چهارشنبه 29 خرداد 1398 - 15 شوال 1440 - 19 ژوئن 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

می دونی چیا بهم نگی؟

مي دوني چيا بهم نگي؟

گاهي اوقات ما به روي جملاتي که بايد به کودکانمان بگوييم تمرکز مي کنيم،
 
 
گاهي اوقات ما به روي جملاتي که بايد به کودکانمان بگوييم تمرکز مي کنيم، اما اين بار روي جملاتي تمرکز کرده ايم که هيچ گاه نبايد به کودکان مان بگوييم:
1- تو نمي تواني ... هيچ کودکي نمي خواهد که به او گفته شود تو نمي تواني آن کار را انجام دهي.
براي مثال: اگر کودک شما مي خواهد با پدرش به استخر برود، اما شنا کردن بلد نيست، از به کار بردن اين جملات مانند: «به تو اجازه مي دهم بروي، اما تو که شنا بلد نيستي» خودداري کنيد. شما به جاي اين جمله مخرب مي توانيد يک جمله سازنده به کار ببريد مانند: «من خيلي دوست دارم که تو به شنا بري، اما تا وقتي شنا رو ياد نگرفتي، خيلي نگران امنيتت هستم.» اين جمله به کودک اين مسئله را مي گويد  در حالي که او در حال حاضر شنا کردن بلد نيست،  هيچ شکي نداريد که او در آينده قادر به اين کار خواهد بود و از اين طريق شما عزت نفس را در او پرورش مي دهيد. هيچ گاه «تو نمي تواني» را براي کودک به کار نبريد. اجازه دهيد زمينه براي يادگيري و انگيزه يادگيري باقي بماند.
هر شخصي حتي کودک شما ويژگي هاي منحصر بفردي دارد که قابل ستايش است . لذا در خصوص ويژگي خاصي نبايد او را در قياس با ديگران قرار داد. چرا که به اين صورت خصايص ديگر او را زير سئوال مي بريد.
2- چون که من مي گم... چند نفر از ما اين جمله را به عنوان جواب بيشتر خواسته هاي مان از پدر و مادران مان شنيده ايم؟ و بدتر از آن، چند نفر از ما اين جمله نابود کننده را به کودکان مان گفته ايم؟ اغلب وقتي اين جمله را براي کودک مان استفاده مي کنيم که دليل منطقي براي مخالفت مان پيدا نکرده ايم يا اينکه حوصله توضيح دادن براي آنها نداريم، در نتيجه در جواب چراي آنها به راحتي مي گوييم: «چون که من مي گم!» براي مثال: کودک شما قبل از خواب از شما شکلات مي خواهد شما به او مي گوييد که او نبايد قبل از خواب شکلات بخورد او بلافاصله مي پرسد چرا؟ به جاي اين که به او بگوييد: چون که من مي گم... چندين دقيقه را براي جواب به چراي او صرف کنيد، مثلا به او بگوييد: خوردن شکلات قبل از خواب براي سلامتي تو ضرر دارد، شکلات به خاطر ماده اي به نام کافئين، باعث مي شود که شب ها خوابت نبرد و به خاطر همين است که قبل از خواب اجازه نمي دهم تو شکلات بخوري. در اين صورت کودک شما يک جواب منطقي براي چراي خودش پيدا کرده و از آن به بعد هميشه قبل از خواستن شکلات به حرف هاي شما فکر خواهد کرد. هر شخصي حتي کودک شما ويژگي هاي منحصر بفردي دارد که قابل ستايش است . لذا در خصوص ويژگي خاصي نبايد او را در قياس با ديگران قرار داد. چرا که به اين صورت خصايص ديگر او را زير سئوال مي بريد.
3- چرا هيچ وقت نمي تواني شبيه او باشي؟ مگه چي از او کمتر داري؟
شما با اين جمله عزت نفس را در کودک تان سرکوب مي کنيد. اگر کودک تان نمره پاييني در مدرسه گرفت، در حالي که برادر، خواهر يا دوستش نمره بالاتري از او مي گيرد، هيچ گاه به او نگوييد: چرا تو نمي تواني مثل او باشي؟ يا مگر تو چي از او کمتر داري؟ مقايسه کودک با ديگران باعث مي شود که کودک احساس بي ارزشي کند، احساس نااميدي همه وجودش را مي گيرد و عزت نفسش به شدت پايين مي آيد. حتي براي يک بار به اين فکر کنيد که چه احساسي به شما دست خواهد داد. اگر کودک تان به شما بگويد: چرا نمي تواني شبيه مامان دوستم باشي؟ قطعاً آخرين باري خواهد بود که اين جمله را به زبان مي آوريد.
شما با گفتن جمله "اگر اين کار را بکني... " اقتدار خودتان را نابود و بر عکس همسرتان را به بت اقتدار تبديل مي کنيد و از آن به بعد کودک شما سعي مي کند مواقعي که منبع اقتدار وجود ندارد به شيطنت بپردازد.
4- اگر اين کار را بکني ... اگر مي خواهيد اقتدار و نفوذ شما هميشه در مقابل کودک تان حفظ شود، با اين جمله اقتدار خود را از بين نبريد. مثلا وقتي با کودک تان در ماشين هستيد يا در يک مهماني حضور داريد و کودک شما در حال شيطنت کردن است، براي نشان دادن اقتدارتان به او نگوييد: «اگر باز هم اذيت کني، بر مي گرديم خانه» چون شما در واقع هيچ وقت اين کار را انجام نمي دهيد و کودک شما متوجه خواهد شد که تهديدي بيش نبوده و در نتيجه به واقعيت نمي پيوندد، در اين صورت نه تنها اقتدارتان را به او نشان نداده ايد، بلکه اقتدار خود را دچار تزلزل کرده ايد؛ زيرا کودک شما ديگر بي اقتدار شما را باور ندارد. يکي ديگر از جملاتي که پدر و مادرها زياد استفاده مي کنند اين است که در برابر شيطنت هاي کودک شان مي گويند: «اگر اين کار را بکني به بابات / مامانت مي گويم». شما با اين جمله اقتدار خود را متزلزل کرده ايد. زيرا کودک با شنيدن اين جمله شما به مقايسه اقتدارها مي پردازد و ديگر شما را به عنوان بابا / مامان مقتدر قبول ندارد، شما با گفتن اين جمله اقتدار خودتان را نابود و بر عکس همسرتان را به بت اقتدار تبديل مي کنيد و از آن به بعد کودک شما سعي مي کند مواقعي که منبع اقتدار وجود ندارد به شيطنت بپردازد. اين جمله نه تنها از شيطنت کودک کم نمي کند بلکه شيطنت او را در عدم حضور منبع اقتدارش (بابا / مامان) افزايش مي دهد.
 
ماهنامه کودک- با تغيير
تنظيم براي تبيان: کهتري

تعداد بازديد:1176 آخرين تغييرات:89/10/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر