پنج شنبه 19 تير 1399 - 17 ذي القعده 1441 - 9 ژولاي 2020
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

اقدام فتنه‌انگيز وهابي‌ها

با پخش سريال «حسن و حسين» صورت مي‌گيرد؛
 
اقدام فتنه‌انگيز وهابي‌ها با به تصوير كشيدن حسنين (ع)

خبرگزاري فارس: در حالي كه مخالفت‌ و دسيسه وهابيت عليه سريال مختارنامه ادامه دارد، منابع خبري از پخش قريب‌الوقوع سريال «حسن و حسين» با تصوير چهره نوراني حسنين عليهم‌السلام در برخي كشورهاي عربي خبر دادند.

 


به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا»، يكي از بازيگران سريال «الاسباط» كه به نام «حسن و حسين» تغيير نام يافته است، از پخش قريب‌الوقوع اين سريال خبر داد.
به گزارش فارس، «خليفه عبدالباسط» بازيگر الجزايري اين سريال كه اين روزها به خاطر نقش‌آفريني در اين سريال مورد انتقاد وسيع قرارگرفته است، گفت: اين سريال هم‌اكنون در حال تدوين است و به زودي پخش مي‌شود.
بنا بر اين گزارش، سريال «حسن و حسين» كه پيش از اين نام‌هايي هم‌چون «الاسباط»، «معاويه و دوران فتنه» و «مشعل‌هاي نور» داشته است؛ سريالي كويتي است كه به دلايل فني و همچنين مخالفت شيعيان كويت با آن، در اردن فيلمبرداري شد.
در سريال «حسن و حسين» قرار است بر مبناي فتواي يك مفتي اردني كه تحت تأثير افكار وهابيت قرار دارد، چهره امام حسن و امام حسين (ع) تصوير شوند.
كانون هنرمندان اردن، خرداد امسال اعلام كرد: پس از درخواست سازندگان سريال «الاسباط» براي فيلمبرداري در اردن و با نظر به اينكه ممكن است اين سريال باعث جدل شود؛ اين كانون با مراجعه به قاضي‌القضات اردن «احمد هليل» توانست مجوز به تصوير كشيدن اين دو شخصيت برجسته صدر اسلام را به دست آورد.
اين اقدام قاضي‌القضات اردن در حالي بود كه پيش از آن اين سريال با نگراني شديدي از سوي كشورهاي اسلامي دنبال مي‌شد.
اين سريال كه قرار بود رمضان امسال توسط شبكه ماهواره‌اي قطر پخش شود؛ قبل از آن مورد انتقاد شيعيان اين كشور واقع شده بود؛ به گونه‌اي كه حجت‌الاسلام مهري از علماي برجسته اين كشور، طي فتوايي عدم جواز شرعي اين سريال را صادر كرده بود.
وي كه وكيل مراجع عظام قم و نجف در كويت است، اين كار را توهيني به شيعيان و سادات دانسته است.
مهري همچنين به فتاواي آيات عظام سيستاني، مكارم شيرازي، نوري همداني، سبحاني و صافي گلپايگاني بر حرمت توليد اين سريال تاكيد كرده و مي‌گويد: از دولت كويت مي‌خواهيم از ساخت و پخش اين سريال در كويت جلوگيري به عمل آورد.

*ادامه رفتار دوگانه وهابي‌ها درباره سريال‌هاي مذهبي ايران

خبر پخش قريب‌الوقوع سريال «حسن و حسين» كه در آن،‌ چهره اين دو امام همام به تصوير كشيده شده، در حالي منتشر مي‌شود كه محافل وهابي‌ از پخش سريال مختارنامه به علت تصوير شدن بخش‌هايي از تاريخ اسلام انتقاد كرده‌اند.
در همين راستا و در اقدامي ديگر «محمود عاشور» از اعضاي مجمع مطالعات اسلامي الازهر با اشاره به فتواي سابق الازهر گفت: الازهر نسبت به نقش‌آفريني افراد به جاي انبياء و اصحاب پيامبر (ص) در هر فعاليت هنري و دراماتيك، فتواي حرمت صادر كرده است.
همچنين، الازهر خواستار دخالت سازمان تقريب مذاهب اسلامي براي جلوگيري از پخش سريال مختارنامه در آستانه پخش آن از شبكه «آي‌فيلم» شده است.
در همين حال، «نبيل حموده» از مسئولان شبكه آي‌فيلم، ضمن تاكيد بر حفظ احترام شخصيت‌هاي والامقام صدر اسلام درخصوص مطرح شدن برخي از اشخاص مانند «عبدالله بن زبير» در اين سريال مي‌گويد: هيچ‌كدام از فرقه‌هاي اسلامي براي وي قائل به عصمت نبوده و نيستند؛ بنابراين نقد رفتارهاي آنها در برخي از مقاطع تاريخي زندگي آنها نمي‌تواند مشكلي داشته باشد.
خبرگزاري فارس به دليل حفظ حرمت اهل‌بيت عليهم‌السلام و جلوگيري از اشاعه تصاوير منتشر شده از اين سريال از درج منبع اين خبر معذور است.

منبع : خبرگزاري فارس

تعداد بازديد:1194 آخرين تغييرات:89/10/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر