در اساسنامه آمده كه مي‌شود وي را از هرگونه فعاليت مرتبط با فوتبال كنار گذاشت. بنابراين اگر حكمي را هيأت رئيسه در اين خصوص صادر كند طبق اساس‌نامه است و آن شخص ديگر نمي‌تواند در فوتبال فعاليت كند،‌ اما اشتباه و تخلف دليلي در اين حد نيست كه بركنار شود. وي اشتباه برداشت از آئين‌نامه و اساس‌نامه داشت و پس از صدور حكم از سوي كميته انضباطي نمي‌توانست به فيفا شكايت كند چون بايد به كميته استيناف مي‌رفت. خطاب به مسئولان فدراسيون مي‌گويم كه چرا شما وقتي هنوز راي صادر نكرده‌ايد فردي را تهديد مي‌كنيد؟ اين غلط است كه رئيس فدراسيون يا يكي از اعضاي كميته انضباطي مقابل دوربين رسانه ملي فردي را تهديد كند. بهتر است كه به‌جاي تهديد افراد را آگاه كنند. اگر به كسي توسط فدراسيون يا اركان آن ظلمي شد اساس‌نامه بندي را قرار داده كه به فيفا شكايت كند تا فدراسيون فكر نكند كه هركاري دلش مي‌خواهد مي‌تواند بكند. فيفا به عنوان مرجع عالي انتخاب كرده‌اند كه به نظر من هم درست است. در پايان تاكيد مي‌كنم كه اين حكم قابل تجديد نظر است و قطعي نيست.

* ورود سياسيون به فوتبال ممنوع است

نماينده‌هاي مجلس نبايد وارد شوند و همه بايد در محور قانون حركت كنيم. نبايد جوي را به‌وجود بياوريم كه مراجع تصميم‌گيري را تحت فشار قرا دهيم. متاسفانه در چند روز گذشته تعدادي از سياسيون محلي مثلاً برخي از نمايندگان مجلس يا تعدادي از افراد غير فوتبالي به ورزش ورود پيدا كرده و مي‌خواهند در تصميم گيري ها نفوذ كنند در حالي كه همه بايد تابع قانون باشند و در همين راستا حركت كنند.

* بخيه يك بازيكن فوتبال با رشادت‌هاي رزمندگان قابل مقايسه نيست

از مسئولان مي‌خواهم كه رشادت‌هاي رزمندگان جان بر كف انقلاب را با هيچ چيز مقايسه نكنند. آنها ارزش بسيار بالايي دارند و كساني كه در فدراسيون فوتبال در مقام پاسخ بخيه‌خوردن سر يك بازيكن ملي را در كنار رشادت‌هاي جان بركف‌هاي انقلاب كار درستي نمي‌كنند و در واقع مقايسه مادي و معنوي است و قياس، قياس مع‌الفارغ است و بازهم تاكيد مي‌كنم كه جانبازان جنگ مقام والايي دارند.

تعداد بازديد:925 آخرين تغييرات:89/10/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر