چهارشنبه 21 آذر 1397 - 4 ربيع الثاني 1440 - 12 دسامبر 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

عشق یکطرفه چیست؟

عشق يکطرفه چيست؟

"پارانويا" نامي که روانشناسان بر "عشق يکطرفه" مي گذارند
حتما شما هم داستان عاشقان ناکام تاريخ که معشوق شان دوستشان ندارد را شنيده ايد و يا در زمان معاصر قصه ي ماجراهاي عاطفي يکطره که منجر به اسيد پاشي و انواع رفتار هاي جنون آميز شده است ، به گوشتان خورده است .در اين مقاله خانم فردوسي - روان شناس- از اين احساس هاي يکطرفه و دردسر ساز مي گويد.  
سيما فردوسي گفت: در ادبيات ما داستانها و قصه هاي فراواني در باره عشق هاي يک طرفه يا فرهاد وار نقل شده است.
عشق يک طرفه عشقي است که ميل به معشوق در آن امري ذهني است. يعني عاشق درافکار و پيش فرضهايش باور دارد که معشوقش به او علاقه مند است و او ازاحساسات معشوقش بي اطلاع است.
وي افزود: روانشناسان اين حالت را بيش از آنکه نوعي عشق بنامند آن را نوعي بيماري رواني به نام "پارانويا" مي دانند. عشق هاي يک طرفه نوعي بيماري رواني محسوب مي شود. در برخي موارد اشخاصي وجود دارند که ديوانه وار به کسي علاقه مند هستند و تصور مي کنند که آن شخص نيز آنها را دوست دارد. اما اينها تنها در مخيله او وجود دارد زيرا در مواقعي ممکن است شخص ديگر يا او را دوست نداشته باشد و يا در مواقعي حتي او را نشناسد!
 
فردوسي معتقد است: اين حالت نوعي بيماري پارا نوييد است اين نوعي جنون عاشقي است. اين حالت حالت عادي و معمولي نيست زيرا در حالت عادي اگرکسي به شخص ديگر علاقه مند شود ولي بداند که عشق و علاقه اش يک طرفه است بي شک از آن عشق دست بر مي دارد. ولي زماني که شخص دچار پارا نوييد باشد از اين عشق يک طرفه دست بر نمي دارد واژه علمي که به اين نوع بيماري "عشق بي وصال "گفته مي شود.
اگر ميل عاشق پس ازاجابت نشدن خواسته اش دوباره مطرح شود. ممکن است در نهايت منجر به سرخوردگي شود.
بسياري از روانکاوها معتقد هستند که عشق و تنفر دو روي يک سکه هستند. زماني که عاشق به معشوقش مي رسد همه چيز مي تواند ختم به خير شود اما اگر اين اتفاق صورت نگيرد ممکن است با بوجود آمدن بي وفايي و خشم کار منجر به تنفر مي شود و در اين شرايط قسمت ديگر عشق خودنمايي نمي کند.البته در رسيدن به معشوق هم ممکن است بعد از وصال در اثر اختلافات ،عشق از بين برودو تبديل به نفرت شود.
 
در بيماري پارانوييد هزياني بارزوسازمان يافته وجود دارد.زيرا فرد حرف ها و باورهايي دارد که کاملاً اشتباه است. به عنوان مثال از علاقه به فردي سخن به ميان مي آورد و معتقد است که آن فرد هم به او علاقه مند است اما به علت کم رويي آن را بيان نمي کند. و يا اينکه فرصت ابراز آن را نکرده است.
اين روانشناس ادامه داد: بيماران پارانوييد همواره در ذهنشان با تصوراتشان زندگي مي کنند و اين ذهنيت را پردازش مي کنند. علت اين بيماري به تجربيات ناگوار هر فرد در دوران زندگي اش داشته بازمي گردد. نحوه تربيت هاي خانوادگي و سطح زندگي او نيز در بروز اين بيماري موثر است.
 
 
در اين حالت فرد در نوع تفکر و نگاهش به جامعه و افرادش متفاوت مي شود. بيمار پارانوييد تفسير هايش از جامعه و آدمهايش فرق مي کند و معتقد است که ديگران هستند که نمي خواهند من به معشوقم برسند. و معتقد است معشوقش او را دوست دارد ومخالفت هاي ديگران مانع وصال اوست.در اين بيماري فرد بشدت افسرده مي شودالبته قصد من اين نيست که بگويم همه عشق ها اينگونه است بلکه منظور ببرخي از اين عشق هاست که ما آنرا به عنوان عشق بي وصال و يا عشق يک طرفه مي ناميم.
 
سيما فردوسي در پايان تاکيد کرد: بيماري پارانوييد فقط در باره عشق صدق نمي کند بلکه در باره موضوعات ديگر نيز پيش مي آيد. به عنوان مثال شخصي بدون دليل و مدرک فکر مي کند که همسرش به او خيانت مي کند. و نسبت به آنها سوء ظن پيدا مي کنند.
 
خلاصه ي کلام جوانان عزيز تبياني : مراقب احساس تان باشيد. خيلي اوقات يک احساس در ابتدا هيجان انگيز و رمانتيک است اما زندگي تان را به هم خواهد ريخت . فراموش نکنيد مقابل هر خطايي را اگر از ابتدا بگيريد بسيار آسان تر است.
 
منبع : جهان
تنظيم براي تبيان :داوودي 
تعداد بازديد:2132 آخرين تغييرات:89/10/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر