پنج شنبه 12 تير 1399 - 10 ذي القعده 1441 - 2 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

معامله شرکت مخابرات رقابتی نبود

 
معامله شرکت مخابرات رقابتي نبود/ نظارت بر معامله ايران خودرو و سايپا
 
خبرگزاري مهر :شنبه ۱۱ دي ۱۳۸۹
 
به گزارش خبرنگار مهر، جمشيد پژويان عصر امروز در جمع خبرنگاران با بيان اينکه به دليل افزايش عدم کارايي اقتصاد کشور، اصلاحات اقتصادي صورت پذيرفت تا از اين طريق قيمت هاي غيرواقعي کالاها و نهاده ها واقعي شود، گفت: تغيير قيمت ها نتيجه تغييراتي است که در اجراي هدفمندي يارانه ها ايجاد مي شود.

رئيس شوراي رقابت، اظهار داشت: با هدفمند شدن قيمت هاي حاملهاي انرژي بايد قيمت خودروهاي کم مصرف افزايش و قيمت خودروهاي پرمصرف نيز کاهش يابد که بايد گفت اين تغييرات در سطح ساير بخش هاي کالايي نيز اتفاق مي افتد ولي معني آن هرگز تورم نيست.
افزايش توليدات گلخانه اي
پژويان افزايش توليد ميوه هاي گلخانه اي را به دليل ارزان بودن انرژي دانست و افزود: اين در حالي است که هزينه اين توليدات توسط مردم پرداخت مي شود و اگر کسي مي خواهد از ميوه جات لوکس استفاده کند بايد هزينه آن را خودش بپردازد.
وي خاطر نشان کرد: در طي ۳۰ سال گذشته کشور نرخ هاي تورم ۲۰ تا ۲۵ درصدي را پشت سر گذاشته است که انتظار مي رود در صورت مديريت درست هدفمندي يارانه ها و جبران کسري بودجه دولت، نرخ تورم نيز کاهش يافته و حتي تک رقمي شود.
رئيس شوراي رقابت با بيان اينکه امروز در دنيا جنگ رقابت وجود دارد، گفت: دشمنان خارجي به دنبال ضعيف کردن اقتصاد کشور ما هستند؛ بنابراين بايد در اين زمينه تا حد امکان اقتصاد را قوي کنيم. بايد گفت دولت در تعيين قيمت بنزين خوب عمل کرد.
تغييرات برخي قيمتها در آينده
به گفته پژويان، تاثيرات تغيير قيمت بنزين مانند تاثيرات تغيير قيمتي نان نيست؛ اما معتقدم دولت مي تواند تغيير برخي قيمتها را به زمانهاي ديگري موکول کند.
وي خاطر نشان کرد: موضوع تعيين قيمت هاي حاملهاي انرژي مدتها قبل تر از ايجاد شوراي رقابت در کارگروههايي انجام شده است؛ بنابراين اگر مي خواستيم وارد اين عرصه شويم لازم بود تا کار از ابتدا آغاز شود.
رئيس شوراي رقابت در خصوص اينکه شورا در مورد قيمت بنزين چه نظري دارد؟ بيان داشت: قيمتي که هم اکنون براي بنزين تعيين شده مناسب است و من فکر مي کنم اين رقم بايد به سمت واقعي تر شدن پيش برود که در اين زمينه مي توان به ميانگين قيمت آن در کشورهاي ديگر توجه کرد.
اصلاح نظام مالياتي
پژويان در مورد اينکه واقعي شدن قيمت ها بايد با واقعي شدن درآمدها همراه باشد، افزود: به دليل توليدات کم و نامناسب و نظام ناکارآمد مالياتي، فعلا در بخش درآمدها مشکل وجود دارد که در صورت اصلاح اين دو بخش بهبود خواهد يافت.
وي با بيان اينکه معامله مخابرات در شرايط رقابتي انجام نشده است، اظهار داشت: از آنجا که مراحل مقدماتي اين واگذاري پيش از تشکيل شوراي رقابت به پايان رسيده بود شورا نمي توانست در عمليات اجرايي آن دخالت کند.
رئيس شوراي رقابت، تاکيد کرد: رقابت بين دو خريدار شرکت مخابرات به صورت بازار رقابتي نبوده است، هرچند اين مساله نظر کارشناسي شورا بود اما از آنجا که تشکيلات شورا پس از انجام معامله ايجاد شد امکان دخالت در آن وجود نداشت. اما شوراي رقابت در معامله هاي بعدي مانند ايران خودرو و سايپا به صورت کامل بر جريان کار نظارت خواهد داشت.
معامله مخابرات رقابتي نبود
به گفته پژويان، دولت در خصوصي سازي نتوانسته ترتيب عرضه را تنظيم و به طرف تقاضا به طور جدي توجه کند البته بخش خصوصي کشور ضعيف نيست اما به علت کمبود منابع نمي تواند به خوبي فعاليت کند، براي اجراي خصوصي سازي مناسب در کشور ابتدا بايد به سمت تقويت بخش خصوصي حرکت کرده و بنگاههاي دولتي کوچک واگذار شود.
وي اختيارات شوراي رقابت را در قيمت گذاري فرا قوه اي دانست و بيان داشت: هم اکنون شوراي رقابت قيمت گذاري در حوزه خدمات مخابراتي را آغاز کرده اگرچه با موانعي از جمله سازمان تنظيم مقررات مواجه شده است.
وي افزود: هم اکنون شورا علاوه بر کارگروه مخابرات، کارگروههاي نيرو و بيمه را تشکيل داده و در زمينه قيمت گذاري در اين بخش ها نيز فعاليت مي کند. وظيفه شوراي رقابت کنترل و نظارت بر بازارهاي داراي انحصار طبيعي است
تعداد بازديد:1187 آخرين تغييرات:89/10/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر