جمعه 3 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440 - 24 مي 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

همه چيز در مورد حادثه سعادت آباد

همه چيز در مورد حادثه سعادت آباد

صحنه يك جنايت دلخراش است‏، جواني به قتل مي‌رسد كه مي‌توانست زنده باشد،
 
 
 
 
بخش اجتماعي_صحنه يك جنايت دلخراش است‏، جواني به قتل مي‌رسد كه مي‌توانست زنده باشد، مردي ديوانه‌وار جولان مي‌دهد و فرياد
 مي‌زند «خودم را خواهم کشت!» در چند قدمي‌اش مردي روي شکم به زمين افتاده و ناي ايستادن ندارد. زنان و مردان زيادي تماشاچي يکي از هولناک‌ترين صحنه‌هايي هستند که مي‌شد پيش از فاجعه به نجات جوان نيمه‌‌جان پرداخت.
به گزارش خبرنگار اجتماعي «فردا» ، خيلي‌ها با پليس و اورژانس تماس گرفتند، جوان خون‌آلود شايد چند قدمي بيشتر با بيمارستان مدرس فاصله ندارد، اما مرد مهاجم چاقويي روي سينه‌اش گذاشته و تهديد مي‌کند اگر کسي بخواهد قرباني‌اش را جابه‌جا کند، خودش را خواهد کشت!مرد جوان التماس مي‌کند: «غلط کردم ديگه دخالت نمي‌‌کنم اجازه بده من رو ببرن بيمارستان، ببخش منو!» مرد انگار ديوانه شده است به سمت پسر جوان حمله کرده و لگدي به سرش مي‌زند، همه ايستاده‌اند، فريادهاي زني شنيده مي‌شود که از مرد چاقو به دست مي‌خواهد دست از سر آن پسر بردارد، مرد فرياد مي‌زند: همه زندگي‌ام رو از من گرفته، مي‌دونيد چه بلايي سرم آورده، بايد بميره!
انگار کسي دل و جراتي براي نجات جان جوان زخمي ندارد، او هنوز سرحال است و حرف مي‌زند، رو به تماشاچي‌ها کرده و التماس‌کنان مي‌گويد:تو رو خدا اورژانس رو خبر کنيد. من دارم مي‌ميرم.
از اورژانس خبري نيست، ثانيه‌ها تندتر از هميشه مي‌گذرند و مرد مهاجم که بنگاه مسکني در ميدان کاج دارد هنوز قدرت‌نمايي مي‌کند، همه اميدوارند پليس وارد ماجرا شده و امنيت را به همراه خود بياورد. اما پليس هم مي‌آيد و خود را در برابر تهديدات مرد بنگاهدار به خودکشي و التماس‌هاي مرد خون‌آلود براي نجات مي‌بيند.
همه مي‌بينند ماموران کاري نمي‌توانند بکنند حتي دريغ از اينکه با اسلحه‌يي مرد جاني را نشانه رفته و وي را بترسانند. مرد بنگاهدار مي‌خواهد مرگ کسي را که رقيب عشقي‌اش است به چشم خود ببيند، محمدرضا هنوز التماس مي‌کند.
ماموران هم با بي‌سيم لحظه‌به‌لحظه مرگ پسر جوان را مخابره مي‌کنند. عقربه‌ها از نيمه ساعت وقوع حادثه نيز گذشته‌اند و از اورژانس هم خبري نيست.
صداي التماس‌هاي «محمدرضا» ضعيف‌تر شده است، انگار پذيرفته در برابر بي‌تفاوتي‌هاي اطرافش بايد مرگ را در آغوش بکشد.45 دقيقه گذشت و از جوان خون‌آ‌لود ديگر صدايي شنيده نشد، از ماموران يگان ويژه و حتي آمبولانس اورژانس نيز اثري نبود،‌ مرد بنگاهدار آرام شد و تصور کرد که «محمدرضا » کشته شده است.
وقتي پرسنل بيمارستان مدرس خارج از وظايف خود با برانکاردي خود را به محل حادثه رساندند، قاتل مي‌خنديد، انگار مي‌دانست کار از کار گذشته است و محمدرضا هيچگاه نمي‌تواند چشم باز کند. همزمان با انتقال جسد «محمدرضا» به بيمارستان مدرس، ماموري به مرد جاني نزديک شد، وي هنوز تهديد به خودکشي مي‌کرد همه مي‌دانستند جرات چنين کاري را ندارد ولي مشخص نبود چرا به جاي نجات جان «محمدرضا» بي‌تفاوت به تماشا نشسته بودند.
عامل قتل خيلي زود چاقو را کنار گذاشت و تسليم پليس شد. شايد اگر 45 دقيقه پيش پليس به جاي اينکه تماشاچي اين تهديدات باشد به عمليات و اقدامي دست مي‌زد، مرد جوان هنوز زنده بود، خانواده‌يي سياهپوش نمي‌شدند و امتياز منفي‌يي روي عملکرد پليس و اورژانس ثبت نمي‌شد و با نگاشته‌شدن گزارش هاي اين حادثه ، خبرنگاران از سوي پليس و هر سازمان ديگري متهم به منفي بافي نمي‌شدند.
متهم به قتل «يزدان» اعتراف كرد
مردي كه مدعي است به خاطر يك زن مرتكب قتل شده، پس از اعتراف به جنايت، حادثه را تشريح كرد.
ساعت ?? پيش از ظهر روز پنجشنبه ششم آبان ماه سال جاري اهالي يكي از خيابان هاي سعادت آباد با شنيدن صداي درگيري به خيابان ريختند و مشاهده كردند كه يك بنگاه دار به نام يعقوب با چاقو به سمت مردي حدودا ?? ساله هجوم برد و با وارد آوردن ضربه به ناحيه شكم اين شخص، او را به شدت مجروح كرد.
پس از وقوع اين حادثه و تماس مردم با مركز فوريت هاي پليسي ???، ماموران كلانتري ??? شهرك قدس در جريان حادثه قرار گرفتند و بلافاصله قاضي محمد شهرياري بازپرس كشيك قتل پايتخت را از اين جنايت باخبر كردند.
بازپرس ويژه قتل تهران زماني در قربانگاه «يزدان» در خياباني بالاتر از ميدان كاج حضور يافت كه اين شخص به بيمارستان مدرس انتقال يافته بود، اما با توجه به شدت جراحت وارده، تلاش پزشكان نتيجه بخش نبود و نهايتا يزدان روي تخت بيمارستان جان باخت. به دنبال اين ماجرا، دقايقي بعد متهم خود را تسليم ماموران كرد و به اين ترتيب تحقيقات از وي آغاز شد.
يعقوب با بيان سرگذشت خود ضمن اعتراف به قتل، گفت: حدود سه سال قبل در كار معاملات مسكن با زني حدودا ?? ساله به نام سعيده آشنا شدم كه تقريبا يك سال پس از آشنايي متوجه شدم شوهر و فرزندي ?? ساله دارد. من عاشقش شده بودم و او هم به خاطر من از همسرش جدا شد.
وي ادامه داد: پس از آشنايي، دفتري به مبلغ ??? ميليون تومان در سعادت آباد خريدم و به خاطر علاقه اي كه به سعيده داشتم، دفتر را به نامش كردم. آن زمان با هم زندگي مي كرديم و رابطه مان ادامه داشت تا اينكه شروع كرد به بهانه گيري و در همين جريانات حدود شش ماه قبل طي شكايتي در مورد اختلافات مالي، من را به زندان انداخت.
متهم به قتل گفت: زماني كه زندان بودم با هم تماس داشتيم و هر بار من از او مي خواستم اگر با كسي رابطه دارد يا مي خواهد ازدواج كند، اين موضوع را صادقانه با من در ميان بگذارد تا ديگر سراغش نروم اما او هر بار مي گفت چنين چيزي مطرح نيست و منتظر است تا من از زندان خلاص شوم.
يعقوب با اشاره به زماني كه از زندان آزاد شده بود، ادامه داد: وقتي آزاد شدم، فهميدم او با يزدان در ارتباط است. به اين موضوع شك داشتم تا اينكه خود يزدان با من تماس گرفت و گفت با سعيده ارتباط دارد و قصدشان ازدواج است.
ديگر نتوانستم تحمل كنم. روز پنجشنبه طي قراري كه با هم گذاشتيم از يزدان خواستم به دفترم بيايد تا بيشتر صحبت كنيم. وقتي آمد با چاقويي كه همراه داشتم به طرفش حمله كردم و يك ضربه به شكمش زدم. بعد هم خودم را معرفي كردم. الان هم هيچ تقاضايي ندارم و فقط مي خواهم اعدامم كنيد چون چيزي براي از دست دادن باقي نمانده است.
با اخذ اعترافات اين متهم براي وي به اتهام يك فقره قتل عمدي قرار بازداشت موقت صادر شد و به اين ترتيب پرونده با صدور دستورات قضايي لازم از سوي بازپرس جنايي تهران جهت تكميل تحقيقات در اختيار ماموران آگاهي قرار گرفت.
جزئيات درگيري مرگبار در ميدان كاج از زبان فرمانده انتظامي تهران بزرگ
فرمانده انتظامي تهران بزرگ جزئيات درگيري مرگبار در ميدان كاج سعادت‌آباد را تشريح كرد.
سردار حسين ساجدي نيا در تشريح اين حادثه گفت: درپي اختلاف مالي و ناموسي دو نفر در ميدان كاج سعادت آباد تهران جنايتي شكل گرفت كه در پي آن يكي از اين دو به دست ديگري به قتل رسيد.
وي با اشاره به اينكه ماموران پليس پس از اطلاع از حادثه در محل حاضر شدند، گفت:ماموران حاضر در صحنه اقدام به تيراندازي هوايي كردند؛ اما دستگيري قاتل حدود 20 دقيقه به طول انجاميد و اين درحالي بود كه مقتول نيز در صحنه حادثه حضور داشت و قاتل اجازه نزديك شدن به مقتول را نمي‌داد.
در حادثه ميدان کاج يکي از پليس ها چندي پيش به علت شليک به يک مجرم محکوم به پرداخت 9 ميليون ديه شده بوده و از ترس پرداخت ديه به ضارب شليک نکرده است.
وي با اشاره به اينكه ماموران حاضر در صحنه در دستگيري قاتل تعلل كرده‌اند،تصريح كرد: با هر دو مامور حاضر در صحنه برخورد انضباطي لازم صورت گرفت و هر دوي آنها به بازرسي فرماندهي انتظامي تهران بزرگ جهت سير مراحل قانوني معرفي شدند.
اظهارنظر سردار رادان درباره حادثه ميدان کاج
جانشين فرمانده نيروي انتظامي كشور گفت: دو مامور حاضر در حادثه سعادت آباد به علت استفاده دير هنگام از تجهيزات خود براي دستگيري قاتل به بازرسي نيروي انتظامي احضار و برايشان تشكيل پرونده شده است.
سرتيپ احمد رضا رادان اظهارداشت: متاسفانه در حادثه سعادت آباد فردي با چاقو اقدام به ضرب و شتم يك مرد به علت
 مسائل اخلاقي مي كند كه منجر به قتل وي شد اما روند رسيدگي از سوي ماموران حاضر در صحنه به اين ماجرا خيلي كند بود.
وي ادامه داد: ماموران حاضر در صحنه ميتوانستند سريع تر از سلاح خود براي دستگيري قاتل استفاده كنند كه متاسفانه اين اقدام دير صورت گرفت.
جانشين فرمانده نيروي انتظامي كشور با اشاره به اينكه مجموعه بازرسي نيروي انتظامي دو مامور را براي رسيدگي و تشكيل پرونده خواسته است گفت: ماموران حاضر در صحنه بايد پس از اخطار به متهم از سلاح خود استفاده مي كردند كه اين اقدام دير صورت گرفت.
علت شليک نکردن پليس به ضارب ميدان کاج
کاظم جلالي گفت، در حادثه ميدان کاج يکي از پليس ها از ترس پرداخت ديه به ضارب شليک نکرده است.
سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در حاشيه جلسه علني روز گذشته، درباره حادثه ميدان کاج گفت: «حادثه سعادت آباد بسيار تلخ بوده است و متاسفانه انعکاس خبري وسيعي نيز پيدا کرد که به روي افکار عمومي جامعه اثر سوء گذاشته است و بايد پاسخ دقيق و قانع کننده اي در اين زمينه به افکار عمومي داده شود».
جلالي با بيان اينکه پليس در زمينه اقدامات خود در اين حادثه معتقد است نواقصي در قانون وجود دارد و اين موجب شده که مامور پليس به ضارب شليک نکند، افزود: «به عنوان مثال يکي از دو پليسي که در صحنه حضور داشته چندي پيش به يک مجرم سابقه دار شليک کرده و فرد را مجروح کرده بود و به اين دليل محکوم به پرداخت ? ميليون تومان ديه شد بر اين اساس برخي از خلاء هاي قانوني نقشي بازدارنده در ايفاي وظايف پليس دارند».
جلسه‌اي در مجلس
واکنش‌ها درباره جنايت خونين سعادت‌آباد به مجلس هم راه پيدا کرد. صبح روز پنجشنبه 20آبان کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي، جلسه‌اي با معاون امنيتي وزير کشور، فرمانده انتظامي تهران بزرگ، دادستان تهران و رئيس اورژانس برگزار کرد تا به جزئيات حادثه بپردازد.
پس از اين جلسه، سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در جمع خبرنگاران گفت: به گفته‌ رئيس پليس تهران، در ساعت 9:56 صبح روز حادثه نخستين تماس مردمي با پليس 110 گرفته شده و اين حادثه به اطلاع پليس مي‌رسد.
البته پس از آن 19تماس ديگر گرفته مي‌شود و پليس ساعت 10 يعني 4 دقيقه بعد از نخستين تماس در محل حادثه حاضر مي‌شود که علاوه بر 2مامور پليس حاضر در صحنه، يک مامور ديگر که در بيمارستان شهيد مدرس در نزديکي محل حادثه حضور داشته نيز خودش را به صحنه‌ حادثه مي‌رساند و با برانکاردي، مجروح را در ساعت 10 تا 10:05 به بيمارستان منتقل مي‌کند که وي در ساعت 5عصر فوت مي‌کند.
سخنگوي کميسيون امنيت ملي بيان کرد: به گفته رئيس پليس تهران، ضارب تا ساعت 10:20 در محل حضور داشت و فرياد مي‌کشيد که نهايتا او به داخل مغازه‌اي هدايت و پس از گرفتن چاقو دستگير شد. وي يادآور شد: از نظر سردار ساجدي‌نيا، تعلل افراد نيروي انتظامي در اين حادثه مربوط به اين است که چرا از ساعت 10 تا 10:20 که در ميدان حضور داشتند به طرف ضارب تيري شليک نکردند يا او را با اسپري مورد حمله قرار ندادند که در نتيجه او فرصت پيدا کرده در اين مدت عربده‌کشي کند.
جلالي با اشاره به فيلم 9 دقيقه‌اي از اين حادثه که روي سايت‌ها منتشر شده، گفت: ما در جلسه‌ به بازبيني اين فيلم پرداختيم. نيروي انتظامي مجموعا عقيده دارد از زماني که از حادثه مطلع شده يعني ساعت 9:56 ظرف 20 دقيقه با خلع سلاح ضارب، او را دستگير کرده است اما برخي گزارشات ديگر که از شاهدان رسيده، حاکي از آن است که مدت زمان دستگيري متهم بيش از اين به طول انجاميده است.
ديه 9 ميليوني پليس خاطي
نماينده مردم شاهرود در مجلس شوراي اسلامي افزود: پليس قائل به اين است که در آسيب‌شناسي اين حادثه به نواقصي در قانون برمي‌خوريم. مثلا يک نمونه اينکه چرا پليس در اين حادثه به طرف مهاجم شليک نکرده است. در اين‌باره گفته مي‌شود که اتفاقا يکي از دو مامور پليس حاضر در ميدان، چندي پيش به طرف فرد مجرم سابقه‌داري در يک حادثه شليک کرده و با مجروح شدن آن فرد، همين مامور پليس به پرداخت 9 ميليون تومان ديه محکوم شده که اين تا حدودي نقش بازدارنده در انجام وظيفه پليس ايفا کرده است.
جلالي ادامه داد: البته معاون وزير کشور در اين جلسه عقيده داشت که مشکل در خلأ قانوني نيست بلکه تفسير قانون در
بين قضات است که قابل بررسي و آسيب‌شناسي است. وي تاکيد کرد: کميسيون امنيت ملي اين موضوع را مورد بررسي و آسيب‌شناسي قرار مي‌دهد و اگر نياز به اقدامات قانوني چه در بحث استفسار و چه قانونگذاري و چه اصلاح قانون باشد، طبعا مجلس آمادگي دارد تا براي ايجاد آرامش، امنيت و تقويت نيروي انتظامي، در اين خصوص اقدامات جدي را انجام دهد.
دستور محاکمه سريع قاتل ميدان کاج صادر شد
دادستان عمومي و انقلاب تهران گفت: نبايد با تاخير در محاکمه قاتل حادثه ميدان کاج عواقب زشت اين جنايت را بيشتر کرد و به قاضي اين پرونده دستور داده شد هرچه سريعتر نسبت به صدور حکم اين پرونده اقدام کند
عباس جعفري دولت آبادي صبح امروز چهارشنبه در مراسم توديع و معارفه روساي دادسراي ناحيه 4 تهران با اشاره به حادثه اتفاق افتاده در ميدان کاج سعادت آباد تهران اظهار داشت: قاتل و مقتول در اين حادثه افراد مشکل‌داري بودند اما آنچه که نبايد فراموش شود محاکمه قاتل اين حادثه است چرا که پس از فروکش تبعات اين حادثه مردم مي‌پرسند که قاتل به سزاي عمل خود رسيده يا خير، بنابراين سرعت بخشي به رسيدگي در اين پرونده از مطالبات ماست.
وي با تاکيد بر اينکه نبايد در پيدا کردن مقصر در اين حادثه يک طرفه قضاوت کرد اظهار داشت: پليس در حوزه‌هاي آموزشي و سازماني بايد از نيروهاي ورزيده و آموزش ديده استفاده کند. در اين حادثه لازم بود ماموران کار ورزيده‌تري اعزام شوند چرا که اگر ماموران آموزش‌هاي لازم را ديده باشند توان تصميم‌گيري و اقدامات ضروري را از خود به خوبي نشان مي‌دهند.
دادستان تهران درباره زمان حضور پليس در اين حادثه تاکيد کرد: نظرات مختلفي براي زمان حضور پليس در حادثه وجود دارد که يکي از آنها تاخير 45 دقيقه‌اي پليس در اين صحنه بود اما گزارشات و بررسي‌هاي اوليه نشان مي‌دهد پليس پنج تا 6 دقيقه بعد از حادثه در اين مکان حاضرشده است.
تنظيم براي تبيان/سميه حدادي 
تعداد بازديد:983 آخرين تغييرات:89/10/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر