جمعه 7 ارديبهشت 1397 - 11 شعبان 1439 - 27 آپريل 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

گاوی در آسمان

گاوي در آسمان

هنگامي که شب ها به آسمان چشم مي دوزيم اگر از محيط پر سر و صداي شهر نيز فاصله داشته باشيم ستاره هاي بسياري مي بينيم . اين ستاره ها در طول تاريخ زندگي بشر نيز همواره با او بوده اند.
 
هنگامي که شب ها به آسمان چشم مي دوزيم اگر از محيط پر سر و صداي شهر نيز فاصله داشته باشيم ستاره هاي بسياري مي بينيم . اين ستاره ها در طول تاريخ زندگي بشر نيز همواره با او بوده اند. اجداد ما هنگامي که شب ها به آسمان نگاه مي کردند همين ستارگان را مي ديدند و در ذهن خودشان با به هم وصل کردن اين ستاره ها ، صور فلکي را به وجود آوردند. صورت هاي فلکي نقش مهمي در زندگي اجداد ما و حتي خودمان نيز دارند. شناخت صور فلکي مختلف علاوه بر لذت وصف ناشدني که به انسان مي دهد به تسهيل در شناخت اجرام سماوي و پيدا کردن آنها در آسمان کمک مي کند. صور فلکي در آسمان مانند استانها يا کشورهاي مختلف بر روي نقشه هاي زميني هستند. به طوريکه هر نقطه از آسمان بالاي سرما حتما متعلق به يک صورت فلکي است که اين تقسيم بندي کار را براي منجمان آسان کرده است. در اين مطلب قصد داريم با صورت فلکي ثور يا گاو بيشتر آشنا شويم.
ثور در اسطوره ها
صورت فلکي ثور از مجموعه اي از ستارگان تشکيل شده است که اگر آن ها را به يکديگر وصل کنيم شکل گردن، سر و شاخ يک گاو را براي انسان تداعي خواهند کرد. صورت فلکي ثور يک گاو نر کاملا جوان را نشان مي دهد که در بسياري از تمدن هاي باستان نماد و نشانه قدرت شناخته شده است.
افسانه هاي متفاوتي براي اين صورت فلکي نگاشته شده است که در يکي از آن ها آمده است: زئوس بزرگترين خداي يونان خود را به گاوي تبديل کرد و دختر پادشاه را که اروپا نام داشت با خود ربود و به جزيره کرت در درياي مديترانه برد. پس از آن زئوس با اروپا ازدواج کرد و او را بانوي اول شهر کرت کرد. گفته مي شود زئوس پس از به چنگ درآوردن شاهزاده زيبا از جسم گاو بيرون آمد و پوست آن را به يادبود داستان عشقش با شاهزاده ، در آسمان ها گذاشت که ما آن را اکنون به نام صورت فلکي ثور در آسمان مي بينيم.
قرار داشتن خوشه زيباي پروين در قسمتي از اين صورت فلکي نيز افسانه هاي بسياري را براي آن رقم زده است. خوشه پروين مجموعه اي از هفت ستاره است که شکل آب گرداني کوچک را مي سازد. اين خوشه ستاره اي، شبيه به صورت فلکي دب اصغر، ولي کوچک‌تر و فشرده‌تر از آن است که هفت ستاره در آن به وضوح ديده مي‌شود. بر طبق اساطير، خوشهٔ پروين، هفت خواهر بودند که جبار (صورت فلکي شکارچي) به دنبالشان بود و اين خواهران براي نجات از دست وي، به صورت هفت کبوتر در آمدند.
صورت فلکي ثور را در بيشتر ماهها مي توان مشاهده کرد اما بهترين موقعيت و بيشترين مدت شبانه براي مشاهده آن آذرماه است.
چگونگي يافتن ثور در آسمان
صورت فلکي ثور را در بيشتر ماهها مي توان مشاهده کرد اما بهترين موقعيت و بيشترين مدت شبانه براي مشاهده آن آذر ماه است. صورت فلکي ثور در آذرماه تقريبا همزمان با غروب خورشيد، از جانب شرق در حال طلوع است و در حوالي نيمه شب به بيشترين ارتفاع خود از افق مي‌رسد و سپس مسير خود را به طرف مغرب ادامه مي‌دهد و هنگام طلوع خورشيد غروب مي کند. يافتن صورت فلکي ثور در آسمان به سبب نزديکي اش به خوشه پروين بسيار راحت است. اين شب ها در حدود ساعت 10 شب رو به جنوب بايستيد و بالاي سرتان را مشاهده کنيد. مجموعه اي از 7 ستاره متمرکز را خواهيد ديد که همان خوشه پروين معروف است. اندکي از خوشه پروين به سمت پايين و شرق حرکت کنيد، چند ستاره به شکل V خواهيد ديد که در واقع تشکيل دهنده سر گاو هستند.  براي يافتن اين چند ستاره V شکل، به غير از خوشه پروين مي توانيد از کمربند معروف صورت فلکي جبار نيز استفاده کنيد. تصوير زير به خوبي مکان صورت فلکي گاو را در ميان خوشه پروين و صورت فلکي شکارچي (جبار) نشان مي دهد.
 
 
اجزا مهم
ستـاره اصلـي قـرمز رنگ اين صورت فلكـي " الدبران " ( aldebaran ) از گونه ستاره هاي غول قرمز است ، يا به عبارت ديگر خورشيدي در حال مرگ كه در مبارزه با مرگ بشدت انبساط يافته است . اين ستاره حدود 70 سال نوري با ما فاصله دارد و 130 بار نوراني تر از خورشيد است. ستاره دبران يا آلفاي ثور با قطري حدود 44 برابر خورشيد يکي از ستاره هاي پرنور و عظيم الجثه آسمان شب است. دبران در زبان عربي به معني تعقيب کننده است که در اينجا منظور تعقيب کننده خوشه پروين است. 
بتا- ثور ، که در انتهاي شاخ گاو قرار گرفته ، ستاره زيباي سفيد رنگي است که کمتر از 150 سال نوري با ما فاصله دارد. اين ستاره در مرز بين اين صورت فلکي و صورت فلکي ارابه ران قرار دارد .
سحابي خرچنگ يا M1  که از سحابي هاي سياره نماي معروف آسمان است نيز در اين صورت فلکي قرار دارد. اين سحابي بر اثر يک انفجار ابرنواختري که در سال 1054 ميلادي روي داده بوجود آمده است و همچنان در حال انبساط است. سحابي خرچنگ 4000 سال نوري با ما فاصله دارد.
 
 
 
فرآوري براي تبيان: م.ح.اربابي فر
  
تعداد بازديد:1186 آخرين تغييرات:89/10/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر